Yerebatan Sarnıcı Müzesi, restorasyon çalışmalarının ardından açıldı

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ä°stanbul’un dünya mirası benzeri kent olduğunu belirterek, “Ä°stanbul’u yaşalaşağı etmek vakit kaybetmeden Ä°stanbullular için değdevlet dünya için çok öyaşlı ve çok değerlidir.” dedi.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin açılış programında konuşdakika Kılıçdaroğlu, Ä°stanbul’un sırtında ayrımsız hanççeri bulunduğunu öhangi sürerek, Ä°stanbul Büyükşehir Belediye (Ä°BB) Başkanı Ekrem Ä°mamoğlu’nun o hançeri çıkarmak içmağara büyük özveriyle çalıştığını söyledi.

Ä°stanbul’un üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bayrı benzeri şehir olduğunu anlatım eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştuh:

“Neresini kazsanız tarihin fışkırdığı Ä°stanbul. Taşından toprağına, çeşmesinden sarayına, sarnıcından tutun camilerine, kiliselerine, havralarına kadar hepimizin dikkatle bakması, onarması, yaşatması, ati kuşaklara aktarması gereken aynı kültür mirasının sahipleriyiz. Beni üzen, bu görkemli ve bayrı kültüre topluluk olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten kişinin, benzeri kazı sonucu ortaya çıçağ tarihi eserleri ‘çanak çömlek’ diye tanımlamış olması. Eğçeri siz tarihi bayrı kültürü ‘çanak çömlek’ diye tanımlıyorsanız, kentin değerini bilmiyorsunuz demektir.”

Kılıçdaroğlu, kentin silueti, yeşilliği ve tarihi dokusunun korunması kadar bu mirasın ati kuşaklara aktarılmasının üstelik büyük ögönen taşıdığını belirterek, bu eserlerin onarılmasının başlı başına öhanım gösterilmesi müstelzim bire bir düz olduğunu vurguladı.

Ekrem Ä°mamoğlu’nun konuşmasında “bazı yerlere çağırma edilmediğkayınbirader” söylediğkayınbirader aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ayrımsız ülkeye değtoprak kadim Ä°stanbul kentine biz hıyanet ettik diyen kişiler, o hançeri çıkarmaya çalışan Şehremaneti Başkanını yanlarında görmek istemezler. Siz hançeri çıkarıyorsunuz. Ayrımsız kadim kültürü yaşatmaya çalışıyorsunuz. Ä°stanbul’u yaşalaşağı etmek elden Ä°stanbullular içmağara değiklim dünya içmağara çok öbuğulu ve çok değerlidir. Ä°stanbul aslında kendisi aynı dünya mirası kenttir. Bu kenti yaşkovmak, kentin bozulan dokusunu düzeltmek, örneğin yukarıdaki binaları yıkmak, elbette hepimizin kuma görevi olmalıdır. Bu görevi hesabına getirmeye çalışdakika, bütün engellemelere rağmen başarılara imza atan Şehremaneti Başkanımızı yeniden hepinizin huzurunda yürekten kutluyorum.”

– “Özenli ayrımsız yenileme süreci yürütüldü”

Ä°BB Başkanı Ekrem Ä°mamoğlu üstelik Ä°stanbul’un medeniyetlerin doğup büyüdüğü bayrı tıpkı şehir olduğunu dile getirerek, kentin geleceğkayınbirader şekillendirmek için, tarihi mirasını de kapsayan bütüncül aynı bakış açısıyla hizmet üretmek durumunda bulunduklarını söyledi.

Yerebatan Sarnıcı’nda özenli bire bir restorasyon süreci yürüttüklerini kaydeden Ä°mamoğlu, çalışmalar sırasında 1500 ton çimento harç malzemesini yapıdan uzaklaştırdıklarını aktardı.

Yenileme sürecinde yapıulan diğer çalışmaları bile özetleyen Ä°mamoğlu, Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin kapılarını “Işık” konulu özel bir sergiyle açacağını bildirdi.

Ä°mamoğlu, ayrıca “150 Günde 150 Proje” adını verdikleri kampanyalarının önceki adımını bugün attıklarını belirterek, 5 kamer süresince rastgele hafta çeşitli açılış ve esas atma programları düzenleyeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından tören düzeni üyeleri sarnıcı gezerken, sanatçı Mercan Ata bile konser verdi.

Açılış programına, CHP Umumi Başiçki Yardımcısı Seyit Torun, bazı milletvekilleri, belediye bürokratları ve davetliler katıldı.

Share: