Vekil Bilimci: İstihdam yaratacak rastgele girişimi destekliyoruz

İşbaşı Eğitim Bilimi Programı Töreni’nde mütekellim Himmet ve Toplumsal Asayiş Bakanı Âlim, ‘Sanayide istihdam yaratacak değme girişimi destekliyoruz’ dedi.

Düzentileme ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci, sanayide istihdam yaratacak değme girişimi desteklediklerini tabir etti.

Bakan Bilimci, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Nursan Holding ile Türkiye İş Kurumu beyninde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı Töreni’nde, Türkiye’nin gelişmesinin esas unsurlarından birinin sanayide istihdam monte etmek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 50 yılda aceleci şekilde değişim yaşadığını, endüstriyel değişimin liyakatli olabilmesi üzere sanayinin gelişmeye bitmeme etmesi gerektiğini belirten Bilim Adamı, “Değişimin bir yönü ekonomidir, ekonominin sağlayacağı imkanlardır, kaynaktır, yatırımdır, yatırımın finansmanıdır, tasarruftur, yatırımların üretime asimilasyon sürecidir amma başka yönü de insanların bu sürece katılımıdır, emeğin bu süreçteki rolüdür. Emeğin bu süreçte yarattığı ilişik derece ve onun içtimai paylaşım sürecinde elde ettiği paydır.” diye niteleyerek konuştu.

Bilimci, yeni istihdam oluşturmayı öngören seçkin projenin birlikte olduklarını, sendikacılığa bile ehemmiyet verdiklerini dile getirdi.

Minimum ücret düzenlemeleriyle emeği koruyacak önlemler aldıklarını belirten Icra Vekili Âlim, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti, toplumsal ayrımsız celal. Asgari sevap, adı üzerinde minimal düzeydeki ücrettir, bunu yukarıya kazanmak endüstri toplumu ortamında ancak örgütlülükle ve sendikal özgürlüklerin kullanımıyla ilgilidir. Sendikal özgürlükler hangi büyüklüğünde kullanılıyorsa, hangi büyüklüğünde genişliyorsa minimum ücretin üzerinde ecir seviyesini anlaşılan bire bir aşamaya doğru tırmandırmak mümkündür. Bu de emekçilerin, çalışanların üretimden elan fazla hisse almasını sağlayacak tıpkısı mekanizmadır. Demokratlık hakeza tıpkı şeydir, el erki şişman sözleşmenin olduğu, sendikal özgürlüklerin olduğu yerdir, demokratik toplum bunların üzerinde yükselir, bunun için biz buna haddinden fazla önem veriyoruz. Çalışanların özgürlüklerine saygı duyan işverenlerin, çalışanların ürettiği, işletmelerin ürettiği değeri çalışanlarla paylaşan işletmeleri bunun amacıyla saygıdeğer buluyoruz.”

– “Sanayide istihdam yaratacak seçme girişimi destekliyoruz”

Âlim, salgın nedeniyle dünyada yaşanan hesaplı krizin Türkiye’ye de döviz ve pahalılık anlamında yansımaları olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Haricen transfer edilmiş enflasyonun payını dahi dikkate almak geçişsiz. Bilcümle bunlar zahir aşılacak? Efsunkâr bire bir cemiyet namevcut, füsun bizim ellerimizde, emekçilerimizin ellerinde, işletmelerimizin ekonomik yönetiminde, yatırımlarında, büyümelerinde. Dolayısıyla bunlara bindi çevirmek bizim görevimiz. Emek Bakanlığı olarak birlikte bizim üstümüze sakıt bire bir gravite var. bu haysiyetle tığ sanayide istihdam yaratacak seçkin girişimi destekliyoruz. Bu konuda iki uygulama içindeyiz. Birisi istihsal sürecine katılma programı başlığında doğrudan doğruya işletmelere hisse senedi gücü desteği veriyoruz. İstihdamı destekleyen özge projemiz birlikte işbaşı yetişek projesi. Zaman üstelik bunu gerçekleştiriyoruz. Burada işletmelerimize eğitim sürecine kattıkları emekçilerin istihdam edilmesi üzere, anlaşılan aynı düzeyde istihdam edilmesi amacıyla, o programların finansmanını tığ gerçekleştiriyoruz.”

Türkiye’nin büyümesi amacıyla istihdamın artması gerektiğini tamlayan Âlim, ihracata dayalı büyümenin Türkiye’nin sav nakız kabiliyetini artıracağını ifade etti.

Konuşmaların arkası sıra Nursan Yönetim Kurulu Başkanı Melik Yamakoğlu ve Bakan Bilim Adamı, işbaşı eğitim programını tümleç işçilere belgelerini verdi.

Programa, Kütahya Valisi Mualla Polat, Belediye Başkanı Bilen Işık, DOĞRU Parti Kütahya Saylav Ceyda Ağır Sıklet Erenler’in yanında davetliler katıldı.

Nazır Bilgin, merasim öncesinde Frig Belde ve Uygarlık Tanıtım Merkezi’ni gezerek, icraat üstüne Ilbay Polat’ten bilgi aldı.

Share: