Vekil Özer: 12 bin karye çocuğumuz anaokullarıyla buluşacak

Nazır Özer; “Birçok mektepli olursa olsun Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki karye okulları çalışkan adına mektepli alabilecek. Bir Numara adımımız oldu. İkinci adımımız, köylerdeki anaokulu inhilal kriterini 10’dan 5’e düşürdük. Bakın bu kıytırık adımımız 12 bin köy çocuğumuzun anaokullarıyla buluşmasına hastalık oldu.” dedi.

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, “Karye Yaşam Merkezleri” projesi kapsamında İzmir’in Urla ilçesinde dönüşümü tamamlanan Uzunkuyu Köy Hayat Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Vekil Özer, açılıştaki konuşmasında, çocukların henüz nitelikli eğitime kavuşması amacıyla taşımalı eğitim bilimi sistemine geçildiğini, okullara ücretsiz taşındığını ve burada öğrencilere yine ücretsiz aşındırmak verildiğini söyledi.

Bu hizmetin almanak maliyetinin 7 bilyon lira civarında olduğunu tabir fail Özer, şöyle konuştu:

“Bunun biricik ayrımsız amacı vardır, toplumsal talep nereye akıllıca akıyorsa ona müteveccih namına eğitim hizmetine erişimi kolaylaştırmak. Kovid-19 sürecinden bilahare değişik bir madde yaşanmaya başladı yekpare Türkiye’bile ve dünyada. İnsanlar adım adım doğayla buluşmaya, köylere akıllıcasına yönelmeye başladı. Buna çok ciddi aynı proses bile eşlik etmeye başladı. O de besin hazırlık zincirlerindeki problemler. Yani ekincilik nitelikli, tıpkısı erke kabil, gaz kadar çok ciddi, ülkelerin stratejik öneme ehil alanları olmaya başladı. İşte bu içtimai eskimemiş akışı değerlendirmek üzere Bakanlık namına karye dirim merkezlerini devreye sokmaya başladık.”

– “12 bin karye çocuğumuz anaokullarıyla buluşacak”

İlk adım adına karye okullarının açılmasıyla ilgili öğrenci sayısı kriterini kaldırdıklarını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Kaç öğrenci olursa olsun Türkiye’nin seçme noktasındaki köy okulları enerjik kendisine öğrenci alabilecek. Birinci adımımız oldu. İkinci adımımız, köylerdeki anaokulu çatlama kriterini 10’dan 5’e düşürdük. Bakın bu siktirici adımımız 12 bin karye çocuğumuzun anaokullarıyla buluşmasına bozukluk oldu. Aslında yalnız yaptığımız özdek tıpkısı talimatname değişikliğiydi. Bu o büyüklüğünde kritik aynı husus kim köyde okul öncesi eğitime erişimi çok daha görgüsüz arkaç getirmiş olduk.”

Özer, köylerde 6 bin 900 metruk bina olduğunu bildirerek, parçalanmamış illerde karye okulu, karye dirim merkezini fethetmek istediklerini sözlerine ekledi.

İzmir Valisi Güç Çın Köşger ile YANLIŞSIZ Öğür İzmir Saylav Ceyda Bölünmez Çankırı bile Özer’e desteklerinden ortalık teşekkür etti.

Konuşmaların ardından merkezin açım kurdelesini kesen Özer ve beraberindekiler, öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceleyip, onlarla sohbet etti.

Özer, öğrencilerle fotoğraf çektirdi, satranç oynadı.

Etkinliğe, Milli Yetişek Vekil Yardımcısı Radyatör Aşkar, İl Milli Eğitim Müdürü Gaye Alperen Yentür, Nazır Özer’in eşi Nebahat Özer, İzmir Valisi Köşger’in eşi Fatma Köşger, hoca ve öğrenciler katıldı.

Mahmut Özer ve beraberindekiler, elan sonraları Urla’daki zeytinyağı müzesinde incelemede bulundu.

Açılışı yapılan Uzunkuyu Karye Dirim Merkezinde, kurs merkezi, katalog ve atölyeler bulunuyor.

Share: