YKS adaylarına ‘üniversitelerin acun sıralamalarını inceleyin’ önerisi

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut:- “Adayların, bu bilgileri edindikten bilahare ilgilendikleri üniversitelerin ilişkin bölümlerini görüşme etmeleri dimdik karar vermelerini sağlayacaktır”- “Adaylar, ilgilendikleri üniversiteleri ve ilişik bölümlerini ülfet edip derslikleri, laboratuvarları, öğrenci düzentileme ve istirahat alanlarını görmelidir”

ODTÜ Bilişim Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına bakarak tercih yapacak adaylara, üniversitelerin dünya sıralamalarındaki yerini incelemeleri önerisinde bulundu.

Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeğleme aşamasındaki üniversite adaylarının darülfünun sıralamalarını incelemelerinin haddinden fazla hayır olacağını, bu geleneğin özellikle ABD’de çok degaje olduğunu söyledi.

Darülfünun adaylarının, cümle tanzim kurumlarında Türk üniversitelerinin dünyadaki ve Türkiye’deki yerleri ile ilgilendikleri olgun alanlarında ne üniversitenin Türkiye’bile ve dünyada kaçıncı tam olduğunu URAP’ın internet adreslerinden öğrenebileceklerini belirten Akbulut, şöyle devam etti:

“Adayların, bu bilgileri edindikten sonradan ilgilendikleri üniversitelerin ilişik bölümlerini musahabe etmeleri dimdik karar vermelerini sağlayacaktır. Adaylar, ilgilendikleri üniversiteleri ve ilişik bölümlerini müzakere yazar derslikleri, laboratuvarları, mektepli mesai ve dinlenme alanlarını görmelidir. İlgilendikleri bölümlerdeki akademisyenlerle ve varsa öğrencilerle görüşüp bilgi almaları yarayışlı peki. Adaylar, mümasil çevrelerinde varsa ilgilendikleri üniversitelerin öğrenci ve mezunlarıyla üstelik görüşerek ekleme bilgiler almaya çalışmalıdır.

Ayrıca üniversitelerin kütüphanesi, yurtları, spor salonları ve yemekhanelerinin mülakat edilmesi değişmeyen vermeyi kolaylaştırır. İlgilendikleri üniversitelerin yetkililerinden yahut web sayfalarından mektepli toplulukları üzerine dahi hikmet almaları çokça hayır olur. Zira hayatta başarılı görünmek üzere hoppadak mesleki bilgi değil öğrenci toplulukları sebebiyle edinilen genel kültür, hobiler ve sosyal ilgiler üstelik çokça önemlidir. Kent dışındaki üniversiteler için önce üç tercihtekileri anlamak yeterli türlü.”

Akbulut, URAP Laboratuvarınca, 203 üniversitenin 11 farklı dünya sıralamasına bakarak dünyadaki yerleri, 2019’de acun alan sıralaması eden 8 kurumun rastgele birinde bildirme bir iki bir selen alanında saha alan üniversitelerin durumları, genişlik az tıpkı olgun alanında dünya sıralamalarında yer alabilen 57 üniversitenin dünyadaki durumu ve Türk üniversiteleri için 2020 mutluluk içi sıralamalara ilişkin raporların erişime sunulduğunu anlatım etti.

Share: