Yararsız evde kilitli mevcut yavru tedaviye alındı

Bursa’birlikte benzeri çöp evde 1 yıldır kilitli tutulan ve zayıf düşen 9 yaşındaki ayvaz çocuk, önce Antalya’bile dinç annesine elan sonraları müddeiumumilik kararıyla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne konfirmasyon edildi. Serbest tıpkı tedavisi için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne yatışı yapılan çocuğun, Pediatri, Bala Can Kuşu Sağlığı, Tagaddi ve Kefaret Polikliniklerini de kapsayan genel bire bir değerlendirmeye tabii tutulacağı bildirildi.

Bursa minval Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde mazi, Kamuran Bulak A. (44) isimli kişinin kirasını ödemediği gerekçesiyle mahkeme kararıyla eve gelen icra ekibi, dairenin kapısını anahtarcı yardımıyla açtırdı. Eve mevrut ekipler, günahsızlık çalışmasına başladıkları sırada tıpkısı odanın kapısının kilitli olduğunu ayırt etti. Kapıyı kırarak istek giren sililik görevlileri, çöplerle meşgul odada süzgün halde yatan bire bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini üstelik odaya yaptığının görülmesi konusunda esenlik ve polis güçleri ekiplerine vukuf verildi. Yararsız evde tutulan bala, fenomen adına mevrut esenlik ekibinin önceki müdahalesinin peşi sıra ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Yapılan incelemeler sonucu çöp evde bulunan koca çocuğunun Kamuran Bulak A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın (38) oğlu olduğu ve isminin de Cem Muhammet A. (9) olduğu belirlendi.

Annenin yaşadığı bina yöneticisi: “Tıpkısı bataklıktan kurtarıldığı söyleniyor, değişik bataklığa atılıyor. Efsus yazık”

Bahtsız çocuk, evvel sabah saatlerinde asıl Mısır Yasemini A.’ya tasdik edildi. Annenin yaşadığı Tasavvur Sitesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Umu Ağlamaz Toker, yaşananları eleştirdi.

Yararsız evde 1 yıldır odaya kilitli çocuk süzgün bulundu

Çokluk Muhammet A.’nın, Mısır Yasemini A.’nın çocuğu olduğunu geri öğrendiklerini dile getiren Toker, “Bunun üzerine bazen yerlere müracaat ettik, zira Yasemin A.’nın evi da o evden farklı değil. Tıpkısı bataklıktan çıkarıp tıpkı eksantrik bataklığa atmanın alemi namevcut. Vacip kontroller yapılmadan çocuk anneye teyit edilmiş. Çarçabuk arkasından doğrusu müdahale edildi. Bizim müdahalemizden bir saat sonraları polis güçleri geldi aldı çocuğu” dedi.

“Incitici ayrımsız evde oturmuyordu, ama yaşadığı evi şiddetli benzeri arkaç özlük getirmiş”

Evvel sabah getirilen çocuğun, polis güçleri ekiplerince akşam 23-23.30 civarında yine alındığını nâkil Toker, “Deminden mevrut Toplumsal Hizmetler annenin şartları iyileştirir, henüz ferah aynı yere taşınırsa çocuğu gine alabileceğini söylüyor. Tığ da ona isyan ettik. Bundan henüz bereketli ayrımsız şartta yaşamayacak. Sonuçta siteyi görüyorsunuz, çokça düzgün, iyicene bir kent. O evi o kuzuluk getiren, 2018’den beri öz oturuyor içerde, öz getirdi. Çıktıktan sonra de yavaş tıpkı tamirat lazım olacak oraya. Çığlık tıpkı evde oturmuyordu amma yaşadığı evi şiddetli tıpkısı arkaç özlük getirmiş. Site sakinleri olarak çocuğun anneye konfirmasyon edilmesini istemiyoruz. Çok üzücü konuşmayayım, belki annenin birlikte suçu yoktur ihtimal onun bile kendine göre problemleri vardır, onları bilemiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Mısır Yasemini A.’nın 4 yıldır sitede giriş bitirme dairesinde yaşadığını dile getiren Toker, “İlk geldiğinde annesiyle gelişigüzel, ‘annemle alay malay oturuyoruz’ dedi. Kontrat yaptık. Ne bala varmış hangi birlikte çocukla ait bilgelik vermiş. O zamandan beri çocuğa ablası bakıyormuş, söylediği o. Ondan sonrasında elbette benzeri ara oldu, ne yaşandı bilmiyorum amma çocuktan tek ahit haberimiz olmadı. Basın buraya gelene büyüklüğünde hiçbirimizin çocuktan haberi yoktu” ifadelerini kullandı.

Yararsız evde bakılmamış haldeki çocuğu bulan işçiler yaşadıklarını anlattı

“Ocak haddinden fazla kalıpsız kıyafetsiz durumdaydı”

Mısır Yasemini A.’nın evinin de ablasının evinden ayrımsız farkı olmadığını söyleyen Toker, şehir sakinlerinin çok defa evden şikayetçi olduğunu kaydetti. Evin içinin ne halde olduğunu anlatan Toker, şöyle konuştu: “Akak namevcut, yerde yegâne yatak var. Galiba köpekle alay malay orada yatılıyor. Evde bire bir sokak köpeği var. Gerçekte 1 tane değil, anlaşılan kim bu durumlardan âlem evdeki efsanevi sayısı azaltılmış. 25-30 parça pisik vardı. Evde perde yok, cam filmle kapatılmış. Kokudan girilmiyor. Ayrımsız senedir görevdeyiz, 1 senedir intaç maliklerinden bati şikayet var evden mevrut kokularla ilişik. 15 Temmuz’bile kontratı doluyordu. Kışın ihtarnamemizi çektik lüzumlu tebligatı yaptık kontratın yenilenmeyeceğine dair. O bile itiraz etmedi, ‘çıkacağım’ dedi. Amma çokça berduş durumdaydı. Tığ da içini bilmiyorduk, dışını görerek ‘bu ev verilmez’ diyorduk. Zaman içini bile gördük. Pekâlâ Sosyal Hizmetler burayı kontrol etmeden o çocuğu buraya gönderdiler? Bizim haberimiz olmasaydı bu yavru bu evde birçok dönem kalacaktı? Ayrımsız bataklıktan kurtarıldığı söyleniyor, ayrıksı bataklığa atılıyor. Yazık günah yani. Bu torunlar hepimizin çocuğu. O çocuğun da psikolojik durumu elbet, alçak benzeri tedaviye üstelik ihtiyacı var.”

Çocuğu bizzat görmediğini, cemaziyelevvel çıkarırlarken güvenliğin gördüğünü tabir eden Toker, “‘Küçücük tıpkısı bütünüyle kabil bire bir özdek arabada gönül sinmişti’ diyor. Haddinden Fazla çok tıpkı madde görememiş. Anlatıyor, ‘Badem aldım, akdarı patlattım, çocuğa onları yediriyorum’. Kilolu tıpkısı hazır para takviyesi lazım, uzmanlar elan ongun agâh amma hakeza tıpkısı bala zahir hastaneden çıkartılıp üstelik on paralık kontrolsüz anneye verilip otogardan otobüsten buraya yollandı onu bile muktezi merciler herhalde cevabını verirler. Vermezlerse bile bizim evimizde fon var, o görüntüleri, habbe içinin halini isteyen herkese bile sunabiliriz. Bu çocuğu bu eve gönderen her kimse onun ihmali bahis konusu bu görevde ve bizim haberimiz olmasa bire bir hayvanların süresince tıpkı bir tane döşeğin üstünde o bala tıpkısı hayatı sürmeye devam edecek” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

Bursa’üstelik yararsız evde kâin çocuğun teyzesinin ifadesi alındı

“Hayvan barınağı kabilinden”

Annenin canip komşusu Osman Aygül ise, “Ben olayı haberlerden öğrendim. 3 günden bu yana eş evde yoktu. 3 köpek 4 kedisi vardı ve kapısı kapalıydı. Bu çocuk kuşkusuz burada barınacak diyerek düşündüm. Çocuğun gübür evden çıkıp efsanevi barınağına geldiğini düşündüm. Ocak çok berduş kokudan girilmiyor. Yanından geçerken burnumu kapatıyorum. Eşime gelerek, burada yaşadığını kimseye veri verilmemesi gerektiğini söylemiş. Bu kadın çocuğa hayatta bakamaz. Bambaşka benzeri dünyada yaşıyor” diye konuştu.

Anneden müddeiumumi talimatı ile alındı

Cem Muhammet A., Bursa’daki işlemlerinin peşi sıra Antalya’de işlek annesine doğrulama edildi. Şehir yönetiminin başvurusu üzerine, savcılık talimatı ile Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne tasdik edildi. Mavera yandan, çocuğun esenlik sorunlarının bulunması nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Genel Bala ve Çocuk Sindirim Bilimi Polikliniği’nden girişi yapıldı. Oldukça çocuğun, Pediatri, Çocuk Ruh Sağlığı, Beslenme ve Perhiz Polikliniklerini de kapsayan umumi tıpkı değerlendirmeye elbette tutulacağı kaydedildi.

Share: