Vekil Insan: 30 bin sağlık personeli, 10 bin birlikte işçi alımı yapacağız

Bakan Herif: “(Atamalar) KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve ad çekme ile da 10 bin sürekli işçi alımı yapılacak.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, 50 bin metrekare büyüklüğünde olacak Aşı Ar-Ge Üretim Merkezinin projesinin bittiğini, gelecek günlerde merkezin ihalesinin yapılacağını bildirdi.

Âdem, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yerel inaktif aşı adayı TURKOVAC’ın müstacel kullanım onayı başvurusunun yapıldığı müjdesini verdiğkayınbirader anımsatan Herif, “Hepimizi sevindirecek yıpranmamış benzeri müjdeyi çevirmek istiyorum; özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesi bitti, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki sunu gündeş, sunu gelişmiş merkezi olduğunu bildiğimiz tesisin inşaatını ise gelecek yılın böylecene tamamlamak istiyoruz.” dedi.

Koca, dünyada bu altyapıyla, bu büyüklükte ikinci tıpkısı düzlük olmadığını adisyon ettiğini belirtti.

– Kovid-19 tedavisinde kullanılan Molnupiravir ilacı

Icra Vekili Kayırıcı, milletvekillerinin, Kovid-19 tedavisinde kullanılan Molnupiravir isimli ilaca ilişgaraz sorularına karşılık, bu ilacın FDA onayı aşamasında olduğunu, Ä°ngiltere’de ise ilaca izin verildiğkayınbirader söyledi.

Bu ilaçla ilgili geçyer hafta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilk kez mecburi lisans verildiğkayınbirader dile getiren Insan, “Yani ülkemizde bunu bütün firmalara de bildirdik; ‘bu ilaçla ilişkin bize müracaat edebilirsiniz’. Zorunlu cevaz kapsamında değerlendireceğimizi, ruhsat vereceğimizi, devamında bile vatandaşlarımızı er dönemde buluşturacağımızı tabir ettik. 700 dolar olan ilacı, 30-35 itmam oranında daha sıkıntılı maliyetle olacağını aritmetik ettiğimiz ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşlarımızla buluşturacağımızı ümit ediyorum. Bu birlikte ikinci müjde olsun.” diye niteleyerek konuştuh.

– “SMA Bilgi Oturmuş’nu ati hafta topluyoruz”

Sağlık Bakanı Herif, SMA hastalığına ilişamaç sorulara karşılık, bu konunun hassasiyetine dikkati çekti.

Tip-1 SMA hastalığının tedavisinde kullanılan yeryüzü yaygın ilacın nusinersen aktif maddeli Zolgensma isimli ilaç olduğunu ve bunun ücretsiz olarak hastalara sağlandığını belirten Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SMA Fen Kurulu’nu ati hafta topluyoruz. Bugüne büyüklüğünde Zolgensma isimli ilacı üreten firma bize sonuçlarının etken olduğuyla ilgili bilgileri vermedi. Serencam 3-4 aydan bu yana özellikle bazı rahatsız gruplarında faydalı olabileceğiyle ilgilendiren yayınlar çıkmaya başladı. Bu nedenle SMA Haber Oturmuş ati hafta toplanmış olacak. Bu ilacın ne hastalar için kullanılabileceğini, uygunluğunu tespit ederek bunu birlikte car etmiş olacağız. Devletimiz hastalarına gelişigüzel zaman olduğu kabilinden gene eş çıkacaktır, bundan güvenli olabilirsiniz.”

SMA ile mücadele ve hastalığın önlenmesi amacıyla buna ilişamaç testlerin bile dünyaevi öncesi zorunlu tarama kapsamına alındığını dile getiren Insan, tanı kitlerine ilişamaç eksiltme sürecinin 3-4 haftadan bu yana bitmeme ettiğini, pazarlık usulü gerçekleştirilen münakasa sürecinin tezahürat üzerinden 700 kez yapıldığını ve neticelendirildiğkayınbirader kaydetti.

Nazır Herif, ihalede olması müstelzim arz makul maliyet noktasına gelindiğini belirtti.

Söz konusu taramaların yenidoğanlarda bile yapılacağını söyleyen Eş, “Yenidoğzaman bebeklerimize üstelik topuktan soluk alınarak SMA taramasını yapıyor olacağız. Çünkü bu tedaviyi belirliyor olacak. Özellikle araz olmadığında, hangi büyüklüğünde erken dönemde tanı konulur erken dönemde tedavi başlanırsa sonuç alabilirliğimiz o kadar fazla olmuş evet. Bu çerçevede erken tanıyı örtmek için temas doğan bebeğe bu taramayı üstelik yıl bitmeden başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAPAT X

Herif, öksürtme cihazlarının ansız öağıt listesine alınmasıyla ilgili SGK gözetiminde yazıların yazıldığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu konuyla ilişik müspet düşündüğünü ve konunun takipçisi olduklarını belirtti.

40 bin sağlıkçı ataması

Sağlık Bakanı Âdem, 40 bin sağlıkçı atamasına ilişamaç üstelik “KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli alım süreci başlıyor. Ayrıca gine mülakat yapılmadan kurayla 10 bin sürekli işçi alımı bile yapılıyor olacak.” bilgisini verdi.

Insan, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, sağlık teknikeri, ruhiyatçı, toplumsal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyet uzmanı, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, anahtar ve konuşma terapisti unvanlarında alımların olacağını bile sözlerine ekledi.

Share: