Burdur’da boğanak su baskınlarına neden oldu

Burdur’un Bucak ilçesine kapalı Boğazköy köyünde, sağanağın ardından derenin taşması sonucu bazen ocak ve ahırları akarsu bastı.

Bölgede esbak başlayan yağmur kimi vakit etkisini arttırdı. Sağlam yağış sonrası, Boğazköy’deki bir derede ekstrem yaşandı.

Dereden taşan sular köydeki gâh ev ve ahırlara doldu. Ahırlarda mahsur kalan hayvanlara köylüler bata çıka saman ve ağızotu taşıdı.

Boğazköy Kocabaşı Vekili İsmail Gökkara, AA muhabirine, köydeki yeryüzü bir iki 15 habbe akarsu baskınından kötülük gördüğünü söyledi.

Bazı ahırlardaki hayvanların su süresince kaldığını tamlayan Gökkara, “Yıllardır yaşadığımız durumu bu sene de yaşıyoruz. Su dağdan iniyor, arazimizi bozuyor, evlerimize ve ahırlarımıza uymazlık veriyor.” dedi.

Gökkara, dağdan gelen öz yatağının ıslahat edilmesi üzere başvuruda bulunduklarını dile getirdi.

“Hayvanların yemleri su altında kaldı”

Köylülerden Hakkı Özdil üstelik geçen sene bile ahırını akarsu bastığını tabir etti.

Yetkililerden yardım istediklerini dile getiren Özdil, “Kıpırdayacak yerimiz kalmadı, evimize traktörle girip çıkıyoruz. Mezru arazilerimiz, hayvanların yemleri akarsu altında kaldı. Kıygın durumdayız.” diye konuştu.

Niyazi Şener ise selden etkilendiklerini, 45 evin daim riziko altında olduğunu söyledi.

Sorunun giderilmesini murat ettiklerini tamlayan Şener, “Hayvanlarımız tutkun oldu, samanımız akarsu ortamında kaldı. Yağmur iki gün henüz yağsa evlerin temelleri kayacak, yıkılacak.” ifadelerini kullandı.

Hatice Ataseven, evlerinin yanında güzeşte öz dolayısıyla sonsuz korkuyla yaşadıklarını dile getirdi.

Share: