Yer Sarsıntısı bölgelerinde yaşayanlara hayati ikaz: Radon gazı kansere sebep oluyor

Yer Sarsıntısı bölgelerinde yaşayanlara dirimlik ikaz: Radon gazı kansere etken oluyor

DÜZCE – Hareket yıkmacı etkisinin beraberinde vadi yeryüzü hareketleri ile yeryüzüne sâdır radon gazı ile kanser bile yapabiliyor. Hele yer sarsıntısı bölgelerinde hasarlı evlerin zeminlerinde oluşan çatlaklardan ve beğenilen kuyu sularına dikkat calip Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ciğer Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meram Acat, uyarılarda bulundu.

Meydana gelen depremlerin ardından toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne sâdır radon gazı aynı zamanda kuyu sularında birlikte güç şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin alçak olduğu bölgelerde henüz aşkın görülüyor ve herif sağlığını gözdağı ediyor. Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ciğer Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Misyon Acat, Amerika’de yapılan çalışmalarda beniz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması nedeniyle kanser olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı beyninde aracısız bir aksata bulunmaktadır. Amerika’dahi yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi.

Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Hele depremlerin yaşandığı ve düz altı sularının bati adına kullanıldığı şehirlerde sülale ortamlarında radon gazının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle bodrum imansız olan evlerde deprem nedeni ile mesafe oluşmuşsa bu evler sıkça havalandırılmalı. Düzce’de faal, bodrum katında artan ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sık sık havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını birlikte tavsiye mektubu ediyorum” diyerek konuştu.

Share: