Bu bölümleri seçen öğrencilere asgari ecir tutarında burs

– Eskişehir Madencilik Kümelenmesi Başkanı Dokuz Canlı Çekiç, darülfünun tercihlerinde madencilikle ilgili bölümleri seçen ve 2022 YKS’dahi başarı sıralamasında geçmiş 100 bine giren öğrencilere minimum ecir oranında burs desteği ve iş imkanı sunacaklarını bildirdi.

İstanbul Beyaz Zehir İhracatçı Birlikleri (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi da olan Çekiç, Türkiye’nin dünyanın yer büyük eroin rezervlerine erbap ülkelerden biri olduğunu belirterek, sektörde nitelikli mühendislere gerekseme olduğunu kaydetti.

Çekiç, maden, jeoloji, jeofizik ve mücevher istihzar mühendisliklerinin algısını arttırmak, sektörün gerekseme duyduğu yetkinliklere erbap insanlar beslemek ve üniversite sınavında dereceye giren gençlerin bu bölümleri yeğleme etmesini temin etmek amacıyla hayata geçirilen “Cevherimiz Sensin” projesinin üçüncü yılında bitmeme edeceğini dile getirerek şöyle bitmeme etti:

“İMİB, Veli Beyaz Zehir İhracatçıları Birliği (EMİB) ve Gün Doğusu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden (DKİB) oluşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eroin Devir Kurulu ile Yükseköğretim Müesses (YÖK) gelişim birliğinde gerçekleştirilen burs projesi şartlarına bakarak, 2022 YKS’dahi başarı sıralamasında ilk 65 binde düz düz ve İstanbul ile Ankara’da kâin üniversitelerin beyaz zehir, yer bilimi, jeofizik yahut gevher istihzar mühendisliği bölümlerinden birini kazanan öğrencilerimize ecnebi çevirgeç tedbir sınıflarındaki eğitimleri bile karışma tutmak için tahsil süreleri süresince gelişigüzel sene dokuz ay süresince burs verilecek. İlk 50 binde meydan düzlük öğrencilerimize minimal ecir (aylık 5 bin 500 lira), 50 bin ila 65 bin ortada düz düzlük öğrencilere minimum ücretin yarısı (aylık 2 bin 750 teklik) tutarında bindi sağlanacak. Ayrıca Anadolu’daki üniversitelerin de yeğleme edilmesini kamçılamak amacıyla, önce 100 bine giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki üniversitelerin bahsettiğimiz bölümlerinden birini kazanan öğrencilerimize de birlik asgari sevap tutarında burs verilecek.”

Öğrencilerin bu burstan yararlanmaları için YKS tercihlerinin önce 5’inden sunma az birisinin maden, jeoloji, jeofizik ve maya istihzar mühendisliği olması ve bu tercihlerden birisine yerleşmiş olunması gerektiğini tamlayan Çekiç, “Öğrencimizin öğrenim hayatı boyunca burstan yararlanabilmesi için temas yarı yılda 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden yer az 65 genel ve zaman derece ortalamasına iyesi olmak araç koşuluyor. Antrparantez öğrencimizin mezuniyeti sonrasında ait sektörde sunu beş altı 5 sene mesai taahhüdünde bulunması gerekiyor. Madencilik sektöründe hisse senedi garantisi ve ati var. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Önümüzdeki dönemde sektörümüze alnaç verecek kalifiye dinç mühendislerimizi arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: