Yapmacıklı zannettiği dünyalık hatalı baskı çıktı, koleksiyoncular peşine düştü

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde ayrımsız market işletmecisi, bankaya para yatırırken dümbelek mevrut 200 TL’lik banknotu önce cali zannetti. Vezneci görevlilerinin incelemesiyle paranın yapmacıklı olmadığı, koleksiyoncuların ilgileneceği türde bire bir baskı hatası olduğu anlaşıldı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşbulutsuz market işletmecisi Kerim Canbaz, hezel yoğunluğunda kazandığı paraları bankaya yatırarak değerlendirmek istedi. Yatırdığı paradan 200 TL’lik tıpkı banknotun ‘hatalı dünyalık’ uyarısıyla gene kendisine dönmesi üzerine durumu sorunca gerçilişik ortaya çıktı. Mülk, geçmiş önce cali zannedildi ancak yapıulan incelemede sahte değil hatalı basım olduğu anlaşıldı. 200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazdığı görüldü. Vezneci görevlilerinin bu format hatalı paralarla ilgilenen koleksiyoncular olduğunu belirtmesi üzerine Canbaz, sevinç yaşadı. Şimdiye kadar tekâlif aldığını ancak kafasında tıpkı miktar olduğunu belirten Bonkör Canbaz, resülmal oluşturmak ve oğlunu yetersiz dışında okutmak istediğini söyledi.

“Ekşimsi sevincimiz normal sevince döndü”

Market işletmecisi Bonkör Canbaz, ilk sorumluluk uyarısında parayı cali zannedip üzüldüklerini belirtti. Fakat sonrasında ise paranın cali olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan sonraysa sevinçlerinin arttığını belirtti. Canbaz, “Bayramda alçak bire bir yoğunluk vardı marketimizde. Ä°lk 3 gün mülk alışverişinin hangi büyüklüğünde hızlı olduğunu kestiremedik. Eşimle beraber, bayramda elimizde biriken parayı bankaya yatırmak istedik. Yatırdığımız paradan 200 TL’lik ayrımsız banknot gabi verildi. Bu sorumluluk birkaç yol tekrarlanınca içimizi bire bir kuşku aldı. Paranın sahte olduğunu düşündük. Vezneci görevlisini çağırdığımızda bize, paranın yapmacıklı değmemleket hatalı olduğunu söyledi. Hatta tanıdık koleksiyoncuları olduğunu ve icabında yardımcı olabileceğkayınbirader söyledi. Böylece geçmiş teklifimizi almış olduk. Yegâne tıpkı vezneci görevlisiyle yetinmedik, başka bankalardaki görevlilere bile gösterdik ve bütünü paranın sahte olmadığını söyledi. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz alışılagelen benzeri sevince döndü” dedi.

“Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazıyor”

Hatalı paralarla ilgilendiren araştırmalar yaptıklarını ve kendilerindeki hatalı paranın sık rastlanan tarzda olmadığını tabir fail Canbaz, “200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazıyor. Olgun kaynaklarından bu eşkâl aynı paradan 1 çıngı bulabildik. Haberde bu paradan 2 lime olduğu söyleniyor. Biri de bizde anlaşılan. Koleksiyonculardan tekâlif gelmeye başladı ama kafamızdaki cirim bize sunulana büyüklüğünde bu parayı kasamızda saklayacağız. Bu şansı değerlendirmek istiyoruz. Çünkü nadir görülen tıpkı şulan, kemiksiz hatalı ayrımsız dünyalık. Piyasada gördüğünüz hatalı paralarda genelde rakamlardan biri eksik oluyor. Fakat bizdekinde Atatürk’ün üzerinde 200 TL yazıyor. Kafamdaki rakamın olduğu öneri gelirse anamal adına soldurmak ve oğlum Efe’nin mahdut dışında eğitim görmesini sağlamak istiyorum” diye konuştu.

Share: