Yüksekovalı çiftçiler “Ekincilik Cebimde” uygulamasından mutlu kaldı

Yüksekovalı çiftçiler “Ekincilik Cebimde” uygulamasından mutlu kaldı

HAKKARİ – Ekincilik ve Orman Bakanlığı eliyle 1 Ocak’ta hizmete sunulan “Ekincilik Cebimde” kıpırdak uygulaması Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki çiftçileri sevindirdi.

Yüksekova’nın bildirme ücra köylerinde tüvana çiftçiler yıllardır ayrımsız mızıka işler üzere onca kez intaç ederek merkeze gelirken, demincek Tarım ve Orman Bakanlığı marifetiyle başlatılan “Tarım Cebimde” etkin uygulaması yardımıyla umum zorluklardan kurtuldular. Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit’in öncülüğünce ekincilik çalışanları, ilçenin 20 kilometre uzaklığındaki Yaylacık köyünde “Ekincilik Cebimde” duraksız uygulaması hakkında çiftçileri bilgilendirdiler.

Hayvancılık ve tarımla ait birçok işlem yarmak amacıyla Yüksekova merkeze gelen ziftçiler ahit kaybı ve el sıkıntısı yaşarken, Tarım ve Orman Bakanlığı marifetiyle başlatılan “Ekincilik Cebimde” ateş parçası uygulaması onları bu sıkıntıdan kurtardı.

Çiftçilerin bu uygulamadan çokça kıvançlı kaldıklarını tamlayan Baytar Hekimi Gaybubet Tufan, “Biz zaman şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Yaylacık köyüne gelerek çiftçilerimizi bu bahis hakkında bilgilendirdik. Yıllardır tıpkısı prosedür üzere merkeze kadar onca zahmetlere giren çiftçilerimizi sevindiren uygulama için bilgilendirdik. Genellikle bir efsanevi kaybolduğu antlaşma çiftçilerimiz bizi telefonla arayıp kime ilişkin olduğunu soruyorlardı. Şimdi ise uygulama sayesinde olduğu yerden hırızma numarasını girip kime ilişkin olduğunu bilecekler. Tığ bu uygulamayı onlara anlatırken çok memnun kaldılar. Onca kere ve boşa revan zamandan kurtuldular. Bize desteklerini esirgemeyen Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit’e teşekkürname ederiz. Zira onun sayesinde cümle çiftçilere ulaşıyoruz. Aplikasyon yekpare çiftçilerimize körpe olsun” dedi.

Çiftçilere uygulamayı tanıtmak amacıyla köy karye gezdiklerini dile getiren Ziraat Mühendisi Ses Bağlılaşım ise “Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle başlatılan ‘Ekincilik Cebimde’ cümbüşlü uygulamasını çiftçilerimize anlattık. Artık Yüksekova merkezine gelmeden tamlık işlemlerini bu aplikasyon üstünde yapacaklarını anlattık ve gösterdik. Bu aplikasyon yardımıyla onlar hiçbir azap çekmeden işlemlerini yapacaklar. Bu aplikasyon üzere Ekincilik ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadın ekinci Bahar Sağkul da, yıllardır beherglas iş üzere Yüksekova merkeze gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın çıkardığı uygulamayı bizde telefonlarımıza indirerek kendimizce tam işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu aplikasyon sebebiyle bizde şen olduk ve ziyadesiyle bahtiyar olduk. Bize bu fena hâlde fırsatı sunan Ekincilik ve Orman Bakanlığımıza ve Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Yiğit’e teşekkürname ederiz” şeklinde konuştu.

Share: