Yozgat’ta gün çiçeği teşrinievvel alanı 4,5 hatim arttı

Yozgat Kültür Odası Başkanı İsmail Güllabi:- “Türkiye’üstelik ‘yüzdelik 75 gündöndü sıkıntısı var’ deniliyor. Günâşık üretilemeyecek bire bir eser değil. Biz yüzdelik 75 açığı kapatırız, gerekirse yüzde 50 de artırırız”- Çiftçi Mikail Orion:-“Erdemli verim bekliyoruz, daha geçmiş dekara 100-150 kilo aldığımız yerden bu yıl henüz fazlasını bekliyoruz”

– Yozgat’ta periferi günebakan teşrinievvel alanını 28 bin 700 dekardan bu sene 130 bin dekara çıkaran çiftçiler, yüksek rekolte bekliyor.

Türkiye’nin yetişkin ekincilik bölgelerinden Yozgat’ta, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile İl Hususi İdaresi vasıtasıyla çiftçilere sunulan periferi gün çiçeği tohumu desteği sayesinde, ekim alanı geçen yıla bakarak 4,5 mezuniyet artırıldı.

Türkiye’dahi yeşil yasmık üretiminde birinci, nohutta ikinci, buğday üretiminde 6. tam saha düz kentte, verilen nesil destekleriyle dikici, ayçiçeğini üstelik yıpranmamış eser listesine karışma etti.

Yağışların verimli olmasıyla gücük sürede yetişen gündöndü, tarlaları sarıya boyadı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, AA muhabirine, kentin ekincilik ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, tahıl ve baklagilde yöre planda olduklarını söyledi.

Yağlık gün çiçeği üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Ekincilik ve Orman Bakanlığının teberru desteğiyle çiftçilere döl dağıtıldığını tamlayan Özkaya, “Bu sene hem Bakanlığımızın hem İl Hususi İdaresi’nin katkısıyla 30 bin dekarlık alana yetecek kadar çocuk dağıttık. Sabık yıl 28 bin 700 dekar olan düzlük ilk teşrin alanı, bu yıl kısaca 130 bin dekara çıktı. Üretimde 27. tam olan ilimiz, inşallah bu yıl önceki 10’a girecek.” dedi.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Uyanık da kentte çiftçinin iki yıldır alternatif eser namına muhit gündöndü ektiğini belirtti.

Resmi rakamlara bakarak kentte 130 bin dekar gün çiçeği mezru olduğunu aktaran Kurnaz, dikici anahtar sisteminde görülmeyen alanlarla birlikte bu rakamın 250 bin dekar olduğunu tahmin ettiklerini rapor etti.

– “Dekardan 200 kilogram verim alacağımızı düşünüyorum”

Uyanık, akıbet yağışlarla alay malay ürünün çok ferah aksiyon gösterdiğini dile getirerek, “Dekardan 200 kilo ürün alacağımızı düşünüyorum. Baş Döndürücü kıraç yerlerden 100 kilodan aşağı düşmez. Türkiye’bile ‘yüzdelik 75 gün çiçeği sıkıntısı var.’ deniliyor. Gün Çiçeği üretilemeyecek tıpkısı yayın değil. Biz yüzdelik 75 açığı kapatırız, icabında yüzdelik 50 de artırırız.” diye niteleyerek konuştu.

Yozgat bölgesinde gündöndü takanak tecimen bulunmadığını vurgulayan Uyanık, “Sayın yetkililerimizden Arazi Mahsulleri Ofisi’nin açılarak, özellikle fındık kabil, çay gibi çalım yapmasını istiyoruz. Bölüm alırsa hem iç piyasada sıkıntı çekmeyiz hem da üreticinin devamlılığı olur.” ifadelerini kullandı.

Cingöz, ayçiçeğinin arıcılık, ağızotu sanayi kadar birçok sektöre birlikte katkı sunduğunu aktardı.

“Gündöndü Karadeniz bölgesinde, Tekirdağ’birlikte, Edirne’bile ekilir” denildiğini dile getiren Güllabi, “Yozgat’ta da ekiliyor ve yetişiyor. Tekirdağ’ın aldığı ürünü bu yıl biz bile alacağız, Allah’ın izniyle. İkinci tıpkısı bahis ise rençper gözüyle görmediği işi yapmıyor. Kesinlikle görecek servet kazandığını, anlayacak, ondan sonraları ilk teşrin yapacak. Onun amacıyla bu önceki geçiş döneminde desteklenmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

– “Ati sene mecmu tarlalara günâşık ekmeyi düşünüyorum”

KAPAT X

Divanlı Mahallesi çiftçilerinden Mikail Avcı dahi gün çiçeği ekimine 4 yıl önce başladığını ve o zaman kendisinden ayrıksı kimsenin ekmediğini söyledi.

Çiftçileri gün çiçeği ekimine kandırma ettiğini ve şu anda mahallede tahminî 13 bin dekar alanda ilk teşrin yapıldığını anlatan Orion, “Yağışlar bir zamanlar yağdı, ayçiçekleri çok güzel oldu. Faziletli ürün bekliyoruz, daha önce dekara 100-150 kilogram aldığımız yerden bu yıl elan fazlasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Orion, bu sene İl Özel İdaresinin birlikte soy sop desteğinde bulunduğunu vurgulayarak, güzeşte yıl 500 dekara, bu sene ise 700 dekara ayçiçeği ektiğini kaydetti.

Sinan Şahingöz ise bu yıl 200 dekar alana günâşık ektiğini anlatarak, “Buğdaya bakarak ayçiçeğinin masrafı elan düşük. Bu nedenle gelecek yıl buğday namına tekmil tarlalara ayçiçeği ekmeyi düşünüyorum.” dedi.

Share: