Yargıtaydan ‘büyü ile dolandırıcılık ağır cezalık’ kararı

Yargıdenk 11. Ceza Dairesi, hamaylı ve büyü yaparak 3 kişongun dolandıran sanığa temel ukubet mahkemesince sunulan 1 yıl 3 ay dam cezasını, sanığın “dini inanç ve duyguların sömürme edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” kapsamında ağır ceza mahkemesinde yargılanması gerektiğkayınbirader belirterek bozdu

Yargıdenk 11. Ceza Dairesi, muska ve büyü yaparak 3 kişferah dolandıran sanığa sunulan 1 yıl 3 ay mapus cezasının, “dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Dairenin kararına göre, Aydın’da bire bir kişi, hamaylı ve büyü yöntemlerini kullanarak ruhsal sorunlarından kurtaracağını, sıkıntılarını gidereceğkayınbirader, medyumluk diploması vereceğini ve zor edeceğini söyleyerek 3 kişiden 17 bin 350 teklik servet aldı.

Olayın ardından yapıulan şikayet üzerine şüpheli hakkında ülkü açıldı. Yargılama sonucu Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı “dolandırıcılık” suçundan 1 yıl 3 kamer kodes ve adli mal cezasına çarptırdı.

Karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıdadı geldi. Temyiz istemini görüşyer Yargıyatak 11. Ukubet Dairesi, sunulan mahkumiyet hükmünün bozulmasını kararlaştırdı.

Dairenin kararında, sanığın eyleminin Türk Ukubet Kanunu’nun 158/1’inci maddede belirtilen “dini inanç ve duyguların sömürme edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” kapsamında değerlendirilmesi ve yargılama yerinin esas ceza mahkemesi değmülk, ağır ceza mahkemesi olması gerektiği kaydedildi.

Esas ceza mahkemesinin bu hususu gözetmeden yazılı şekilde hüküm kurmasının kanuna aykırı olduğuna işaret edilen kararda, hükmün rey birliğiyle bozulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Türk Ukubet Kanunu’nun 158/1’inci maddesinde belirtilen “dini inanç ve duyguların sömürme edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” suçunu işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar mapus ve 5 bin güne kadar adli servet cezası verilmesi öngörülüyor.

Share: