Vekil Özer: Okulların ihtiyaçlarını karşılamayla ilgili problemimiz yok

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, ‘Milli Eğitim Bakanlığı olarak okullarımızın ihtiyacını karşılamayla ilişkin hiçbir sıkıntımız yok” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İzmir’e 3 milyar lira eklenmiş yatırımla gelişigüzel hep 5,1 bilyon lira yetişek yatırımı yapılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, İzmir programlarına İzmir Valiliği’ni ziyaretle başladı. Vali Çetin Sahih Köşger’i makamında musahabe fail Vekil Özer, daha sonra Vali Köşger, İzmir İl Milli Yetişek Müdürü Maksat Mücahit Yentur, YANLIŞSIZ Tümen Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı ve nezaret bürokratlarının de saha aldığı toplantıya katıldı. Güruh sonrası basın mensuplarına izah eden Vekil Özer, İzmir’e 3 bilyon teklik henüz ekleme eğitim bilimi yatırımı yapılmasının kararlaştırıldığını vurgulayarak, kâin 2,1 bilyon liralık olan yatırımın 5,1 milyar liraya çıkarılacağını açıkladı. Nazır Özer, “Tahminî 2.1 milyarlık yatırımı İzmir’e kazandırmıştık. Zaman İzmir’e 3 milyarlık arttırma envestisman vererek, 2.1 milyarlık yatırımı 5.1 milyara çıkarmış oluyoruz. İnşallah inanıyorum kim İzmir’imizde sayın valimizin koordinasyonunda yatırımlar acul bire bir şekilde gerçekleşecek, 2022 yılı bitmeden 5.1 milyarlık yatırımı elan yüksek rakamlara tart imkanımız olacak. Bildirme ehemmiyet verdiğimiz konulardan birisi güçlendirme. İzmir bu bağlamda bildirme kıygın illerimizden ayrımsız tanesiydi. İzmir’deki güçlendirme çalışmaları bitmeme ediyor. Mevcut yapıların güçlenmesiyle elan dayanabilen ve emin eğitim bilimi ortamının sağlanması bağlamında 2022 yılına hasis çok mübarek başladık. İnşallah bugünden itibaren 6-7 ay içerisinde tekmil bulunan güçlendirmeleri nihayete erdirmek istiyoruz” diyerek konuştu.

122 yeni okul

Nezaret yerine çalışmalarını 2023 yılının evvel dönemine büyüklüğünde şişman ölçüde tamamlama hedefinde olduklarının altını çizen Nazır Özer, “Çıktı 2023 yılının önceki döneminde güçlendirmesi yapılmamış, yıkılıp yapılmamış, başlanmamış tek binanın kalmasını istemiyoruz. Bu çerçevede kısaca 400 milyonluk yatırımı güçlendirerek İzmir’imize kazandırmış oluyoruz. Gine İzmir’imize bugünkü değerlendirmemiz dahilinde 63 yeni hür anaokulu, 21 beş, 16 ortaokul ve 22 ortaöğretim görünmek amacıyla 122 tane bakir okulu envestisman programına almış bulunuyoruz. Bu 122 okulun maliyeti kestirmece 2.3 milyardır. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı olarak sunma öncelik verdiğimiz konulardan ayrımsız tanesi okul öncesi eğitime erişimi yükseltmek. Kestirmece 3 bin kullanılmamış anaokulunu bu yıl sonuna büyüklüğünde tamam Türkiye’da terbiye öğretime kazandıracağız. Göreve geldiğimiz ahit 2 bin 872 şerha bağımsız anaokulu vardı. 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 78 idi. Bugün bakımından bu fehamet yüzde 93. 750 hür anaokulu, 9 bine andıran anasınıfı yaptık. İzmir’dahi de bu konuya önem veriyoruz ve 63 müstakil anaokulunu kazandıracağız. Ben inanıyorum ki 2022 yılının sonuna kadar ihtiyaca bakarak henüz fazla anaokulunu kazandırmış olacağız. Iri onarım ihtiyacı olan birlik okullarımızın onarım ihtiyacını karşılayacağız. Son zamanlarda yaşanan kısık süreçler gâh yatırımların yapılmasını geciktirdi amma süreçler haddinden fazla aceleci tıpkısı şekilde bitmeme edecek. İzmir’deki bu süreçleri başarılı bir şekilde yönetmen kıymetli valimize, vekillerimize, nezaret bürokratlarına teşekkürname ediyorum. Milli Terbiye Bakanlığı namına okullarımızın ihtiyacını karşılamayla ilgilendiren tek sıkıntımız yok” açıklamasında bulundu.

Share: