Yazlık konutlar sürekli konuta dönüşüyor

Emlakjet Üst Yöneticisi Miğfer Ä°dikat:- “Haziran ayında hane satışlarının arttığını ve amma velakin Türkiye genelinde aylık satılık ve kiralık ev bedel artışlarında geçtiğimiz aylarda yaşanan zehir yükselişe kıyasla bire bir yavaşlama olduğunu görüyoruz”

Emlakjet, 2021 ve 2022 yıllarını karşılaştırdığı verilere göre, yazlık sahipliği yüzde 22 ile geçyeryüzü yıla yakın gerçekleşirken, kış mevsiminde üstelik yazlık evde kalanların oranı geçgenişlik yıla göre 4 puanlık yükselişle yüzde 50’ye yükseldi.

Şirketten yapıulan açıklamaya göre, 400 bine ulaşzaman satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bili tabanında gerçekleşarz hareketler doğrultusunda haziran ayı taşınmazlar verilerini yayınladı.

Özel araştırma dosyasında ise yazlık eş sahipliği ve kullanım tercihleri incelendi.

Emlakjet’in 2021 ve 2022 yıllarını karşılaştırdığı verilere göre yazlık sahipliği yüzde 22 ile geçarz yıla yakın gerçekleşirken, kış mevsiminde birlikte yazlık evde kalanların oranı geçsunu yıla göre 4 puanlık yükselişle yüzde 50’ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ev piyasalarında canlılık bitmeme ederken, Türkiye genelinde haziran ayı bu yılın bildirme yüksek satış görülen ayı oldu.

Böylece bire bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış kaydedildi. Emlakjet verilerine bakıldığında ise haziran ayında Türkiye’da satılık ev fiyatları aylık ortalama yüzde 5, kiralık göz fiyatları aylık ortalama yüzde 14 artış gösterdi.

Satılık hane fiyatlarında bildirme çok yıllık artış gösteren şehir İstanbul olurken, yıllık kiralık basamak bedel artışında Antalya birinci oldu.

TÜİK verilerine göre, 2022 yılı haziran ayında Türkiye genelinde basamak satışları 150 bin 509 skor olurken, geçyeryüzü yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12, mayıs ayına göre ise yüzde 23 artış gösterdi. bununla birlikte banka kredisi kullanılarak alıkazanç tutulu satış tipi ve birinci umum satış tipi artış gösterdi.

Önümüzdeki yıl içinde yazlık ayrımsız bölgeye taşınmayı düşünenlerin oranı yüzde 33 oldu.

Emlakjet verilerine göre, en çok değerlenen yazlık bölge ise yüzde 456’lık yıllık ortalama satılık denk artışı ile Mersin’mağara Anamur ilçesi oldu. Yıllık sayı farkı satılık fiyat artışında Anamur ilçesini, Antalya Kumluca yüzde 311 ve Konyaaltı yüzde 253 ilçeleri izleme etti.

Yıllık ortalama satılık bedel artışında geçmiş 10 ilçe arasında Antalya’dan 4, Ä°zmir’den ise 3 ilçe yer aldı.

– “Yazlık talebi artıyor ve uzaktan çalışma trendi evire çevire yerleşti”

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Ä°dikat, haziran ayında konut satışlarının arttığını ve bununla birlikte Türkiye genelinde aylık satılık ve kiralık göz fiyat artışlarında geçarz aylarda yaşanan yara yükselişe kıyasla tıpkısı yavaşlama olduğunu gördüklerini belirtti.

Ä°dikat, “Emlakjet kendisine haziran ayında yazlık hane talebi dosyasını inceledik ve geçsunma yılki verilerle kıyasladık. Sonuçlara göre, yazlık talebi artıyor ve engin çalışma trendi domuzuna yerleşti. Kullanıcılar yazlık bölgelerden üstelik engin çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

KAPAT X

Yurt Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı Ä°smail Özcan ise koronavirüs salgınından sonra emlak sektörü hiçaz buçuk eskisi kabil olmayacağını açıkladı.

Özcan, şunları kaydetti:

“1980’lerde popüler olan yazlıklara/ikinci konutlar sahip olanlar, bu mülklerini 2000’lerde doğrudan çıkarmaya başlamışlardı. Ancak pandemi dönemi, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yazlığı olup bu yazlık konutlarını satmayıp elde tutanları ödüllendirdi; teknolojinin uzaktan çalışmayı kolaylaştırması, işi uzaktan yönetme kültürünün gelişmesi, insanların kendilerine “sebep şehirde, kalabalıkta yaşıkıymetlendirme” sorusunu sormaya ve yazlıklarını daimi yaşayacakları hane haline getirmelerine öğün açtı. Antrparantez yazlığı olmayan ama şehirden uzaklaşmak isteyenler, yazlık aramaya evet üstelik bildirme azından tatil bölgelerinde ayrımsız yer alıp oraya küçük bire bir kıvrak eş konumlandırmaya başladı. Bu eğilimin devam edeceğini, yazlıkların tekrar popülaritesini artıracağı döneme girdiğimizi düşünüyoruz.”

Emlakjet Prestij Üyesi Aka Gayrimenkul kurucusu Kağdakika Mithat Güney dahi, “Muğla bölgesinde okullar kapandıktan sonraki dörutubet çok aktif geçmese da basamak arayanlar bayramın yaklaşması ile aylık kiralamalar yerine daha kısa süreli kiralamalara yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Ağustos ve eylül ayında talebin elan üstelik artmasını beklediklerini kaydeden Güney, satışlarda ekonomik dalgalanmalardan ötürü aynı yavaşlama olduğunu belirtti.

Güney, “Bodrum’un bu dalgalanmadan çok etkilenmedi. Çünkü burada hane fiyatları yüksek olsa bile sağlık durumu yüksek kişilerce yeğleme edildiği içmağara sunu arzu buluşmasının sağlandığını rapor edebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: