Zigana Dağı parafin gelinliğini giydi

Sıra süresince Maşrık Karadeniz’i Gün Doğusu Anadolu’ya bağlayan arz heybetli geçitlerden birisi olan Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağı geçidi kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi.

Dün ülke genelinde gerçekleşen ve sabaha kadar bitmeme eden kar yağışı Tarihi İpek yolu üstünde, Gümüşhane- Trabzon karayolunun bin 800 metre rakımındaki Zigana Dağı geçidini beyaza bürüdü.

Yağış dolayısıyla bölgedeki çam ağaçları adeta parafin gelinliğini giyerken Karayolları ekipleri sabaha kadar ulaşımda ülkü olmaması için çalıştı.

Derin vadilerin sisle buluştuğu alanda seyrine bıkılmayan manzaralar ortaya çıkaran yağışın arkası sıra bölgeye gelen vatandaşlar çökertme telefonlarıyla bu anları ölümsüzleştirdi.

Bölgede esnaflık eden Feride Ilinek ise yağışın arkası sıra karla kaplanan ağaçların da kışlık elbiselerini giydiğini söyledi.

Zigana’nın haddinden fazla güzel ayrımsız coğrafya olduğunu kaydeden Belirti, “Kışın bildirme pir manzarası buradadır. Kar, yağmur, zaman 4 zaman bire bir arada yaşanır burada. Rastgele canip soğuktan sarkıt olur. İnsanlar gelir, gezer, alışverişini yapar ve dönerler. 15 aktarılma ilk yeniden yağmıştı bu iki oldu. artık daha çok sonsuz yağış tamam. Burada 1-2 metre kar tamam. Ski merkezimiz birlikte var yoldan yukarıya. Ağaçlar de kışlık elbiselerini giydi. Onlar üstelik kışa hazır tığ birlikte hazırız” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: