‘Yeni yapılacak 3 bin anaokulundan 758’ini tamamladık’

Bakan Özer: Cumhurbaşkanımızın dahi açıkladığı gibi 3 bin yıpranmamış anaokulu yapacağız. Bunun 758’ini tamamladık, diğerleri da yatırım planına makbuz. Muhtemelen bittiği ant, 3 bin rakamını haddinden fazla çok aşacağız

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, 3-5 yaş aralığındaki çocukların bütün Türkiye’dahi ekol öncesi eğitime erişebilmesi ve 5 yaştaki okullaşma oranını yüzdelik 100’e çıkartmak amacıyla haddinden fazla sakil yatırımlarda bulunduklarını belirtti.

Bakan Özer, Erzurum programı kapsamında Vali Okay Memiş’i makamında ziyaret ederek tıpkısı müddet görüştü.

Peşi Sıra burada Ilbay Münir Akkaya Toplantı Salonu’na sabık Nazır Özer, Ilbay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Merhale, YANLIŞSIZ Tümen Erzurum milletvekilleri Selami Altınok ve Zehra Taşkesenlioğlu Ban, MHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Erzurum Saylav Kamil Görgülü, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ve kaza milli terbiye müdürleri ile “İl Istimara Toplantısı” yaptı.

Nazır Özer, derinti sonrası gazetecilere, Erzurum’un ekol öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin değme kademesinde gayrı illere, bölgesine numunelik dokuma fail kentlerden biri olduğunu söyledi.

Çoğu problemlerini aşmış çıktı farklı açılımlar fail özge illere da örnekliklerini yaygınlaştıran Erzurum’da yapılan çalışmalardan balaban bahtiyarlık duyduklarını anlatım eden Özer, eğitimin kalitesini çokça daha bereketli noktaya getirebilmek üzere istimara toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti.

– “Erzurum’daki 278 milyonluk yatırımı, 888 milyona çıkardık”

Milli Eğitim Bakanlığı namına Erzurum’a 2022’dahi güçlendirme, yadımlama-imal, bakir yatırımlar bağlamında öngördükleri 278 milyonluk yatırımların bitmeme ettiğini rapor eden Özer, “Bu değerlendirme toplantımızda, 610 milyonluk eskimemiş yatırımı Erzurum’a vermiş bulunuyoruz. Erzurum’daki 278 milyonluk Milli Terbiye Bakanlığı yatırımını 888 milyona çıkarmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Erzurum’a kırnak olmasını diliyorum.” dedi.

Özer, Türkiye genelinde serencam 3-4 yıl içerisinde ihya ve katabolizma-imal çalışmalarına iri öncelik verdiklerini belirterek, “Okullarımız yer tehlikesiz ortamlar olsun istiyoruz. Bunun için acul şekilde 2022’üstelik bu çalışmaların hepsini tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Güçlendirmeyle ilgilendiren Erzurum’a gönderdikleri ödeneklerin hepsinin kullanıldığını ancak ihtimal dahilinde güçlendirme ihtiyacı olacak okullar üzere de ilave bir 100 milyon liralık bütçeyi Erzurum’a kazandırdıklarını söyleyen Özer, yılların süreğen problemi olduğu tabir edilen Evet ilçesinde 300 öğrenci kapasiteli bir pansiyonun intaç inşaatını yaparak onu da hızlı aynı şekilde kente kazandıracaklarını aktardı.

Icra Vekili Özer, şöyle bitmeme etti:

“Bu sene yetişek sezonuna gelişigüzel çeşit anlamda arılık malzemesinden kırtasiyeye, küçük onarımlardan okulların donatımına büyüklüğünde birlik illerimizin ihtiyacını karşılayarak hazırlıklı bir şekilde girmeyi hedefliyoruz. Burada yer mefret şeylerden biri balaban onarımlardır. Okulların çatısından tuvaletine büyüklüğünde, parçalanmamış alanların onarımları çokça çabuk tıpkısı şekilde yapılarak çokça henüz evire çevire bir ortamda öğrencilerimizin karşılanması. Bu anlamda 100 milyon liralık balaban tıpkısı onarımı üstelik kâin büyük tamirat bütçesini 4 katına çıkartarak Erzurum’daki bilcümle okulları çabuk tıpkı şekilde vasıtasız geçireceğiz.”

– 3-5 yaş aralığındaki çocukların meslek öncesi eğitime erişebilmesi çalışmaları

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı kendisine meslek öncesi eğitimin sunma öncelik verdikleri alanlardan biri olduğunu vurgulayan Özer, “3-5 gözyaşı aralığındaki çocuklarımızın kül Türkiye’birlikte okul öncesi eğitime erişebilmesi üzere hele da 5 yaştaki okullaşma oranını yüzdelik 100’e çıkartmak için çok vahim yatırımlarda bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımızın bile açıkladığı gibi 3 bin yeni anaokulu yapacağız. Bunun 758’ini tamamladık, diğerleri birlikte envestisman planına makbuz. Muhtemelen bittiği ahit, 3 bin rakamını çok çok aşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Özer bu kapsamda, Erzurum’a bakir anaokulu yapma kararı aldıklarını, Palandöken’bile 1, Yakutiye’birlikte 3, Oltu’dahi 1, Karayazı’üstelik 1, Karaçoban’bile 2, Aziziye’de 1 tevessül etmek amacıyla 9 bakir anaokulunu de ferda bakımından envestisman programına alıp ihalesini vermiş olacaklarını söyledi.

KAPAT X

Aziziye, Palandöken, Yakutiye, Hınıs, Karaçoban, Köprüköy, Karayazı, Narman ve Tekman’a de 9 kullanılmamış ilkokulu yapımını mevcut yatırımlara koyacaklarını belirten Özer, “Bu tahminî namına 610 milyonluk bir yatırım. Bu yatırımlarla kestirmece 1 bilyon liraya mail tıpkı terbiye yatırımıyla Erzurum, çokça henüz ongun noktalara taşınacak.” ifadesini kullandı.

Share: