Yurtdışından getirip parçalarını dil fiyatından yükseğe satıyorlar

Gürcistan ve Bulgaristan kadar ülkelerden getirilen eğin derslik otomobillerin Türkiye’da faziletli fiyatlarla ve parçalarına ayrılarak satıldığı belirtiliyor. Ihtiyat çıngı üretim firması CEO’su Saim Aşçı “Araçlar burada sökülüyor, parçalar satılıyor. Arızalı parçalar birlikte o araçlara takılıp o ülkelere izansız dönüyor. Beceri kısımlar dışında, iyi, fantom koku, airbag, kap takviye kadar maliyeti faziletkâr mahsulat tercih ediliyor” dedi.

Gürcistan ve Bulgaristan kabil ülkelerde 9-10 bin dolara alınan şiddetli otomobillerin elektronik parçaları Türkiye’da binlerce dolara satılıyor. Otomobillerin hayalet emare panelinden, direksiyonuna kadar her bir parçasından faziletli alacak sağlandığı rapor ediliyor.

“ARAÇLAR TÜRKİYE’DE SÖKÜLÜYOR”

Sakınma kıvılcım istihsal firması CEO’su Saim Lokanta “Ihtiyat zerre fiyatlarının yükselmesi dolayısıyla, hele komşu ülkelerden getirilen premium arabalar, burada sökülüyor. Engebeli olan çıngı o arabaya takılıp ülkelerine dönüyorlar. Hem satan hem dahi alan kıvançlı. Az Çok bunaltıcı karşılaşılıyor bu durumla. Ustalık aksam dışında, aklık, fantom görüntülük, airbag, deri bindi kabil birçok maliyeti efdal olan mahsulat yeğleme ediliyor. Bu ürünlerin sökülüp takılması da dümdüz oluyor” dedi.

“SATTIKLARI ARAÇLARIN AKSAMIYLA BİR ARABA PARASI ELAN KAZANIYORLAR”

Çevirici fiyatlarındaki ayırt dolayısıyla, ihtiyat kıvılcım satışıyla yüksek kar elde edildiğini tamlayan Saim Aşçı “Aynı çevirgeç fiyatı büyüklüğünde karla ülkelerine dönüyorlar. Otomobillerdeki ÖTV baremimizden periferi, bitişik ülkelerdeki ikinci halk araçlarda haddinden fazla nazik bedel farkı var.

Bitişik ülkelerde ikinci halk anahtar 15 bin euroya mal olurken, buradaki değeri 30-40 bin euroyu bulabiliyor. Araçtan sattıkları aksamlarla 5-10 bin euro kar sağlayıp ülkelerine dönüyorlar.

Premium bire bir markanın orjinal farının Türkiye’deki satış bedeli 4 bin eurodan kötü değil. Bu düzenli, elverişsiz dışından dil üzerinde getirilirse 500 ile bin euro beyninde satıp kar ettiklerini düşünüyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“TRAMER KAYDINDAN BENZEMEK İÇİN BU YÖNTEME BAŞVURANLAR VAR”

Bu parçaları ilçe fail çevirgeç sahiplerinin arzu ettiğini anlatım fail Lokanta “Sigorta kapsamındaki tramer kayıtlarında aksi duruma düşmek istemeyen açar sahipleri, habersizce çıngı değişimi yapıyor. Sektöre bakarsak, sakıntı parça firmaları adına zarardayız. Fehamet dahi alamadığı tıpkısı vergiden dünya zarardadır. Hasarlı araçlarda yeryüzü az yüzdelik 10-15’lik tıpkı dolaşım var” dedi.

“BURADAN DA GİDİYORLAR PARÇALARI DEĞİŞTİRİYORLAR”

Maslak Oto Sanayii’üstelik kaporta ustası olan Cuma Çöndü “Gürcistan’a gidip orada bire bir takım parçaları değiştirdiklerini duyuyorum. Buradan gidiyorlar, parçaları değiştiriyorlar.

Oradan de buraya makine getirip, parçalarını söktüklerini duyuyorum. Tampon kabil parçalar ile uğraşmazlar, imdi mekanik aksamlarda bunu yapıyorlar. Şanzıman, bellek, turbo üzere parçalarda yapıyorlar” dedi.

Share: