2023’te üstelik iktisadi levha korkutucu! IMF Başkanı uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, küresel ekonomiye ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF’nin 2023’te durgunluk beklentilerine ilgilendiren tıpkısı soru üzerine Georgieva, “Acun ekonomisinin nazik kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan elan dokuz canlı benzeri yıl olacak” yanıtını verdi.

ÇAKER FAİZLERİ YÜKSEK TUTACAK

Georgieva, buna illet olarak ABD, Avrupa Birliği (DENIZ) ve Çin kadar 3 şişman ekonomideki yavaşlamayı gösterdi. KÖLE’nin yer dayanıklısı olduğuna işaret fail Georgieva, ülkede aksiyon gücü piyasasının berenarı işlek kaldığının görüldüğünü, MEMLUK ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini ancak bunun KÖLE Minval Bankasını (Fed) enflasyonu kesmek amacıyla ürem oranlarını elan mufassal süre faziletkâr sancımak zorunda bırakabileceğini anlattı.

“AKARSU’NİN YARISI RESESYONA GİRECEK”

Georgieva, DENIZ’nin ise Ukrayna’daki savaştan çokça güç şekilde etkilendiğini belirterek bu yıl AKARSU ülkelerinin yarısının resesyona gireceği öngörüsünü paylaştı.

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN SAFIHA VAHİM”

Bu yılın Çin ekonomisi üzere bile zor olacağını kaydeden Georgieva, “Çin bu sene elan de yavaşlayacak” değerlendirmesinde bulundu. Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere bakıldığında ise erdemli faiz oranları ve doların ayar kazanması nedeniyle tablonun elan de ‘vahim’ olduğunu aktardı.

KOVİD-19 KONUSU

IMF Başkanı Georgieva, “Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı. Georgieva, gelişmemiş vadede Çin’de kalan Kovid-19 vakalarının ise dünya ekonomisi üzere kara haber olduğunu belirtti.

Share: