YILBAŞI ÖNCESİ ‘SAHTE İÇKİ’ UYARISI

VAN Kesim Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde işyar Acil Tababet Uzmanı Dr. Mehmet Lezzetli, yılbaşına sayılı eyyam kala sahte içkiye müteveccih uyarılarda bulundu. Yılbaşında şarap tüketiminin haddinden fazla çok olduğuna ilgi çeken Şekerli, Henüz ucuza yüklemek yerine isimsiz yerlerden etil alkol alınmamalı dedi.

Güvenlik güçleri yılbaşı öncesi cali bade operasyonlarını hızlandırırken, uzmanlardan üstelik konuya ilişik uyarılar yapılıyor. Van Bölge Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde vazifeli Evgin Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Tatlı, Yılbaşında insanlar eğlence gayeli alkol tüketiyorlar. Daha evvel Van ve ülkemizin değişik illerinde metil ispirto zehirlenmeleri vakalarıyla karşılaştık. Metil alkol zehirlenmesi olmaması namına bu konuda çok titiz olmamız geçişsiz. Coşku mekanı sahiplerinin da bu konuda çok duygunluk göstermeleri geçişsiz. Elan akıllıca fiyata ispirto almak namına, değişik yerlerden almamaları lazım. Halkımızın üstelik hele elan ucuza bağlamak namına bilmedikleri yerlerden alkol almamaları lazım dedi.

BANDROLLERE DİKKAT

İçki üretmeye çalışanlara özen çeken ve bir nice kentte can kayıplarının yaşandığını hatırlatan Dr. Şekerli, Bazı vatandaşlarımız da kendileri üretmeye çalışıyor. Van’birlikte dahi özge kentlerde dahi buna ilişkin adına can kayıplarımız oldu. Bandrollerine özen etmemiz geçişsiz. Sağlık İdaresi Başkanlığı’nın bir uygulaması var. Bandrollerin fotoğrafını çekerek yoz sahtemi değil mi diye niteleyerek bakabilirler. Yılbaşında içki tüketimi haddinden fazla fazla oluyor ve maatteessüf özellikle bunu kötüye kaplamak talip insanlar piyasaya haddinden fazla aşkın metil alkollü içecekler sunabiliyorlar. Çokça dikkatli olunması geçişsiz diye niteleyerek konuştu.

Share: