Yazar Rasim Özdenören’in cenaze merasimi gerçekleştirildi

Edip Özdenören amacıyla ikindi zamanı Eyüp Sultan Camisi’nde planlı cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, Rasim Özdenören’in “Yedi Evire Çevire Kayırıcı”ın sonuncusu olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yedi Güzelce Adam”ın son temsilcisi Rasim Özdenören’in cenaze törenine katıldı.

Yazar Özdenören için ikindi vakti Eyüp Padişah Camisi’nde planlı cenaze törenine katılan Cumhur Reisi Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, Rasim Özdenören’in “Yedi Adamakıllı Adam”ın sonuncusu olduğunu hatırlattı.

Özdenören’i bilcümle alay malay Hakk’a uğurladıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Rabbim bizleri sevgili habibinin ‘liva-ül hamd’ ismiyle müsemma sancağı altında haşrü çokluk eylesin. Cemi ailesi, tekmil onun izleyenleri, okurları, hep birlikte tezkiyemizi yaptığımız kabil inşallah Rasim Ağabeyimizin ebedi alemde gelişigüzel oluşmak, onun eserleriyle onu seyretmek, bizler üzere çok daha değişik olacak, bizlere ayrı tıpkı korkulu katacaktır, buna inanıyoruz. Haddinden Fazla çokça değişik benzeri kayırıcı, adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı ayrımsız yeri olan insan. Böyle ayrımsız ağabeyimizi, hakeza ayrımsız büyüğümüzü zaman bilcümle gelişigüzel Hakk’a uğurluyoruz. Sizlerin buradaki tezkiyesi filhakika onun amacıyla değme şeyi anlatım ediyor. Haddinden Fazla fazla söze gereklilik bulunmayan.”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının ardından Özdenören’in tabutuna çiğin verdi.

“Çok Sesli Benzeri Ahiret Yolculuğu”, “Çözülme”, “Gül Yetiştiren Kayırıcı”, “Denize Açılan Başlık”, “Uyumsuzlar” ve “Kent İlişkileri”nin da aralarında bulunduğu mukavim çok esere imza atan edip Rasim Özdenören serencam yolculuğuna uğurlandı.

Sağlık sorunları dolayısıyla tıpkı süredir otama gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde esbak ahiret yolculuğu eden Özdenören için ikindi namazının peşi sıra Eyüp Hükümdar Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi.

Cenaze törenine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Keyif Bakanı Fahrettin Herif, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DOĞRU Öğür Kol Başbuğ Vekili Dirayetli Ünal, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Rehavet, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Delimsirek, Cıvıl Cıvıl Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Cumhurbaşkanlığı Hars ve Tekellüm Politikaları Kurulu Başkan Vekili ve yazar Prof. Dr. İskender Yaygı, SELIM Öğür Eskişehir Saylav Nabi Cebbar, SELIM Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ateşli Yılmayan ile Yüksek Haydar Haksal, Itibar Ihtiyar, İbrahim Demirci, Tarık Tufan, Selahattin Yusuf, Ömer Karaoğlu, Yusuf Kaplan, Saadettin Acar, Osman Bayraktar, Nişancı Zarifoğlu, Mehmet Doğan, Mustafa Bergüzar, Ulu Ayçil, Zeki Bulduk, Yöneltme Bedir, Turan Antrenör, İbrahim Demirci, Selahattin Koca, Selma Gemuhluoğlu, Cevdet Karal, Kemal Sayar’ın üstelik beyninde bulunduğu siyaset, gökçe yazın ve alfabe dünyasından pek haddinden fazla ismin beraberinde ailesi, sevenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Uca Erbaş’ın kıldırdığı namazın peşi sıra Özdenören’in cenazesi, Flama Yüksel Şenler, Ahmet Kekeç, Zor Bahadıroğlu ve Mehmet Nuri Güleç’in üstelik gömülü bulunduğu, Eyüp Sultan Mihrişah Ana Şehriyâr Haziresi’nde hazırlanan kabre defnedildi.

– Rasim Özdenören kimdir?

Dirayetli yazar Rasim Özdenören, İstanbullu mühendis Hakkı Özdenören ile Kahramanmaraşlı Ayşe Hanım’ın oğlu olarak 1940’ta Maraş’ta dünyaya geldi.

Saz Şairi Alaeddin Özdenören’in ikiz kardeşi olan yazar, Kahramanmaraş Lisesinde, edebiyatla yakından ilişkin Yiğitlik Bayazıt, Hasan Seyithanoğlu, Sait ve Cahit Zarifoğlu kardeşlerle hempa oldu.

Mahirane yazarın önce hikayesi, “Akarsu”, Yaşayış dergisinde 1 Karı 1957’de çıktı. Bire Bir dergide, “Kasap” ve “Belen Dereden Kıssalar” ünlü eserleri dahi yayınlandı. Özdenören’in önceki hikayeleri 1957-1958 arasında Türk Sanatı ve Arayış dergilerinde okuyucuyla buluştu.

Darülfünun öğrenimi nedeniyle ailesiyle İstanbul’a taşınan Özdenören, İstanbul Üniversitesinde, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü 1964’te, Ünsiyet Fakültesini ise 1967’bile bitirdi.

KAPAT X

Türk hikayesinde yerlilik unsurunu hazımlı Özdenören, 1969’bile Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören ile “Edebiyat” dergisinin kurucuları beyninde meydan aldı.

Akif İnan ve Erdem Bayazıt gibi isimlerle 1969’üstelik, Nuri Pakdil’in yayımladığı “Literatür” dergisinde yazılar kaleme kayran Özdenören, “Kalkınma İktisadı” mevzulu faziletli lisans çalışması için 1970’te ABD’ye gitti.

New Mexico Üniversitesinde tezini tamamlayamadan anlayışsız dönerek, Ilkgüz 1971’dahi Ayşe Çalkaya ile evlendi, Ömer Imar ile Merve adını verdikleri iki çocukları dünyaya geldi. Rasim Özdenören, 1975’te Firez Bakanlığına vekillik müşaviri adına atandı, 1977-1978’de müfettiş adına çalıştı.

Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören ile 1976’nın böylelikle “Mavera” dergisini kuran yazarın, hikaye ve yazıları Hayat, Türk Sanatı, Arayış, Girişim, Bacanak, Soyut, Kullanılmamış İstiklal, Diriliş, Gökçe Yazın, Mavera, Kullanılmamış Zaman, Bakir Mesnet, Yedi İklim, Kaşgar, Seslem, Ant, Eskimemiş Şafak ve Yıpranmamış Dönem’dahi yayımlandı.

Daha evvel son eden Cahit Zarifoğlu, Yiğitlik Bayazıt, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Şanlı Kutlay ile “7 Güzel Eş” yerine tanınan yordamlı yazarların sonuç temsilcisi Rasim Özdenören, son yıllarında Seslem dergisinin im yönetmenliğini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Nutuk Nazik Ödülü, TBMM Yüksek Bakım Ödülü ve Necip Fazıl Kısakürek Korku Ödülü gibi pek çok ödülün sahibi olan Özdenören, 23 Temmuz’birlikte 82 yaşındayken benzeri süredir tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde memat etti.

Share: