Van’daki sahipsiz hayvanat belediye barınağında hayata tutunuyor

Van Büyükşehir Belediyesi Efsanevi Bakım ve Iyileştirme Merkezinde bu sene 7 bin 500 iyesiz hayvanın bakım ve tedavisinin güvenli ortamda yapılması sağlanıyor.

İpekyolu ilçesinde 5 yıl önce 10 bin metrekarelik alana kurulan Hayvan Hizmet ve Iyileştirme Merkezi, özellikle kış dönemlerinde kentteki sahipsiz hayvanlara yunak yuva oluyor.

Keyif İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesindeki merkezde, ekiplerin taramaları sonucu gaileli ve bitkin halde kâin, vatandaşların ihbarı sonucu hayvan ambulanslarıyla merkeze getirilen hayvanların bakım ve tedavileri yapılıyor.

Koruma altına alınması müstelzim, otama süreçleri uzayan hayvanların bakımının özenle yapıldığı merkezde, yasaklı ırklardan olan köpekler birlikte oluşturulan özel alanda barındırılıyor.

Veteriner hekimler tarafından tedavileri yapılan sahipsiz hayvanlardan bazıları ilişkin seçim kapsamında esasen doğal yaşam alanlarına bırakılırken, bazıları üstelik sahiplendiriliyor.

Hayvanseverler eliyle sıkça musahabe edilen merkezde 2022’dahi 7 bin 500 yaralı ve pestil hayvan otama edildi, 96 efsanevi da eskimemiş sahiplerine teslim edildi.

Efsanevi Sağlığı ve Koruma Ofis Müdürü Yusuf Hisse Senedi Burkan, AA muhabirine, şehir gelinde iyesiz hayvanlara müteveccih say yürüttüklerini söyledi.

Yaralı ve hastalanmış hayvanları otama etmenin yanı sıra takim ve kuduruk aşıları üzere çalışmalar de yürüttüklerini anlatan Burkan, “Modern merkezimizde 2022’birlikte 7 bin 500 çıkmaz hayvanının otama ve muayeneleri yapıldı. Sokak hayvanlarının üremesini taharri altında burulmak üzere 5 bin hayvana takim yapıldı. 6 bin hayvana akur, iç ve dış otlakçı aşıları uygulandı. Merkezimizde bakıma eksikli, engelli çocuk ve yasaklı ırklar tevessül etmek amacıyla sayı farkı 400 sahipsiz hayvanı bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Sahipsiz hayvanat amacıyla 140 noktaya çaça bırakılıyor

Sahipsiz hayvanat için 140 noktada beslenme noktaları oluşturduklarını tamlayan Burkan, şunları kaydetti:

“Uzman hekimlerimizce yaralıların tedavileri yerinde yapılıp gerekli durumda efsanevi ambulansıyla bakım merkezimize taşınıyor. Belediyemizce bu yıl hizmete alınan vanpati.com sitesiyle vatandaşlar istedikleri hayvanı internet üzerinden seçip sahiplenebiliyor. Bu yıl 96 hayvanımızı sahiplendirdik. Kurulan sitede sahiplendirmenin yanı sıra murat ve şikayetler bile bildiriliyor. Satın almayalım, sahiplenelim. Itici şita günlerinde vatandaşlarımızın sokakta ya dahi evinin önünde bu canlar amacıyla ayrımsız kap akarsu ve mama bırakması ehemmiyet arz ediyor. Merkezimiz ziyarete ayan. Ati yıl merkezimizde, hizmet üniteleri artırılarak kanatlı, tırnaklı gibi hayvanlara yönelik icraat bile yürütülecek.”

Hayvansever Şair Bilen da “Merkezi seyran imkanım oldu. Berenarı temiz ve bayındır ayrımsız yer. Buradaki arkadaşların hayvanlarla ilgilenmeleri bizi bahtiyar ediyor. Bölgenin bildirme şişman hayvan hizmet merkezi konumunda. Hele kış günlerinde böyle merkezlere çıktı gerekseme duyuluyor. Buna analog yerlerin sayılarının artmasını istiyoruz.” dedi.

Share: