Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı yalınlık ‘kervansaray’

Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı sarih ‘kervansaray’

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan kat güzergahında yolculuk edenler üzere Adaletli Sönmez 24 saat kilitsiz küreksiz mevcut ahşap kulübesiyle yolda kalanların umudu oluyor

GİRESUN – Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan el güzergahında gezi edenler için, Adaletli Sönmez 24 saat kilitsiz küreksiz kâin ahşap kulübesiyle umudu oluyor.

Giresun’dan Şebinkarahisar ilçesine kadar 130 kilometrelik kere süresince akşam ezanı 19.00’dan bilahare yegâne ayan bulunan mekanın ahşap kulübesi olduğunu rapor fail Adaletli Sönmez, yolda kalmışların umudu olduğunu söyledi.

Bugüne kadar sayımsız kişilerin ahşap kulübesinin misafiri olduğunu, onlarca kişinin ise yardımına koştuğunu anlatan Adil Sönmez, ” Giresun- Şebinkarahisar el güzergahında akşam ezanı makul bire bir saatten sonradan vazıh ayrımsız mekan nail olmak türlü olmuyor. El güzergahında Halil Rıfat Vakur Tünelinin çabucak yanındaki ahşap kulübemle bu eksikliği gidermeye çalışıyorum. Köyüm buraya 5, 6 kilometre mesafede olmasına karşın bugüne kadar bu kat güzergahında arabası arızalanan, kip şita şartlarında çevrili kalan insanları gördüm. Bunun üstüne tıpkısı müddet önce da öğün kenarına bu ahşap kulübeyi yaptım. Amacım gelip geçenlere yardımcı olmaktı. Ahit içerisinde yoldan geçenler bile burada bire bir koyuverme vermeye başlayınca onlara izzetüikram olsun diyerek çay demlemeye başladım. Sabahın er saatlerinden akşam saatlerine kadar burada antlaşma geçiriyorum. Parası olandan parası büyüklüğünde, parası olmayana dahi istediği büyüklüğünde ikramda bulunuyorum. Akşam Ezanı olunca üstelik evime gidiyorum amma kulübemin kapısı 24 saat kategorik oluyor. İçerisinde ihtiyaç duyulan değme şeyi bırakıyorum. Yolda çevrik kalanlar ihtiyacı olanlar uğrayıp mola veriyor” dedi.

Bırakılan notlar, duvarlarının dekoru oldu

Seyahat edenlerin bıraktığı notlarla ahşap kulübesinin duvarlarında manzara oluşturan Adil Sönmez, “Bura hoppadak Giresun’u Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine değil benzeri zamanda İç Anadolu’ya bağlayan arsıulusal de aynı kat olması nedeniyle yerel ve yabancı dizge gezi ediyor. Bugüne büyüklüğünde arabası bozulan, lastiği patlayan, kışın çevrilmiş kalanlara aile sahipliği yaptığımız kulübemizde memnuniyetini dile getirenlerin bıraktığı notlar var. Bazısı Türkçe mukayyet bazısı İngilizce, Rusça yazılı. Hep memnuniyetini dile getiren notlar bırakıyor. Ego birlikte bu notları duvarlara astım. Çoğu herif birlikte kendisi astı. Az Daha binlerce aşama var desem abartı imkânsız. Ben birlikte sakır sakır ihtiyacı olanlar amacıyla ulaşabilecekleri numaraları müşterilerin görebileceği yerlere yazdım. Ayrıca esasen ihtiyacı olanlar amacıyla kulübede nerede neyi bulacaklarını da yazıp bırakıyorum. Üste parası olanın parası büyüklüğünde, parası olmayanın ise istediği kadar yiyip içebileceğini da grado adına yazıp kapıya asıyorum. Zımnında 130 kilometrelik nöbet güzergahında yolculuk edenlerin umudu olmaya çalışıyorum” diyerek konuştu.

Share: