Yalova’da mesleksel terbiye merkezleri kalifiye hareket gücü ihtiyacını nazik ölçüde karşılıyor

Milli Terbiye Bakanlığınca başlatılan izlence kapsamında Yalova’daki mesleksel eğitim bilimi merkezlerine anahtar olan 4 bin 95 mektepli, şimdiden istihdam edildikleri üretimlik ve hareket yerlerinin personelleri arasına girdi.

Bakanlıkça başlatılan izlence kapsamında Yalova’üstelik açılan 2 mesleksel eğitim bilimi merkezi, haftada tıpkısı dönme okulda eğitim verdikleri öğrencilerin ildeki fabrika ve aksiyon yerlerinde çalışmasına imkan sunuyor.

Bir periyot merkezde nazari terbiye düz, artan günlerde ise istihdam edildikleri fabrika ve hisse senedi yerlerinde bunu pratiğe döken öğrenciler, şimdiden arak döktükleri hareket yerlerine katkı sağlamaya başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Havadan İbrahim Akmeşe, AA muhabirine, vekillik vasıtasıyla başlatılan programın amacının sektörle işbirliğine dayandığını hatırlattı.

İş başında eğitim bilimi gerçekleştirerek kalifikasyonun arttırılması ve program böylelikle katılımcılara teknik belgesi verilmesiyle programın sonuçlandırıldığını tamlayan Akmeşe, “Bu program ortaokul ve üst tam terbiye kurumlarından mezun olan temas yaşta herkesi kapsıyor. Bizim burada amacımız gelişigüzel gelişim kolunu ‘mavi yaka’ diyerek tabir edilen beceri personel ihtiyacını eğitimli, nitelikli ve donanımlı yerine karşılamaya yönelik benzeri çalışmadır. Bu bağlamda bakanlığımız sektöre cesim katkılar sunuyor. Haftada tıpkı gün okulda, başka eyyam dahi ise sektörde hareket başı özne ve üretime majör katkılar fail kişilerin sigortaları bizim tarafımızdan yapılmakta, minimum ücretin üçte biri büyüklüğünde maaş ödemesi bile yeniden tarafımızca karşılanmaktadır.” diyerek konuştu.

Öğrencilerin firmalarda istihdamının yolu açıldı

Bu uygulama ile özel sektöre hem kalifiye personel desteği sağlandığını hem bile işletmeleri koskocaman ölçüde rahatlatacak finansal desteği üstelik devamında getirdiğine dikkati çeken Akmeşe, şunları kaydetti:

“2022 yılında Yalova’da farklı değişik hareket kollarında toplamda 4 bin 95 öğrencimiz bu sisteme kazandırılmış, hem sektörü rahatlatacak personel gerçekleştirme edilmiş hem de istihdama balaban katkılar sunulmuştur. Burada ‘yıllardan beri aradığım personeli, ustayı, çırağı bulamıyorum’ diye niteleyerek özel sektörden bire bir rica, bir yakınma var. Bakanlığımızın yaptığı bu çalışma, devletimizin verdiği bu katkılar sektörde alçak ayrımsız memnuniyetle karşılanıyor. Bu çalışmalarımız bittabi bitmeme edecek. Verdiğimiz sayılarda bile çoğalma sürecektir ve sektörün bu anlamdaki ihtiyacı de karşılanmaya bitmeme edecektir. Çokça çabuk bire bir evolüsyon var. Alelhusus şurası afişe etmek isterim, sektörümüz, ilişkin birlik çekicilik ve kuruluşlar herhangi bir aracıya ister duymadan aracısız kurumlarımıza başvurmak suretiyle süreci hızlandırabilirler.”

Üretimlik ve işletmeler sunulan destekten memnun

Mesleki eğitim merkezlerinden faydalanarak öğrencileri bünyelerinde çalıştırmaya başlayan işletmeler, gelişigüzel geçen devir küsurat üretime katkıları dolayısıyla programa henüz fazla demet gösteriyor.

Mesleki terbiye merkezinden 2 öğrenciyi bünyesine katan Üçler Makina Müdürü Rüçhan Özcan, programın haddinden fazla mehabetli katkılar sunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Meri projeyi bile çok müspet buldum. Muvaffakiyet oranını haddinden fazla yoğun derecede arttırdık. Elan aşkın deneme ika fırsatları oldu arkadaşların. Projeyle bu arkadaşların eklenmiş değerleri ve bize anlayışsız dönüşleri çokça güzelce oldu. Arkadaşların verimliliğinde dahi çok yavaş artım görüyoruz. Alışılagelen staj dönemlerine göre haddinden fazla daha aşkın muvaffakiyetli ayrımsız program olduğunu gördük. Fidan nitelikli eleman gözüyle bakabiliyoruz daha çok. Özlük çıkışlı olduğum okuldan eskimemiş öğrencilerin geliyor olması beni antrparantez gururlandırıyor. Tığ elan dokuz canlı süreçlerden bu seviyelere gelebildik amma onların bu projeyle şansları ve olanakları çok elan hızlı.”

-“Program böylecene minimum ücretin yüzde 25’i üzerinde bizimle çalışacaklar”

Türkiye’dahi 60 memleket, dünyada ise 35 ülkeye mermer ocakları üzere gider malzemeleri üreten Okaytaş Firması sahibi Kazım Demirtaş ise benzeri ülkenin büyümesinin üretimden geçtiğini belirtti.

“Nema için insanların üretmesi lazım. Üretebilmek için dahi insanları tüvana yaşta sisteme soy ettirmemiz geçişsiz.” diyen Demirtaş, lise çağındaki öğrencilerin üretime katılmasından bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

“Bunu destekleyen bire bir firmayız. Halihazırda müdürlükten 5 yahut üst mektepli bekliyorum. Şu an için 85 çalışanımız var ve 3 arkadaşımız mesleksel yetişek merkezi tarafından bizimle çalışıyor. İlk geldikleri zamana bakarak makinelerimizi onlara teyit ediyorum. Haddinden Fazla memnunum. Arkadaşlarımız izlence böylecene minimal ücretin yüzde 25’i üzerinde bizimle çalışacaklar. Bu iki bekçi birbiriyle örtüşürse Türkiye’nin uğrunda kimse duramaz. Bakanlığımızın bu çalışmasından gayet memnunum.”

Kentte 3 karı kuaförü işletmesi kâin Osman Ataman da mesleksel eğitim bilimi merkezi sistemine geçildikten sonradan daha kolay personel bulduklarını söyledi.

Izlence sayesinde girdikleri işletmelerin vazgeçilmezleri oldular

Şimdiden çalıştıkları üretimlik ve işletmelerin nitelikli personeli durumuna mevrut çoluk çocuk, bakanlığın programıyla istihdam edilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Okulu bitirdikten sonradan merkeze pusat yaptırdığını ve alelacele aynı firmada çalışmaya başladığını anlatan Emirhan Zinde, “Okulda gördüğümüz derslerle burada gördüğümüzü daha üstelik pekiştiriyoruz. Bakanlığımızın bu programını çokça hayır buldum.” dedi.

Aynı fabrikada müteharrik Abdullah Sebep ise okul dönemindeki staj ile çalışmanın çok ayrımlı olduğunu belirtti.

Başka ayrımsız fabrikada çalışan Ömer Karademir de merkezdeki eğitim sayesinde hayatiyet üzerine kendisini henüz aşkın geliştirdiğini ve firmada görev yaptığını söyledi.

“Burada hem para hem de hayatımı kazanıyorum.” diyen Asalet Karakaş bile, ilerleyici zamanlarda ayrımsız yerde çalışmayı düşündüğünü söyledi.

Karakaş, “Bu projenin üzerimizde şişman katkısı var. Bu programla ustalarımız bizi elan birlikte geliştirdi.” ifadelerini kullandı.

Mesleki terbiye merkezine pusat yaptırarak kuaförde çalışmaya başlayan 16 yaşındaki Zilan Teymüroğlu, izlence sebebiyle çokça özdek öğrendiğini ve hayalinin elan bereketli yerlere karışmak olduğunu aktardı.

Share: