Alanya’da basamak sahibi başkaları mülklerini günce ve aylık kiraya veriyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde yabancıların aldıkları daireleri günce veya aylık kiraya veriyor. Bu sistemin ilçeye uymazlık verdiğini söyleyen Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkanı Müstakil Erbaş, bina yöneticilerinin bilinçlendirilmesinin ve bütün kurumların bu konuda teftiş yapması gerektiğini söyledi.

Antalya’nın cesim turizm ilçelerinden Alanya’da ecnebi büyüklük vatandaşlarının konut satışı devir geçtikçe artıyor. 100’ü aşkın ülkeden insanın yaşadığı ilçede yabancı mevki vatandaşları akıbet yıllarda aldıkları konutları ise günlük ve mahiye adına kiraya vermeleri belirlendi. Beledi güçlü yabancıların ülkelerine döndüklerinde konutlarını kiraya verdikleri belirtilirken, sınırlı dışında kıpırdak bölük sahiplerinin Alanya’ya gelmedikleri dönemlerde evlerini kiraladıkları öğrenildi. Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkanı Mutlak Erbaş, kira gelirlerinin faziletkâr olması zımnında Rusya ve Ukrayna Tabiiyetli ev sahiplerinin bu girişimde bulunduğunu belirtti. Emlakçılar ile anlaşılması halinde anlaşma yapıldığını vurgulayan ALEMDER Başkanı Erbaş, kiraya sunulan dairenin faturalandırıldığını ve emlakçının kazanç ödediğini söyledi. Bu durumun sıkıntılı olduğunu tamlayan Erbaş, “Gelen insanları bilmiyoruz. Özellikle ara sıra günce isticar yapan siteler var. Ayrıksı ülkeden geliyor. Günlük apart üzere otel üzere tutuyorlar. Kimin olduğunu bilmeden, teftiş yok. Küsurat insanlar apartmana makul insanlar mı değil mi? Bunun denetlenmesi gerekiyor” dedi.

“Alanya’ya hem kazanç kendisine hem birlikte demagojik çatı olarak zararı var”

Bu durumun zararlarını anlatan Erbaş, günlük kiralık daire işletmenin prosedürlere sadık olduğunu söyledi. Denetimlerin arttırılması vurgusunda kâin ALEMDER Başkanı Erbaş, “Pansiyoncular Odasına, Etiket Ihbarname Sistemine vasıta olmanız lazım. Giren temas kişiyi bildirmeniz gerekiyor. Amma bu başkaları bunlara uymuyorlar. Tığ bunlarla ait eğitimler vererek bilgilendirmeye çalışıyoruz. Mal üzere değme yolu deniyorlar. Bunun Alanya’ya hem idrak adına hem bile demagojik çatı yerine zararı var. Bu insanların aldıkları dairelerin denetlenmesi gerekiyor. apart otel, otellere zararları var. Yapı yöneticilerinin denetlenmesi geçişsiz. Binaya kimin girip çıktığı bilinmesi geçişsiz. Muhtarların bu işi imdi özümsemesi lazım. Devletin eksiksiz kurumlarının bu işin konusunda düşmesi lazım” ifadelerini kullandı. – ANTALYA

Share: