Yıl 2020… Halen kâtibiadil musaddak diploma talip üniversiteler var!

Biruni Üniversitesi, talim elemanı ilanında adaylardan noter onaylı lisans, faziletli lisans, doktora ve doçentlik belgesi istedi!

Oran üniversiteleri kabilinden kazanç yükseköğretim kurumları üstelik akademik personel temini yönünden benzeri mevzuata tabidir. Zımnında, mangiz üniversiteleri üstelik Resmi Gazete’de akademik ilan vermekle yükümlüdür.

Format böyle olunca, kamu hizmetine sunumun kolaylaştırılması ve kırtasiyeciliğin önlenmesi bakımından varlık yükseköğretim kurumlarının eleştirilmesi sonuç rütbe doğaldır.

Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde aynı kazanç yükseköğretim kurumu olan Biruni Üniversitesi aracılığıyla Resmi Gazete’üstelik sunulan ilanı incelediğimizde, müracaatta noterlik musaddak lisans, yüksek lisans, doktora ve doçentlik istendiğini görüyoruz.

Bilindiği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı vasıtasıyla geliştirilen Yükseköğretim Vukuf Sistemi (YÖKSİS) ile uzunca tıpkısı süredir e-mehabet üzerinden çıkışlı kişilere karekodlu mezun belgesi verilebilmektedir. amma velakin, yakın zamanda de Üniversitelerarası Asamble Başkanlığınca doçentlik belgeleri e-devlete taşınmış, kişilere ıslak imzalı vesika verilmesi uygulaması kaldırılmıştır.

Dolayısıyla, hakeza bir hafif vatandaşa sunuluyor iken, üniversitelerin keyfi şekilde kişilere maddesel külfet yaratacak şekilde kâtibiadil onaylı şehadetname istemesinin izahı türlü değildir.

Dijitalleşmeyi sıkça konuştuğumuz ve yaygınlaştırmak amacıyla çabalar gösterdiğimiz şu günlerde, üniversitenin bu soy keyfi şekilde belge isteyen ilanını bir anda gözden geçirmesi gerekmektedir.

Share: