Yap-İşlet-Devret ile devletin kasasından tıpkısı kuruş çıkmadı

Ulaştırma sektörüne serencam 20 yılda 183 milyar dolarlık yatırım yapıldığını anlatan Nazır Karaismailoğlu, yatırımların 37,5 milyar dolarının Yap-İşlet-Devret projesi olduğunu, Osmangazi Köprüsü’nün 6,7 bilyon dolar, Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2,5 milyar avro olan maliyetlerine ilişkin devletten bire bir kuruş dünyalık çıkmadığını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine bakanlığının gerçekleştirdiği ve devam etmekte olan projelerle ilgili öbuğulanmış açıklamalarda bulundu. Vekil Karaismailoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

183 MÄ°LYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTIK

Bugüne büyüklüğünde 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımların 37,5 bilyon doları Yap-İşlet-Devret (YÄ°D) projesi. Şbundan sonra 37,5 milyar dolarlık tıpkısı munzam kaynağı bütçeye koyduk. 37,5 milyar doları bile öz kaynaktan yapmış olmaya kalksaydık, bugün 28 bin 664 kilometre bölünmüş defa uzunluğu var. Bunu yapmasaydık 15 yıl bilahare 28 bin 664 kilometrelik bölünmüş yolumuz olacaktı. Yakıt masrafı, ant masrafı ve kaymakamlık maliyetleri ve kaza oranları 10 yıl, 15 yıl ertelenmiş olacaktı.

YAPIMDA DEVLETTEN BİR KURUŞ ÇIKMADI

Osmangazi Köprüsü, Ä°stanbul-Ä°zmir Otoyolu 6,7 bilyon dolar. Malkara-Çanakkale ve Çanakkale Köprüsü 2 bilyon 545 milyar ekü. Bakın bunların yapımı sırasında devletten bire bir kuruş çıkmadı. Şu dakika Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolunun yıllık işletme maliyeti 40 milyon dolar. 1.000 kıta arkadaşımız çalışıyor, bunun bile yaklaşık 1 milyar liranın üzerinde işletme maliyeti var. Ruh parası, su parası, bakım maliyetleri, personel gideri, bunların hepsi oradaki işletmeciye ilgili. Yıldız Marmara Otoyolu, 8 milyar dolarlık tıpkısı proje, devletten 1 kuruş çıkmadı. Ağır Odalık Esaslı Köprüsü, 2027 yılında işletmecinin süresi biterek buradan çıktığında tamamen devletin. Bugün 2 milyar 545 milyon avro Çanakkale Köprüsü’nün maliyeti. Siz bunu bugün tenkis etseydiniz bu 3 bilyon avrodan aşağıevet çıkmazdı.

RASTGELE FÄ°RMA TEKLÄ°F VEREBÄ°LÄ°YOR

Bu projeleri yapacak kabiliyette olan bütün firmalar girerek rahatça teklif veriyor, yarışma oluyor. Örneğin Çanakkale Köprüsü’nde, 17 firmanın hazırladığı 4 ayrı teklif yarıştı. Kamu açısından yeryüzü makul olan öneri seçildi. Avrasya Tüneli önce açıldığında 10-15 bin araç geçiyordu, şu anda 60 bine yaklaştı. Önümüzdeki yıl 60 bin araç geçecek. Ä°lk yıllarda Osmangazi Köprüsü’nden 10-15 bin araç geçiyordu. Şçıktı 80 bin küsurlarda rekor kırıldı. YÄ°D’le yapıulan yatırımı oran bütçesinden yapsaydık, Tokat Havalimanı’nı, Rize-Artvin Havalimanı’nı, Kömürhan Köprüsü’nü yapamayacaktık. Çünkü bütün bütçeyi oraya ayırmamız gerekecekti.

ANKARA’DA YER ALTI TRENI 2023’TE BÄ°TECEK

Ankara’mızda bitmeme eden metro hattımız var, onu bile inştanrı 2023 yılı içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Biz 103 kilometre Ä°stanbul’de yaparken, toplamda 185 kilometre Türkiye genelindeki büyük şehrimizde yapılmakta olan metro hatlarımızda hummalı tıpkı çalışma var. Bütünü takvimine göre ilerliyor.

KANAL Ä°STANBUL,OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN BÄ°RÄ°

“Hat Ä°stanbul olmazsa olmazlarımızdan benzeri tanesi” diyen Vekil Karaismailoğlu, şöyle konuştu: Önce ulaşım yollarını yapıyoruz ve ulaşım alternatiflerini sağladıktan sonradan üstelik anne ihaleyi yapıp ana işe başlayacağız. Şu dakika kara yolu, Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule bağlantısındaki işimiz bitmeme ediyor. Sazlıdere Köprüsü’ndeki imalatlarımız birlikte sürüyor. Orası bile yaklaşık 45 kilometrelik bir yoldu. Hem Geçek Ä°stanbul’a ait köprülerden benzeri tanesini imal ediyoruz, bir taraftan üstelik Mahmutbey’deki otoyol gişelerindeki sıkışıklığı ortadan kaldıracak buraya almaşık benzeri sefer adına 45 kilometrelik Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule yolunu yapıyoruz. Çipo yolunun da Geçek Ä°stanbul’a akıllıca bir şekilde, Boğaz’ın altından geçecek Halkalı-Ispartakule arasındaki ihalemizi yaptık. Çizgi Ä°stanbul aslında bir tarafından başladı. Dünyanın en büyük altyapı projelerinden bire bir tanesi. Dediğyayın kabil ulaşım yollarını yaparak ulaşım ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ana ihaleyi yaparak Yol Ä°stanbul’u gerçekleştireceğbulaşık. Yapım teknolojileri, yapım metotları üzerinde aslında kesinleştirdiğimiz işler var ama farklı tıpkı gözle birlikte esasen bunun araştırması, incelemesi sürüyor. Dünyanın bu işte tecrübeli yer büyük altyapıları, deniz yapıları yapmış firmalarla de görüşüyoruz.

DEMİR YOLU YATIRIMI DÖNEMİ

Vekil Adaletli Karaismailoğlu, 183 bilyon dolarlık yatırımın yüzde 65’inin karaca yoluna harcandığını belirterek “çıktı demir yolu ağırlıklı tıpkı yatırım dönemine girdik. Kara yolundaki yüzde 65’lik yatırım oranımız bugün yüzde 45’lere kadar indi, çipo yolundaki yatırımlarımız da yüzde 45’in üzerine çıktı. Şu zaman işletmekte olduğumuz 13 bin 50 kilometrelik demir hat ağımız var. Bunun 1.400 kilometresi hızlı şimendifer. Bizim hedefimiz, 2053 yılına geldiğimizde tamam 28 bin kilometre demir hat hattı. Bugün çipo yoluyla 19,5 milyon sâri taşıyoruz, bunu birlikte 270 milyona çıkaracağız 2070’e geldiğimizde. Yeniden geçgenişlik yıl 38 milyon ton yük taşıdık demir vasıtasıyla, onu de 2053’e geldiğimiz 440 milyon tona çıkartacağız bu 28 bin kilometre demir hat yatırımlarıyla alay malay. Şu an Türkiye genelinde yapımı bitmeme fail bütün 4.500 kilometre demir hat hattımız var” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘5 FÄ°RMA’ CEVABI

KAPAT X

5 büyük firma hikayesinin tamamı tıraşçı. YÄ°D projelerini kastediyorlarsa, burada 30’un üzerinde firma var, hiçtıpkısı kısıtlama yok. Çanakkale Köprüsü’ne 17 firma öneri verdi. Yaklaşık 30’un üzerinde firma var, bunların de limitleri yaklaşık birbirine eşittir.

AKİF BÜLBÜL | ANKARA

Share: