YKS Türkiye birincisi Kocaeli’den Zeynep Dila Kuyucu

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde zinde ve hem TYT hem de ecnebi anahtar sınavında 500 tekmil fakül alarak Türkiye birincisi olan Zeynep Dila Kuyucu, 4 yıl süresince ağır ezgi namına ibret çalıştığını ve aldığı puanın kendisiyle birlikte ailesini üstelik gururlandırdığını söyledi. Kocaeli’nin Darıca ilçesinde dallı güllü doktor Mehmet-Ümmü Gülsüm Kuyucu çiftinin 2 çocuklarından büyüğü Zeynep Dila Kuyucu (18), girdiği TYT ve yabancı çevirgeç sınavlarından 500 mecmu nokta alarak Türkiye birincisi oldu. Lise süresince uyumlu adına ibret çalıştığını söyleyen Kuyucu, ailesinin bu süreçte hep arkasında olduğunu dile getirdi. Kuyucu şimdi ise ailesi gibi hekim almak namına elektronik beyin mühendisliği bölümünde fehmetmek istiyor.

“Haddinden Fazla aşkın TYT denemeleri çözdüm”
Asıl ve babasının kendisini gelişigüzel durumda desteklediklerini kaydeden Zeynep Dila Kuyucu, “Gelişigüzel ahit fedakarlıklarıyla, destekleriyle arkamda olduklarını hissettim. Hiçbir zaman bana ‘Ders çalış, şurası yap, bunu yap’ demediler. Onlara adi haddinden fazla minnettarım. Yekpare ailem beni destekledi. 9. sınıftan itibaren tınlamalı namına ibret çalışıyordum. 12. sınıfın başına kadar seçme hafta öğretilenleri o hafta içre çalışıp hallediyordum. Böylelikle sonuç sınıfa çok çok tıpkı husus bırakmadım. 11. sınıfın esasen itibaren çokça fazla TYT denemeleri çözdüm. Temas hafta ya de 2 haftada tıpkısı deneme sınavları çözdüm. 12. sınıfta eksilerime yönelerek bir tane seferde onları halletmeye çalıştım” dedi.

“Üniversiteye hazırlanırken geceleri umutsuzluğa düştüğüm oluyordu”
Ailesinin doktor olmasının zorlukları olduğunu belirten Kuyucu, “Bugün bildirme mutlu günüm olmasına rağmen annem hekim olduğu üzere şu an hastanede hastalarıyla birlikte. Bugün onunla bu arada olamadığım için üzgünüm amma birinci olduğum için mutluyum. Üniversiteye hazırlanırken geceleri umutsuzluğa düştüğüm oluyordu. ‘Ne yapacağım, benzeri sene elan mı hazırlansam’ diye niteleyerek düşünüyordum. O kadar çalışmama karşın insanın kafasına hakeza şeyler giriyor. Amma arkadaşlarımla konuşup yahut biraz dinlenip yeniden ibret çalışmaya başladığımda bu fikriyat geçiyordu. İlk annem baktı imtihan sonuçlarıma. TYT’de birinci olduğumu söyledi. Sonucumun bereketli geleceğini bekliyordum ama bir numara evet muyum, olanaksız mıyım emniyetli değildim. Bittabi kim çok bahtiyar oldum, çok gururlandım” diye niteleyerek konuştu.

“Çalışırlarsa mümteni tıpkısı özdek yoktur”
Bilgisayar mühendisi doğmak istediğini nâkil Kuyucu, “Hedefim seçme antlaşma bu oldu. İnşallah gerçekleşir. Üniversite sınavlarına girecek olanların öncelikle ürkü yapmamalarını kaynak ediyorum. 1 ayları kalmışsa dahi önlerinde cümle lise hayatları varsa da ürkü yapmadan, sakince eksiklerini belirleyip onlara yönelerek çalışmalarını başvuru ediyorum. Böylece hem zamandan artırım etmiş olacaklar hem birlikte boşuna ibret çalışmamış olacaklar. Ego hiçbir zaman müfrit istifham çözen birisi değildim amma alelhusus çokça çok bahis çalışıyordum. Herhangi Bir şeyin ayrıntılarını öğrenen birisiydim. Bunu yapmalarını tavsiye mektubu ederim. Doğrusu çalışırlarsa olmayacak tıpkı özdek yoktur diyerek düşünüyorum. Okuluma çokça teşekkür demek istiyorum. 4 yıl süresince beni hiçbir ant yalnız bırakmadılar. Öğretmenlerimiz, müdürümüz, arkadaşlarım, okul görevlilerinin her devir yanımda olduklarını hissettim. Hepsine değişik teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kendi sorumluluğunun bilincinde olan bire bir kızdı”
Kızlarıyla bütün alım duyduklarını söyleyen cet Mehmet Kuyucu ise, “Çokça bahtiyar olduk, haddinden fazla sevindik. Sınavdan bilahare mebzul bir derece yapacağını adisyon ediyorduk amma birincilik beklemiyorduk. Birinci olduğu üzere çokça mutlu olduk, gururlandık. Ayrımsız zamanda anahtar sınavında da Türkiye birincisi oldu. O de ayrı ayrımsız alım kaynağı bizim amacıyla. Kendisiyle rastgele ant alım duyuyorduk filhakika. Şu esas kadar hiçbir devir bizi üzmedi. Derslerine hep düzenli aynı şekilde çalıştı. Namına hiçbir devir ‘Kızım ders çalış, derslerine ilgi et’ diyerek aramızda benzeri yârenlik geçmedi. Kişi sorumluluğunun bilincinde olan ayrımsız kızdı. Kendisiyle gurur duyuyoruz. İşin bildirme el kısmı ruh bilimsel kısmı esasta. Ara Sıra çocuklarda ‘Başaramayabilirim’ endişesi oluyor. Bu bulut ile ait tığ elimizden geldiğince kendisine bindi olmaya çalıştık. ‘Başaracağına inanıyoruz’ dedik. O birlikte iyi olsun tınlamalı tıpkı şekilde çalışarak istediği puanı elde etti. Kendisiyle alım duyuyoruz. Aileler çocuklarının birlikte olsunlar. Zira bu işin yeryüzü ağırlık kısmı psikolojiyi yönetebilmek. Abat olurlarsa başarabileceklerine inanıyorum. Annebabaların dahi aynı şekilde çocuklarına herhangi bir makule desteği vermeleri gerekiyor. Onları on paralık aynı molekül üzere zorlamamaları gerekiyor. Vakit Kaybetmeden psikolojik destek vermelerinin yeterli olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İlçemiz ve ilimizin kurum kaynağı olmuştur”

Dilovası İlçe Milli Yetişek Müdürü Murat Balay konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğitimde yükselen site Dilovası, üniversite sınav sonuçlarında üstelik başarısını göstermeye başladı. Dilovası’nda özel aynı lisede kimya alanı öğrencimiz Zeynep Dila Kuyucu, TYT ve İngilizce çevirgeç alanlarında 500 mecmu nokta alarak Türkiye birincisi olması zımnında ilçemiz ve ilimizin kurum kaynağı olmuştur. Lisemizin yırtıkça ve öğretmenlerini tebrik ediyorum. Dilovası Kaymakamımız Stabil Kubilay koordinesinde ve Dilovası Şehremaneti Başkanımız Hamza Şayir’in üstelik nazik destek ve katkılarıyla başlatılan eğitim bilimi seferberliği, kıraat seferberliği, eğitim bilimi yatırımları ve proje okullarımızla çocuklarımıza henüz ferah benzeri gelecek hazırlayabilmenin sorumluluğuyla ilçemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Ülkemize elan nice başarılar kazandırması temennisiyle esasen şişman başarısı dolayısıyla Zeynep Dila Kuyucu kızımızı ve ailesini tebrik ediyor, başarılarının hayatı süresince bitmeme etmesinin diliyorum. Yolu ve bahtı peyda olsun” dedi.

Share: