Yaz sıcağında tavuk döner sermaye tehlikesi bunlara özen!

Yaz sıcaklarının etkisini göstermesiyle azık zehirlenmelerinde birlikte artışlar başladı. Uzmanlar ve sektördeki işletmeler, tavuk dönerin bilinen ve inanılır yerlerden tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin bildirme yunak illerinden Adana’bile gelgel sıcaklığı sezon normallerinin üstünde seyrediyor. Hal böyle olunca birlikte besin zehirlenme riskleri artıyor. Dışarıda herkesin isteyerek tükettiği tavuk döner sermaye ise en çabuk bozulan gıdalar ortada vadi alıyor. Uzmanlar ise tavuk dönerin bilindik ve emin yerlerden tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sektörde neşelilik gösteren işletmeler ise tavuk dönerin yaz aylarında 3 saatten aşkın muallak kalmaması gerektiğini, sürekli restorasyon işlemi yaptıklarını belirtiyor.

“Tavuk mutluluk veriyor”

Acıbadem Adana Hastanesi’nde memur Bilirkişi Diyetisyen Pakize Gizem Akgül, tavuğun nevale değerleri ve esenlik açısından çokça heybetli olduğunu belirtti. Diyetisyen Akgül, tavuğun bahtiyarlık hormonu salgıladığını üstelik anlatım ederek, “Alelhusus tavuğun içerisinde triptofan dediğimiz amino asit vardır. Bu bile hele bahtiyarlık duygusunu tetikleyen serotonin hormonunun sentezlenmesini sağlar. Yani tavuk, esasta bahtiyar eden gıdalardan biridir. O yüzden de biz perhiz listelerine kategorik tavuğu ekliyoruz” diye konuştu.

Tavuk tüketiminin yararlı olduğunu bile ifade fail Diyet Uzmanı Akgül, daha birkaç kolesterin içerdiği için kalp ve yaradılış hastalarının özellikle tavuk eti tüketmesini tavsiye mektubu etti.

“Buzdolabında bildirme fazla 3-4 çevrim dayanır”

Yaz sıcaklarında tavuğun korunmasına henüz çok özen edilmesi gerektiğini nâkil Diyetisyen Akgül, “Tavuk satın alınırken güvenilir yerlerden alınmalı. Antrparantez bozulmamış koşullarda hazırlanmış olmasına dikkat edilmeli. Satın alınacak tavukların antipatik zincirlerde mahfuz olması çokça önemlidir” dedi.

Tavuğun pişirilme sürecindeki detaylara da dikkat çekici Diyetisyen Akgül, “Tavuk hitit bereketli pişirilmeli, çiğ kalmamalı. Alelhusus iç sıcaklığı 72 dereceyi nasıl bulmalı. Pişmiş tavuk alırken da çokça ilgi edilmeli. Dokuz Canlı haddinden fazla restoranda mevcut ve çok de tercih edilen tavuk döneri pekâlâ bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden karşı” diye konuştu.

Diyetisyen Akgül, tavuğun satın alındıktan sonra evde saye edilmesine ilgili kendisine, “Alındıktan sonra jale haldeyken 3-4 günden aşkın buzdolabında, 4 aydan aşkın dahi yoğun dondurucuda saklanmamalıdır. Eğer pişirilerek konulduysa buzdolabında 1-2 bölüm içerisinde tüketilmelidir. Pişmiş tavuğu buzdolabında üstelik olsa 2 günden çok bekletmeyin” dedi.

“Özen edilmezse tavuk zehirlenmesi oluyor”

Kentte mufassal yıllardır tavuk dönercilik eden Mehmet İkram Taş ise yaz aylarında tavuk dönerin 3 saatte tıpkı yenilenmesi gerektiğini belirtti. Taş, “Alışılagelen tüketilen tavuk hamam ortamda durmamalı ve günce tüketilmeli. Tavuk dönerin ise dönme boyu sıcakta durması zararlı ve gıda zehirlenmesine misil vasıta. Tavuk döneri günde genişlik birkaç 3-4 posta yeniliyoruz. Tavuk döner sermaye yahut tavuk bilindik yerlerden alınıp tüketilmeli. Hele yaz aylarında özen edilmezse tavuk zehirlenmesi oluyor” şeklinde konuştu.

Share: