YKS tercihleri başladı! Bu bölümlerin önü haddinden fazla yıldızlı

Darülfünun tercihlerinin başlamasıyla keyif bilimleri alanını bölmek isteyen öğrencilere tavsiyelerde mevcut Prof. Dr. Ekin Akalan, ‘Günümüzde dünyada ve Türkiye’üstelik keyif bilimleri alanının önü çokça açık’ dedi

Akalan:Bu düzlük imdi çabucak national(millî) değil, international(uluslararası) olma uğrunda ilerliyor’ dedi.

Esenlik bilimlerinde alanında kendini yetiştirmek adına gündeş ülkelerden birçok öğrencinin Türkiye’yi yeğleme ettiğini tamlayan Fizyoterapi ve Iyileştirme bölümünde Prof. Dr. Firez Akalan, Türkiye’nin gündeş malumat yapan ülkeleri yakından takip ika mantığını yakaladığını söyledi.

Çıktı eğitimdeki standartların oldukça erdemli olduğuna değinen Prof. Dr. Akalan, “Bu standartlarda yetiştirdiğimiz herif bire bir zamanda Almanya’de, İngiltere’üstelik, Avustralya’bile bile aksiyon bulabilir oluyor. Mektepli tek akreditasyon problemi yaşamadan Ankara’üstelik çalıştığı kabilinden Londra’bile çalışabiliyor. Türkiye da coğrafi konumu açısından cemi ayrımsız intikal ve sentez bölgesidir. Bu yüzden hasta oranı dahi çoktur. Bu sayede öğrenciler burada hep deneyimleri yaşayabiliyor” açıklamasını yaptı.

HEMŞİRELİKTE SUNMA AKILLICASINA DENEYİM TÜRKİYE’DE KAZANILIR

Sağlık bilimlerinin geleceğinin haddinden fazla ak pak olduğunu ifade fail Prof. Dr. Akalan, “Örneğin hemşirelik, tagaddi diyetetik, fizyoterapi ve iyileştirme kabil bölümlerin önü çokça ak pak. Öğrenciler eğitimlerini aldıktan sonradan gideceği kere ise tamamen onlara ve manzara güçlerine sınırlanmış. Mesela bizde tagaddi ve diyetetiğin diploması ayrımsız veriliyor. Dışarda beslenme ve diyetetik ayrı iki alanda çalışabiliyorsunuz. Hemşirelik bölümü öğrencisi, Türkiye’bile deneyim kazanamazsa bambaşka tek yerde birikim kazanamaz. Zira celal abla arkadaşlarımızın yetişmesi üzere ekstra özen gösteriyor. Ekstra staj olanakları yaratıyor ve hemşirelik bölümünden mezun olan arkadaşların hiçbirinde gelişim bulma sıkıntısı olmuyor” şeklinde konuştu.

‘TUTKU VARSA YAPILABİLİR’

Esenlik bilimlerini tercih etmek isteyenlere önerilerde mevcut Prof. Dr. Akalan şunları söyledi:

‘Keyif bilimleri bir tutkudur. Hırslı ise ortamında görelik ve öfkeyi barındırır. Senin o istediğin şeyi alana büyüklüğünde burnunun sürtmesi gerekir. İstediğini alana büyüklüğünde öfkeleneceksin. Ama sevgin seni temas ahit devam ettirecek. Aldığın diploma üstelik tutkunun diploması olacak. Diyelim kim abla oldunuz. Çalıştığınız yerler tek de modern olmayabilir. Amma mesleğine olan saygısı ve tutkusu onu devam ettirir. Yani vurgun olmazsa o mesleği yapamazsın. Fizyoterapiye gelip ağrısı olan bire bir hastanın sana iyi davranmasını bekleme. Hastanın durumunu anlayıp hal bulmak arada sırada çokça meşakatli benzer ama onu anlamaya çalışıp işini sunu dolgunca şekilde yapmaya bitmeme edersin. Yani diplomayı aldığınızda, felaket ve görelik para süresince bitmeme ediyor. Girdiğiniz yolu hoşlanmak, insanları gevşemek lazım. Bu alanda derslerinize de çokça işlemek, günde sunu az 2-3 sınava kaldırmak zorunda kalacak, bir nice hastalıkla tanışacak, staj yapacak, farklı kavramları sezmek üzere savaşacaksınız. Keyif bilimlerinde çalışanlar temas antlaşma insana dokunur. Bu dahi insanların size gülümsemesine çevirici olur.’

Share: