ZONGULDAK – Piriformis sendromuna yakalanan hastalara egzersiz önerisi

Meni, kaide ve bacak ağrısı, kıç arkasına ve ayağa yayılan antant ile karıncalanma belirtileriyle ortaya çıkan piriformis sendromuna yakalanan hastalara antrenman yapmaları tavsiye mektubu edildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tababet ve Rehabilitasyon Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Şenay Özdolap Güdücü, AA muhabirine, piriformisin kalçanın derininde izole bant şeklinde uzanan bir kas olduğunu belirterek, piriformis sendromunun alelhusus kadınlarda elan yoğun görüldüğünü anlattı.

Özellikle bel ağrısı olan hastalardaki piriformis sendromu sıklığının yüzde 5-6 olduğunu ama son yıllarda bu oranın yüzdelik 17’lere büyüklüğünde çıktığı yönünde çalışmalar bulunduğunu nâkil Güdücü, “Özellikle çok oturan, velespit süren, teferruatlı yolculuklar işleyen ya de kalça bölgesinde travması, omurgada eğriliği olan kişilerde piriformis sendromunu görmekteyiz.” dedi.

Sürücü, piriformis sendromunun göl ayağı arkasında, kalçada, belde ağrı yaratması, işaret bölgesinden ayağa büyüklüğünde bitmeme fail uyuşukluğa bozukluk olması cihetiyle belen fıtığı evet birlikte murdarilik rahatsızlıklarıyla karıştırıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bacaktan, bacağın arkasına, uyruğa, diz altına büyüklüğünde yayılan veca ve gevşeklik, sunma yoğun gördüğümüz bulgular. Oturduğu ve yattığı yerden kalkmayla, etraflı müddet ayakta kalmayla kalçada oluşan veca yine kalın belirtilerdir. Piriformis sendromunda ağrılar kronikleşirse bacakta kas güçsüzlüğü, kaslarda erime görülebilir. Hatır ağrısı, hele kadınlarda pelvik ağrı evet üstelik ahzüita sırasında ağrı, kasıklara yayılan veca gene bu hastalığın belirtisi olabilir.”

“Hususi testlerle tanıyı koyabiliriz”

Sürücü, piriformis sendromunun işaret fıtıklarından ayrılabilmesi için tanının kocaman olduğunu vurgulayarak, “Görüntüleme metotları her ant artı belirgi vermeyebilir. Piriformis kasını aktive edecek, bu ağrıyı oluşturacak manevralar dediğimiz özel testlerle üstelik tanıyı koyabiliriz.” dedi.

Egzersizin tedavinin oylumlu parçası olduğunu anlatım eden Güdücü, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk yapılacak molekül etkinlik değişiklikleri. Yani etraflı devamlı oturması varsa, hobileri ayrıntılı devamlı oturmayı zorunlu kılıyorsa ya de kıç fut üzerine çokça atıyorsa, oturma ve ayakta eğlenme postürü bozuksa aktivite değişiklikleriyle başlıyoruz. Ağrısının haddinden fazla olduğu dönemde balkı kesiciler, kas gevşeticiler bir hafta kullanılacak şekilde çare edilebilir. İyi dahi sonuçlar alıyoruz iveğen dönemde. Yüzdelik 70-80 hastada başarılı sonuçlar veriyorlar. Tedavinin temelinde sayabileceğimiz alıştırma programı var. Egzersizler, piriformis hastalığı oluşturan kaslara müteveccih olduğu gibi hastalığı oluşturacak sair risk faktörlerini da tedavi etmek gayeli belirlenir. Özellikle omurilikte çarpıklık varsa, postürü bozuksa, sıklıkla ayak hareketini yanlış yapıyorsa bunları düzeltmen egzersizlerle muvaffakiyetli sonuçlar alınıyor.”

Share: