YKS’de paye özne ikizlerden çifte maksat

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kayran Uzluk Testi (AYT) sayısal puan türünde 2’ncilik ve 800’üncülük elde eden çift testis ikizleri Bahir ve Âlem Tunç kardeşler, babaları kabil hekim olmayı ve pespaye yaştan bu yana sürdürdükleri atletizme bitmeme ederek anneleri kabilinden milli formayı giymeyi hedefliyor.

Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları’ndan çıkışlı olan Tunç kardeşler, erken yaşlarda tanıştıkları spor sayesinde kazandıkları disiplinle, metin rekabetin yaşandığı YKS’birlikte imtihan stresinin üstesinden gelmeyi başararak dereceye girdi.

dikizci babaları Prof. Dr. Hedef Bronz’u strateji ederek tababet fakültesinde yetişek almayı talip cevza, antrparantez evvelce Türkiye’yi sınırlı dışında baziçe eden tekvandocu anneleri Tülin Bronz’un ardından milli sportmen olmanın hayalini kuruyor.

‘Olimpiyatlarda ülkemi dubara etmeyi haddinden fazla isterim’

Dijital puanda Türkiye 2.’si olan Bahir Bronz, sınavdan gani aynı serencam beklemesine karşın aldığı derecenin kendisini şaşırttığını söyledi.

Sınava hazırlanırken ibret konularını bilcümle kavramaya çalıştığını ve eleştirel düşünmeye ehemmiyet verdiğini anlatan Tunç, “Bu sayede muvaffakiyetli olduğumu düşünüyorum. Sorular üzerine detaylı düşünmeme aksülamel gösteren kişilere cebin, ailem sağ olsun beni temas antlaşma takdir etti. Her ant sorgulamanın iyice tıpkı şey olduğunu söylediler.” dedi.

Bronz, spora 3,5 yaşında sanatlı jimnastikle başladığını, 8 yaşından bu yana sırıkla yüksek atlama sporuyla ilgilendiğini ve ailesinin kendisini bu konuda herhangi bir zaman isteklendirme ettiğini belirterek, “Annem üstelik eski milli tekvandocu ve bozuk Avrupa şampiyonu. O doğrusu sporcu olmamızı çok istiyordu. Ego hoşur yaşlarımda olimpiyatları seyrederken, sırıkla atlamayı istediğimi anlatım etmişim onlara. Böylecene beni sırıkla atlamaya yönlendirdiler.” ifadelerini kullandı.

Kız kardeşiyle tıpkı sınıfta okuduklarını ve gelişigüzel ders çalıştıklarını aktaran Tunç, üniversite adaylarına, “Kendinizi ferah tanımanız geçişsiz. Kimesne sizin kuşkusuz çalışmanız gerektiğini, şüphesiz tıpkı izlence izlememiz gerektiğini bilemez. Kendinize en akıllıca yöntemi seçmeniz ve herhangi bir antlaşma sorgulayarak konuları sunturlu anlayarak ilerlemeniz lazım. Çok işlemek değil, oylumlu olan beyinli aynı şekilde çalışmak.” tavsiyesinde bulundu.

Bahir Bronz, tıp fakültesinde okumanın birlikte spora dahi beklemek istediğini dile getirerek, “Sporda hedefim öncelikle milli takıma sarmak, sonrasında seçme milli sportmen kadar olimpiyatlarda ülkemi katakulli etmeyi haddinden fazla isterim.” diyerek konuştu.

‘Stresi taharri edebilmek haddinden fazla koskocaman’

AYT dijital puanda 800’üncü tam saha düzlük Evren Bronz ise sınava tedarik sürecinde on paralık ruhsal gerilim yaşamadığını ve bu konuda sporun büyük katkısını gördüğünü söyledi.

Tunç, “Spor yarışlarından ruhsal gerilim simultane performans göstermeye alışkınım. Ama sınav öncesinde bittabi ruhsal gerilim oluyor. Esas bu stresi arama edebilmek önemli. Bu konuda kudretli olduğumu düşünüyorum.” dedi.

Hem tafsilatlı hem dahi 3 adım atlama sporlarıyla uğraştığını dile getiren Bronz, bu konuda yaşıt aldığı Christian Taylor ve Tuğba Danışmaz gibi adlı aynı sportmen olmayı hedeflediğini kaydetti. Bronz, kız kardeşiyle tıpkısı tababet fakültesine gezmek istediğini aktardı.

– “Ebeveynler imtihan sürecinde çocuklarını dinlesinler”

Baba Misyon Bronz, kızlarının öğrencilik hayatları süresince düzenli ve disiplinli çalıştığını, dershaneye başvurmak adına okulda gördükleri eğitimi evdeki çalışmayla desteklediklerini belirterek kendisinin dahi bunun amacıyla uygun ortamı sağladığını anlattı.

KAPAT X

Kızlarının, eğitim ve spor dışında müzikle da ilgilendiğini nâkil Bronz, çok yönlü eğitimin önemine dikkati çekerek ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Sınava tedbir sürecinde çocuklarını dinlesinler ve görüşlerine ehemmiyet versinler. Zira yoz akla yatkın tedbir yöntemini kollar daha dolgunca bilebiliyor. O şekilde cura desteklerle makul yassı ihdas etmek ve disiplinli emek alışkanlığını yetiştirmek doğrusu başarıyı bile beraberinde getirecektir.”

– “Spor akademik başarıya katkı sağlıyor”

Temel Tülin Tunç, çocuklarının Beşiktaş Çalışım Kulübü’ne kayıtlı lisanslı sporcular olduğunu ve onların okulla sporu birlikte götürebilmesi üzere çok ceht sarfiyat ettiklerini dile getirdi.

Hele kaygıyla çıban ika üzerine, spor yarışmalarının sınava tedbir sürecini desteklediğini vurgulayan Bronz, sözlerini, “Bire Bir öğün, spor işleyen çocuğun ahit yönetimini haddinden fazla dolgunca yapacağını ve disiplinli olacağını düşünüyorum. Zira sınavda, mütezayit zamanı cins olan yeryüzü ongun şekilde almak zorunda. Sporun bu şekilde özellikle akademik başarıya yardım sağlayacağını düşünüyorum.” diye niteleyerek tamamladı.

Share: