YKS yeğleme süreci çarşamba günü başlayacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemleri 27 Orak Ayı Çarşamba günü başlayacak. Kılavuzda düz alan detaylara ilişamaç merak edilenleri 10 soruda sizler için derledik.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) tercih işlemleri 27 Orak Ayı-5 Ağustos’ta http://osym.gov.tr adresinden yapılacak.

Bu yıl barajın kaldırılmasının ardından TYT’de puanı hesaplanan ve 100 ile üstü benek düzlük aday sayısı 2 milyon 911 bin 511 oldu. Bu adaylar, TYT fakül türü ile üniversite tercihi yapabilecek.

Bunun yanında, AYT sayıtabut nokta türünde 1 milyon 429 bin 833, AYT sözel nokta türünde 1 milyon 494 bin 79, AYT eşköpek ağırlık fakül türünde 1 milyon 780 bin 135 ve YDT nokta türünde 123 bin 163 adayın puanı hesaplandı. Bu adaylar da AYT ile yerleştirme yapılan alanlar içmağara tercihte bulunabilecek.

10 soruda 2022 YKS tercihleri

1- YKS’de baraj puanı uygulamasının kaldırılması hangi irfan geliyor?

2022-YKS’den itibaren IŞ, SÖZ, EA ve DÄ°L benek türlerinde sınav puanı hesaplanması için geçerli TYT nokta türünde 150 benek alma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT nokta türü için 150, IŞ, SÖZ, EA ve DÄ°L fakül türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı. Bu düzenlemeyle bu yıl artık puanı hesaplanan tüm adaylar sisteme karışma edildi ve yeğleme yapabilir hale geldi.

2- Baraj puanının kaldırılması yerleştirmeleri nasıl etkiler?

Üniversitelere yerleştirmeler içmağara baraj puanının kaldırılması, daha çok adayın tercihte bulunma hakkını elde etmesi anlamına geliyor. Ancak YKS ayrımsız sıralama sınavı. Dolayısıyla sunu-talep dengesi ve adayların sıralamadaki durumları, önceki yıllarda olduğu üzere bu yıl yerleştirmelerde çalışkan olacak.

3- Bazı programlardaki “başarı sırası koşulu” uygulaması bitmeme edecek mi?

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hususiyet, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını yeğleme edebilmek için mukteza olan sunu düşük başarı sırası koşcelil uygulaması sürüyor.

Buna göre, bu yılki ahbaplık programlarına yerleştirme işlemlerinde EA yer düşük 125 bininci, mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde HIMMET arz düşük 300 bininci, mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde DÜZENTILEME en düşük 250 bininci, tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde DÜZENTILEME genişlik düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde ilgilendiren puan türünde arz düşük 300 bininci, eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerinde MESAI en düşük 100 bininci, diş hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde MESAI bildirme düşük 80 bininci doğmak gerekecek.

4- Yerleştirme ne puana göre yapılacak?

Sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplandı. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla benek üstünlüğüne göre yerleştirilecek.

5- Bu yıl üniversite kontenjanları arttı mı?

KAPAT X

Geçen yıl üniversite kontenjanları 1 milyon 38 bin 865 olarak belirlenmişti. Bu yıl üniversitelerde mecmu kontenjanlar 22 bin 821 artırılarak, ön lisans içmağara 512 bin 881, lisans programları için 509 bin 164, özel yetenek programları içmağara 39 bin 641 görünmek üzere toplanmış 1 milyon 61 bin 686 şeklinde belirlendi.

YKS bir sıralama sınavı olduğundan adaylar, elden kontenjanlar düzeyinde ve başarı sırasına ve tercihlere göre yerleştirilecek. Dolayısıyla sıralaması düşük aynı adayın yüksek sıralamaya ehil bire bir programa yerleştirilmesi mümkün olamaz.

6- Adayların YKS tercihlerinde göz önünde bulundurması müstelzim hususlar neler olmalı?

Yeğleme yapılırken adayların bandaj, yetenekleri, değerleri ve iş gücü piyasasını dikkate alarak tercihte bulunmaları yerinde olacak. Bu tercihlerinde listelerini oluştururken hayallerindeki üniversite ve bölümleri yeğleme listesinin evvel sıralarına yazmalı, sonrasında sıralamalarına yakın olan; üstünde ve altındaki üniversite programlarını 2021 yılında oluşzaman bölüm yerleştirme sıralamalarını göz önüne almalı.

Adayların, ortaöğretim kurumlarında tercih komisyonlarında görev kayran ve online kendisine bile ulaşabilecekleri rehber öğretmen ve ruh bilimsel danışmanlardan evet üstelik Rehberlik Araştırma Merkezlerinde (RAM) oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonlarından destek alarak tercihlerini oluşturmaları yerinde olacak.

7- Bu yıl aday netlerinin yüksek olmasına rağmen, puanlarda yükselme fakat sıralamalarda düşüşler var. Bu uzanım tercihleri nasıl etkiler?

Puanların ve sıralamaların yükselmesi ve düşmesine ilişkin değişiz rastgele yıl farklı şekillerde ortaya çıkar. Bu değyapıt sınavın pürüz derecesine, adayların netlerine göre belirlenir. Sınavda cevaplanan soruların doğru ve yanlış sayısı göz önüne alınarak ve istatistiksel olarak hesaplanması sonucunda adayların sıralamaları, puanları yükselir evet üstelik düşer. Dolayısıyla YKS aslında benzeri sıralama sınavıdır.

Bu yıl ortaya çısoluk bu durumun, 200 bin ve öncesi sıralamalarda aşkın etki yaratması beklenmiyor. Fakat 200 bin ve ahir sıralarda özellikle baraj puanının kalkmasıyla üniversite bölümlerinin sıralamalarında öbuğulanmış farklılıklar oluşması bekleniyor. Bu nedenle tercihlerin titiz yapılması gerekiyor.

8- YKS tercihleri sıralamaya göre mi puana göre mi yapılmalı? Kaç tercihte bulunulacak?

Adaylar, puana değil sıralamalarına göre tercihte bulunmalı. YKS tercihlerinde, geçen yılın sıralamaları öyaşlı tıpkı faktör olmalı. Elan detaylı incelemeler için YÖK ATLAS verilerine bakılmalı.

YKS tercihlerinde adaylar sunma fazla 24 tercihte bulunabilecek. Adayların tercihlerinin başfecir birkaçını “Puanım tam olmayabilir.” endişesine kapılmadan, takkadak ilgisini göz önüne alarak belirlemeli, buralara yer çok maksut programlar yazılmalı. Fakat, kazanılsa da yazılmak istenmeyen bire bir programa tercih listesinde yer vermemeleri gerekiyor. Adayların yeğleme listelerindeki programların sırasının istem sıralarına uygunluğu taharri edilmeli.

Tercihlerde kullanılabilecek mütenavip ayrımsız formül

Eğitim uzmanlarına göre, tercihler için farklı formüller dikkate alınabilir. Bunlardan biri Sayıtabut (SAY) tercihlerinde başarı sırasının yüzde 50 fazlası ile yüzde 50 eksiği göz önünde bulundurularak sıralama yapılması. Örneğin, 10 bin sıralamaya ehil MESAI puanı ile tıpkısı bölüm isteyen adayın tercihlerini 5 bin-15 bin arasında tutması referans ediliyor.

Bu yıl Eşköpek Ağırlık (EA) ve Sözel (SÖZ) tercihlerde ise sapmalar bekleniyor. Bu nedenle bu benek türlerinde adaylar, başarı sırasının yüzde 100 fazlasına kadar üst sıralarda tercih yapabilir. Zir tercihlerde ise başarı sıralamasından çok daha aşağılara inilebilir. Örneğin EA türünde 150 bindeki bir adayın tercihlerini 50 bin-300 bin arasında tutması öneriliyor.

9- Bu yıl barajlar kaldırıldı, ekleme yerleştirme yapılır mı?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş küsurat kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapıulan umumi yerleştirme böylece boş kalan yahut kaydolmama dolayısıyla dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi namına ilişik yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede tıpkısı yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, mülhak yerleştirme içmağara başvuramayacak.

Katma yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki yeryüzü küçük puanlarının altında puanı olan namzet yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı artan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

10- Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

YKS sonuçlarına göre aynı programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Sıralamalar sebep düştü?

Bu yıl YKS sonuçlarında puanların geçyeryüzü yıllara göre yüksek olmasına rağmen, sıralamalardaki düşüş dikkati çarsız.

TYT Türkçe testinde 40 sorudaki ortalama kesin geçsunu yıl 18,78 iken bu yıl 17,7’ye düştü. Dolayısıyla Türkçe neti yüksek olan adayların başarı sıralaması bile elan yukarıevet çıktı ve bu imtihan sıralamalarda belirleyici oldu. TYT aritmetik testinde 40 sorudaki kemiksiz ortalaması geçyer yıl 5,5 iken bu yıl 6,9’a yükseldi.

Eğitim uzmanları sıralamalarda düşüşün nedenlerini, “Türkçe testinin belirleyiciliği arttı, aritmetik testindeki belirleyicilik azaldı, aday sayısı arttı, 2022-YKS önceki yıllara göre oldukça daha niteliksiz bire bir sınavdı.” şeklinde sıraladı.

Bu nedenle bu yıl, geçyeryüzü yıllara göre netleri yüksek adaylar, nispetle daha düşük başarı sıralaması elde etti.

Share: