Vekil Insan: Önümüzdeki günlerde 12 bin personel alımı için tercih alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz”

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığının bütçesinin görüşmelerine başlandı. SELIM Tümen Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sınır ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Türkiye Ä°laç ve Tıbbi Aygıt Kurumu ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçeleri ele alınıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Eş bakanlığının bütçesinin sunumunu yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş: “Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz”

“Türkiye’nin geçyer yıl yaptığı grip aşısı tedariği bire bir milyon 300 bin amma yapılan tıpkısı milyon 100 bin aşı. Enflüanza aşısında arttırabileceğimiz misil sınırlı. Bu süreçte 2,3 milyona çıkardık. Şu temel kadar 600 bin kişege yaptık enflüanza aşısı.

“Pfizer (aşı) ile ait Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği misil 1 milyon. Yıl içinde da 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var.

Domestik aşımızın devreye girmesi Nisan ayı şeklinde evet.

“Çmağara aşısı içmağara bile Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğdüzensiz. Familya ayında birlikte böyle olacak, bu sayı 2 katına çıkabilir, bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak.”

Share: