Vatandaş yatırımda konuttan vazgeçmiyor

TÜİK rakamları bir defa henüz gösterdi ki, vatandaşlar sunma emniyetli envestisman olarak konutu görüyor. Verilere bakarak yılın önceki altı ayında bölük satışları bir eski yıla göre yüzde 31,4 oranında artma gösterdi. Bu dönemde 726 bin 398 göz satıldı. Devir temsilcileri tüketicilerin hane sektörüne güvendiğini belirterek rekor gelebileceğini belirtiyor.

Gayrimenkul sektöründe büyüme ivinti kesmiyor. Ekonomideki son format vatandaşı tasarrufa yönlendirirken, basamak halen arz güvenli yatırım aracı yerine görülüyor. Yaşanan bu süreç TÜİK rakamlarında dahi kendini gösteriyor. Açıklayan verilere bakarak yılın evvel şeş ayında Türkiye’dahi 726 bin 398 basamak satışı gerçekleşti. Muvaffakiyetsiz kat dışında ikinci el satışlarında üstelik mefret bire bir artma yaşandı. Yılın evvel altı ayında yakalanan komutan rakamı, güzeşte yılın bir dönemine göre yüzdelik 31,4’lük nema gösterdi. Bulunan dönemde yabancıya yapılan as sayısı yüzdelik 5 seviyesine kalırken, yerel yatırımcıların konuta güveninin bitmeme ettiği rakamlarla tescillendi. Mavera yandan faizlerin faziletkâr kaldığı bu dönemde tutulu bölük satışlarının yüzdelik 63,5 oranında artması birlikte ayrı aynı tafsilat olarak öne bundan sonra.

YABANCI ETKİSİ SINIRLI

TÜİK rakamlarına bakıldığında ‘Yabancıya konut satışı fiyatı artırıyor’ iddiasının esasta realist tıpkısı yaklaşım olmadığı da gözler önüne seriliyor. Sülale-Haziran 2021 dönemine bakarak 2022’nin bir döneminde yabancıya satma yüzdelik 72,7 artarak 35 bin 383 oldu. Bu rakam, OcakHaziran 2022 döneminde gerçekleşen hane koca sayısının kısaca olarak yüzde 5’ine balya geliyor. Bu oranın, mevcutta tabir edilen göz yat artışlarını tetikleyecek ayrımsız çap olmadığı anlatım ediliyor.

TEMAS DÖNEM KAZANDIRIYOR

Genel tabloya bakıldığında fiyat artışlarında arz koskocaman faktör, yapım sürecindeki ham husus fiyatlarının pandemi etkisiyle çabucacık yükselmesi oldu. Bu süreçte mütenavip envestisman aracı olan dövizdeki sansasyon, yatırımcıyı emniyetli liman olan bölük yatırımına çekti. Yıllardır sektörde gerçekçi sıfır ‘Konutta Balon’ iddiası de çürümeye bitmeme ediyor. Aksine Türkiye’dahi basamak ihtiyacı devamlılık göstererek artıyor. Ezcümle yurt, kayran herkese kazandırmaya devam ediyor.

YENİ PROJELERE ODAKLANDIK

Artaş İnşaat Umumi Heyet Başkanı Süleyman Çetinsaya seksiyon ile ilişik yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti: 2021 yılı pandeminin etkisiyle durağan geçmesine rağmen yapım sektörü ulaştığı 1,5 milyonluk ev mir rakamıyla liyakatli tıpkı yılı geride bıraktı. 2022’nin önceki altı aylık döneminde ise geçtiğimiz yılın kısaca yarısı kadar basamak satışı yapıldığını TÜİK verilerinden görüyoruz. Birçok bölük geliştiricisi kullanılmamış proje hazırlığı yapıyor. Tığ da Artaş İnşaat kendisine bu sene bakir projelere odaklandık. İlk dönemde “Avrupa Konutları” markamıza Avrupa Bölük ları Çamlıvadi ile Avrupa Konutları Saklıvadi Projelerini ekledik. Bugünlerde ise Avrupa Konutları Esentepe, Avrupa Konutları Yenimahalle ve Avrupa Tecim Merkezi Projelerini geliştirdik. Mail zamanda bu üç projemizin lansmanını gerçekleştireceğiz. Biz 45 yıldır sunma gür bildiğimiz işi yapıyor ve markamızı taşıdığımız seçme bölgeye zait derece katıyoruz. Artaş İnşaat kendisine zaman olduğu kadar imdi birlikte yaşıt projelere imza atmaya bitmeme edeceğiz. İnanıyorum ki; bu yılın böylelikle yeniden 1,5 milyon bölük satma rakamlarına ulaşacağımızı söyleyebiliriz.

GÖZ REKORA KOŞUYOR

İsra Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Şişman, yapım sektörünün daha çok dünyada söz sahibi olduğunu belirterek “250’nin üzerindeki alt sektöre ve istihdama üstelik şişman katkı sağlayıcı İnşat sektörü, ülkemizin kalkınmasında temas zaman lokomotif olmuştur. TÜİK verilerini incelediğimizde 2020 ve 2021 yılı göz satışlarında tahminî 1,5 milyon rakamına ulaşıldığına hep alay malay tanık olmuştuk. 2022 yılı Ocak-Haziran dönemini havi koca rakamlarında ise 726 bin 398 sayı hane koca rakamına ulaşıldı. Bu veriye bakıldığında bu yılda esasen 1,5 milyon basamak mir rakamlarına ulaşacağımızı söyleyebiliriz. Bu rekor satışlar gösteriyor ki; konutu güvenli liman adına gören devlet insanımız yer çok kazandığı yatırım araçlarından gayrimenkule envestisman yapmayı sürdürüyor açıklamasında bulundu.

DESTEKLER FAYDALI OLDU

BOSS4 Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Atmaca, Türkiye’de yurt sektörünün önemine özen çekerek “Türkiye’da yurt anne sektörlerin başında geliyor. Sektörel desteklerin müspet sonuçlarını mayıs kocaoğlan rakamlarında gördük. Haziran verileri dahi bu rüzgarın devam ettiğini ve sektörümüzün gücünü gösteriyor. Salgının etkilerine ve bulunan kazançlı duruma rağmen gelen rakamlar, sektörün sağlamlığının kanıtı adına yansıyor. Konut ve arsa satışlarında ikinci yarıda birlikte analog benzeri başarım bekliyoruz” dedi.

BAŞARI BITMEME EDECEK

KONUTDER Umumi Heyet Başkanı Altan Elmas konuyla ait yaptığı açıklamada “Konut Destek Paketlerinin etkisinin bibi devam ettiğini ve faziletli enasyon döneminde parayı mala ilhak eğiliminin basamak satışlarını akva tutmaya bitmeme ettiğini gösteriyor. Bu etkinin orak ayı ve ağustos aylarında birlikte bitmeme etmesinin satışları güçlendireceğini tahmin ediyoruz. KONUTDER olarak beklentimiz, hane edinmeye müteveccih destek paketleri tıpkısı uygulamalarla vatandaşın konuta erişiminin kolaylaştırılmasının sağlanmasıdır” dedi.

NECMİ ÇİÇEKÇİ

Share: