Vukuf Müesses Üyesi Özlü: Içtimai alanlarda klima haddinden fazla riskli

Keyif Bakanlığı Koronavirüs Selen Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tutkun toplumsal alanlarda klima kullanımının haddinden fazla riskli olabileceğini belirterek, “Klima temelli bire bir havayı alıp gene veriyor. Bu havada solunum virüsleri, enfeksiyona bozukluk olan virüsler varsa bunların sirayet olasılığı artıyor” dedi.

Bilgelik Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kalan hava sıcaklıklarında titiz olunması üzerine uyarılarda bulundu. Karadeniz Bölgesi’nde ısıdam havalardan bunalanların akın ettiği faziletkâr rakımlı yaylaların birçok çor için tetikleyici olduğuna ilgi calip Özlü, ahşa hastalıkları, vakayiname koroner arter hastalığı, sistemik hipertansiyonu, kalp yetmezliği ve diyabeti olanların, plato tatili öncesi ve sonrası afiyet kontrollerini ihmal etmemelerini söyledi. Prof. Dr. Özlü, Türkiye’birlikte da hava sıcaklıklarının bu haftadan itibaren artmaya başlayacağını hatırlatarak, “Avrupa’dahi begayet sıcaklara kapalı çok sayıda ölüm meydana geldi. Sıcaklar aşağılık hele bebekler, gelecek buğulu eşhas ve vakayiname hastalığı olanlar amacıyla bati bir zarara hastalık olabilir. Sağlık açısından çokça tetik tevessül etmek gerekiyor. Yunak etkilerinde devir çarpması, ısı çarpması üzere ağır etkilenmeler bile kabil. Kâin hastalıklarda angarya bozukluğu ortaya çıkabilir. O açıdan sıcaklıkla pekâlâ alay malay yaşayacağımızı öğrenmemiz lazım” diye niteleyerek konuştu.

‘GÜNEŞ IŞINLARININ DİK GELDİĞİ SAATLERE DİKKAT’

Tarih ışınlarının aracısız dik adına geldiği, 10.00- 11.00 ile 16.00- 17.00 saatleri arasındaki öğle vakitlerin gün altında doğrudan haddinden fazla çıkmak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, şu ifadeleri kullandı:

“Gölgede durmak geçişsiz. Zahir havayı yeğlemek geçişsiz. Sınırlanmış mekanlarda eğer bulunuyorsa katiyen kapıyı pencereyi açıp içerinin havalanmasını uydurmak geçişsiz. Başlık, pencerenin kapanması içeride yunak darp riskini artıracaktır. Güneşe çıkmamız gerekiyorsa kesinkes şapka, güncek, çağ gözlüğü gibi havari enstrümanları kullanmamız gerekiyor. kisve eke; alelhusus mübarek, şen doğal kumaşlardan dokumalı belli belirsiz giyecekler çekmek geçişsiz. Ciddi, bireşimli, ev giysileri yeğleme etmemek lazım. Yiyecek içmece üstüne hele verimli nakit tüketimini tavsiye mektubu ediyoruz. Akarsu, beyaz zehir suyu, tuzlu katık, sıvı gıdalar ve belli belirsiz yemekler yeğleme edilmeli. Bunaltıcı kızartmalı yemekler, tıka basa yemekler, besili yemeklerden istinkâf etmek gerekiyor. Ispirto alınmamalı. Özellikle ısıdam anlarda buna özen gitmek lazım. Vakayiname hastalıkların kontrolü yetişkin. Hipertansiyonunuz, ruh yetmezliğiniz, şeker hastalığınız, KOAH varsa bunların takibini tedavisini aksatmamalısınız. Sıcakla birlikte bu hastalıkların kontrolü bozulabilir. Sizin üzere risk artabilir.”

‘KLİMA KULLANIMINA DİKKAT’

Yaz aylarında sıklıkla yeğleme edilen klimanın hastalıkları sırtçı olabileceğini anlatan Prof. Dr. Özlü, “Klima kullanımına özen gelmek lazım. Klimalar sıcakta bizi rahatlatan vesait amma eğer sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa larpadak değişimler yaparsanız çok ısıyı düşürür, sıcaklığı çokça düşürürseniz iklimleme cihazı üstelik size engel verebilir. Alelhusus fanı doğrudan kendinize çevirmemeniz lazım. Dide sıcaklığı 22-23 derecenin altına çokça düşürülmemeli. Kabil olduğu büyüklüğünde ve vantilatör fevk doğru çevrilmeli. Hele toplumsal alanlarda yani diğer insanlarla gelişigüzel paylaştığımız mecbur alanlarda iklimleme cihazı kullanımı çokça riskli cins bu dönemde. Çünkü biliyorsunuz Covid çok makro şu anda. Gribal enfeksiyonlar, solunum yolu enfeksiyonları da çok geniş. Nedeniyle eğer klima kullanıyorsanız, içeriyi soğutması üzere kapıyı pencereyi sıkı sıkıya kapatıyorsunuz enerji kaybı olmasın diye niteleyerek ve içerideki havayı klima sirküle ediyor. Devamlı aynı havayı alıp yeniden veriyor. Bu havada solunum virüsleri, enfeksiyona hastalık olan virüsler varsa bunların sirayet olasılığı artıyor. Klima fanla alay malay rüzgar şeklinde canlı aynı üfleme yapınca bunların size ulaşma, bulaşma olasılığı elan erdemli. Onun için kendi başınıza evinizde, arabanızda klima kullanıyorsanız sevgili yok amma diğer insanlarla eş paylaştığınız benzeri ofiste aynı vabeste alanda klima varsa o zaman bunun afiyet açısından riskli olabileceğini birlikte söylemekte kazanım var” ifadelerini kullandı.

Share: