Yüksek Askeri Şura, ağustos ayı başında toplanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğzaman başkanlığında yapılacak YAŞ’ta albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin gelişim ve nasıp dosyaları ele alınacak. Geçen yıl görev süreleri tıpkısı yıl uzatılan Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özbal ile Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz’ün durumları Şura’da görüşülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ağustos ayı başında yapılması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, ağustosun ilk haftası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılması planlanan YAŞ’ta albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması yahut emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin feyiz ve tayin dosyaları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğdakika başkanlığındaki toplantıya Şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Ödeğerli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Albeni Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak.

Kaynak ve Maliye Bakanı Bitkisel ve Milli Eğitim Bakanı Ökızıl ile geçyer yıl Yağız Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Avsever Şura’de ilk kez vadi alacak.

Şura toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki YAŞ üyeleri, rastgele yıl olduğu kadar Anıtkabir’i müzakere edecek.

YAŞ çalışmalarının tıpkısı günde tamamlanması öngörülürken Şura’da alınacak kararlar Erdoğdakika’ın onayının ardından uygulamaya konulacak.

– Kumanda kademesinin durumu

Yüksek Askeri Şura’üstelik ele alınacak konular arasında general ve amirallerin tefeyyüz ve atama dosyaları meydan alıyor.

Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu sene itibarıyla hem yaş haddini hem birlikte görevdeki bekleme süresini dolduruyor. Fakat 13 Temmuz’da Resmi Gazete’da yayımlanarak yürürlüğe giren Askeri Ukubet Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun ile Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı görev süresine ilişmaksat düzenlemeye gidildi.

Buna göre, Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süreyle 72 yaşına büyüklüğünde Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilecek. Bu kapsamda Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’mağara görev süresinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla uzatılması bekleniyor.

Bu durumda Orgeneral Güler, 1990’dan bilahare dört yıldan çok Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı görevini namına getiren ilk benibeşer olacak.

Görev süreleri geçsunu yıl bir yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün durumları dahi Şura’dahi görüşülecek. Görev sürelerinin uzatılması durumunda Oramiral Özbal Bahir Kuvvetlerinde, Orgeneral Küçükakyüz ise Hava Kuvvetlerinde, dört yıldan çok kuvvet komutanlığı özne üçüncü isimler olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri, son dönemde Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü kapsamlı mikro içi ve sınır ötesi operasyonlarına imza attı. Orgeneral Güler, Orgeneral Avsever, Oramiral Özbal ve Orgeneral Küçükakyüz, başarılı operasyonlarda, Türkiye’nin denizlerdeki menfaatlerinin korunmasında ve terör örgütlerine ağır çarpış vurulan hava harekatlarında öbuğulu görevler üstlendi.

– Dördüncü yıldızı bekleyenler

KAPAT X

Şura toplantısında bazı korgenerallerin ilerleme durumları üstelik değerlendirilecek.

Bu kapsamda Kişmiri Kuvvetleri Komutanlığında 3. Kalaba Komutanı Korgeneral Çetince Türkgenci, 1. Kargaşa Komutanı Tümgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Tümgeneral Sinan Plato ile Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Korgeneral Ä°rfan Özsert; Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Saf Cemal Kadıoğlu, Gelgel Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümgeneral Ä°smail Güneykaya ile Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Fal Başkanı Ferik Mehmet Özlü bire bir üst rütbeye tefeyyüz için bekliyor.

Share: