29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kocaeli ve Bartın’bile 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Sakarya kent merkezindeki Atatürk Bulvarı’nda planlı kutlama töreni, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay Ağır Sıklet Oktay Kaldırım’ın günün fehva ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra öğrenciler koşuk okudu.

Yaşlılar, kollar ve kadınların da paydaşlık gösterdiği tören, askerler, gaziler, öğrenciler, sporcular, jandarma, polis, AFAD, itfaiye aracı, 112 ekiplerinden oluşan bayram geçişiyle sona erdi.

Törene, İl Garnizon Başkan Vekili Albay Ercan Gülden, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Mefret, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, siyasal partilerin il başkanları, çekicilik müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzce

Düzce’da Vilayet Meydanı’ndaki Anıtpark’ta düzenlenen merasim, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Düzce Valisi Cevdet Atay, Cumhuriyetin 99. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Gurur ve bahtiyarlık yaşadıklarını tamlayan Atay, “Zaman mazlum devletlerin sesi olan bire bir devletimiz varsa Cumhuriyetimizi kuran milli can kuşu, milli şuur ve milli vakfe sayesindedir.” dedi.

Tören, Düzce Toyluk Spor İl Müdürlüğü tekvando ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri, Düzce Belediyesi Mehter Takımının marşları ve komando er birliğinin silahlı tören geçidiyle akıbet buldu.

Zonguldak

Zonguldak’ta Vali Mustafa Tutulmaz’ın tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Madenci Anıtı önündeki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Vali Tutulmaz, Cumhuriyet Bayramı’nı balaban bir sevinç, kasırga ve heyecanla kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Tutulmaz, Amasra’üstelik maden ocağında meydana mevrut patlamaya değinerek, şunları kaydetti:

“Bu müessif olayın halkımızda yarattığı yas havasının bitmeme ettiğini hissettiğimiz bu günlerde hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına istinkâf etmek, altın aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri da göz uğrunda bulundurularak Bakanlıkla yapılan danışma sonucunda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı tebrik, tören ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile tıpkısı doğrultuda şekillendirilmesinin makul olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu muhterem halkımızın bilgilerine sunmak isterim.”

Atatürk’ün liderliğinde bağımsız milletvekili tıpkısı yurt, görgülü bir ati uğrunda birçok cephede yumruk şerait altında yürütülen ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadele’nin arkası sıra Cumhuriyetin kurulmasının, tarihin kaydettiği ender ve oylumlu başarılardan biri olduğunu tamlayan Tutulmaz, bağımsız milletvekili Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu nazik fedakarlık, cesaret, azim, inanç ve kararlılığın eseri olarak doğduğunu sözlerine ekledi.

Şiirlerin okunmasının ardından merasim, türlü etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve küçümseme yürüyüşüyle sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli’birlikte Il önünde planlı törende Vali Seddar Güç, Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, tören aracından vatandaşları selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Güç, nazik bir imparatorluğun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün modern uygarlık seviyesi hedefine aksetmek ve onu geçmek üzere 99 yıldır bir azim, istikrar ve ruhla varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana çabucak büyüdüğünü ve son yıllarda kimsenin hayal de edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın yeryüzü etkili ekonomisine ve ordusuna topluluk ülkeleri arasına girdiğini vurgulayan Ağır, “Bugün artık Türkiye seçme alanda dünyayla rekabet edecek altyapıya sahiptir. İçinde 2023, 2053 ve 2071 üzere tarihi hedefleri barındıran Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi ile sayısal teknolojide, otomotivde, kimya ve ilaçta, bireşimli zekada dünya öncüsü olma hedefiyle efdal teknolojili, faziletkâr eklenmiş altın evcil ve milli üretim amacına yönelik çalışmalarımızı da tezce sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Ilbay Ağır, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştığında bölgede ve dünyada yadırgatıcı bire bir dönemin de başlatılacağını dile getirerek, “İnanıyorum ki bu yüzyıl bizim yüzyılımız olacak. Türkiye son yüzyılda ve ahir yüzyıllarda her alanda adını ve gücünü tarihe yazdırmaya devam edecektir.” dedi.

Müşkül’un konuşmasının peşi sıra toprak genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Mehteran ve umum oyunları gösterileriyle bitmeme fail izlence, tören geçişinin arkası sıra sona erdi.

Törene, DÜRÜST Tümen Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker Hastalığı, Sami Çakır ve Cemil Yaman, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Karabük

Karabük’te Vali Fuat Gürel’in tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Şehir Meydanı’ndaki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Gürel, özellikle Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tamlık şehitleri rahmetle eloğlu etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende, şiirler ve kompozisyonlar seslendirildi, değişik spor ve el oyunları gösterileri sunuldu.

Kutlamalar tören geçişiyle akıbet buldu.

Törene, Vali Gürel’in eşi Korkunç Aras Gürel, AK Tümen Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Ülke Partisi Karabük Saylav Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Belediye Reisi Rafet Hayırhah, AK Tümen Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, diğer protokol üyeleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Ilbay Nurtaç Arslan’ın alanda bulunanların bayramını kutlamasıyla başladı.

Arslan, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 99. yapı sene dönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Ilbay Arslan, 29 Teşrinievvel’in, milletin kebir tarihindeki yer önemli dönüm noktalarından biri olduğuna belen ederek, “29 Ilk Teşrin bizim değer günümüzdür. Budun egemenliğine dayalı olan Cumhuriyetimiz, bu coğrafyada milletimizin varoluş mücadelesinin bildirme manalı eseridir. Geçmişimize gururla geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayıcı Cumhuriyet Altını, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden katiyen taviz vermeyeceğinin sunu cıvıl cıvıl ifadesidir.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle planlı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, merasim geçişiyle sona erdi.

Bolu

Bolu’dahi Vilayet Meydanı’nda düzenlenen tören, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonradan konuşan Ilbay Erkan Kılıç, tarihi nice zaferlerle yoğun eren Türk milletinin Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada eşi bir sıfır balaban zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü kutlamanın değer ve gururunun yaşandığını kaydetti.

Tören, ahali oyunları ve mehter gösterileriyle bitmeme etti.

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporculara ödülleri sunma edildikten sonraları şiir, yazmanlık ve gösterici yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Kutlama programı tören geçidiyle akıbet buldu.

Bolu 2. Komando Er Tuğgeneral Komutanlığı ile Bolu İl Jandarma Komutanlığı Düzenlilik Komando Er Bölüğünde memur askerlerin İzzet Baysal Caddesi’nde marşlar söyleyerek yaptığı geçiş rabıta gördü.???????

Share: