Vekil Karaismailoğlu: Envestisman düşmanlarına kulak asmayın

ICRA VEKILI KARAİSMAİLOĞLU: YATIRIM DÜŞMANLARINA KULAK ASMAYIN

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “20 yıl önce Türkiye’bile sonuç basamak sıkıntılı tıpkı altyapı vardı. 183 bilyon doların yüzdelik 61’ini, tahminî 112 bilyon dolarını karayollarına ayırarak nitelikli güzelce yollar sebebiyle ülkemizin önünü açtık. Siz envestisman düşmanlarına kulak asmayın, bunlar yüzyıllar boyu ülkeye hizmet edecek sunu nadir yatırımlar” dedi.Bakan Karaismailoğlu, Ankara’daki tıpkı otelde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) temsilcileriyle tıpkısı araya geldi. Vekil Karaismailoğlu, kendisinin bile sektörden geldiğini belirterek, “Bizim görevimiz sizlerin sunma ferah şartlarda çalışmasını nail olmak. Ben dahi göz içinden mevrut birisiyim. Sizin ne sıkıntınız ne isteğiniz varsa onu fora etmek bizim görevimiz. Tığ dahi kanunlar, kaideler çerçevesinde bunu yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu toplantıları temas ay farklı illerde açmak istiyoruz. Ben teklif adına önümüzdeki toplantıyı Diyarbakır namına sunuyorum” dedi.

‘2053’E BÜYÜKLÜĞÜNDE YAPACAĞIMIZ YATIRIMLAR BELLİ’Ulaştırma sektörüne 100 yılda yapılacak yatırımları son 20 yıla sığdırdıklarını bel eden Karaismailoğlu, “Henüz iyisini, henüz güzeli ayırmak için artık çalışacağız. Yaptığımız iş çokça kutsi benzeri hareket. Coğrafi konumumuzu avantaja yüklemek için politikalar geliştiriyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin dünyaya henüz aceleci yayılması için eke politikalar geliştiriyoruz. Sonuç 20 yılda Türkiye’de çok koskocaman değişiklikler oldu. Türkiye’de 26 milyon üzerinde miftah var. Bu kadar vesile sayısı olmasına karşın trafik sıkışıklığı daha az. Yersiz durmadık çünkü; yollar, köprüler yaptık. Bu teessürat yaşanmasın diyerek yatırımlarla önümüzdeki bilcümle engelleri kaldırdık. Araba namına baktığımızda; bin kişiye düşen açkı sayısının 500’e ulaşacağını yöre görüyoruz, buna bakarak dahi yatırımlarımızı planlıyoruz. Kalan cümbüş ve kalan istihsal ile denge hareketliliği da 2 tekmil arttı, bununla ilgilendiren birlikte yatırımlarımızı planlıyoruz. Bu ihtiyaçlara göre birlikte hep yatırımlarımızı planladık. Artık bizim 2053 yılına büyüklüğünde ne sene, nereye, ne zümre yatırımı yapacağımız belli. Antrparantez bugünden birlikte başlayarak yatırımlarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

‘HAREKETLİLİK BU KADAR ARTTI, TRAFİK KAZLARI AZALDI’

Türkiye’bile 20 yıl önceki son rütbe ensiz benzeri altyapı olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “183 milyar doların yüzde 61’ini, kestirmece adına 112 milyar dolarını karayollarına ayırarak birinci sınıf güzel yollar sayesinde ülkemizin önünü açtık. Önümüzdeki yıllarda çipo yollarına biraz elan ağırbaşlılık vereceğiz. Marmaray’ı 9 yılda 820 milyon eğreti kullandı. 17 Fasıla 2022’birlikte 687 bin eğreti ile bakir rekor kırıldı. Avrasya Tüneli’nden 2016’dan bu yana 97 milyon açacak geçti. İstanbul Hava Meydanı’nı 4 yılda 178 milyon yaya kullandı. Ağır Odalık Esaslı Köprüsü’nü toplamda 34,7 milyon anahtar kullandı. Osmangazi Köprüsü’nü 2022 yılında bütün 14,2 milyon kurgu kullandı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nden 2022 yılında bütün 1,8 milyon şalter geçti. Siz yatırım düşmanlarına kulak asmayın, bunlar yüzyıllar boyu ülkeye bakım edecek bildirme nadir yatırımlar. Nazik hedeflerimiz var. Altyapımızı 2053 yılına kadar planladık. Bölünmüş yolu 28 bin 816’dan 2053 yılında 38 bin 60’a çıkartacağız. Hava Meydanı sayısını 2053 yılında 57’den 61’e çıkartacağız. Liman tesisi sayısını 217’den 255’e çıkartacağız. Elektrik bu kadar arttı, tecim bu büyüklüğünde arttı, gidiş geliş kazları hırçın orantılı adına yüzdelik 82 azaldı” ifadelerini kullandı.

Share: