Van’da arsıulusal satranç turnuvası başladı

Van’de 300 yarışmacının katıldığı uluslararası satranç turnuvası, bir numara cevelan karşılaşmalarıyla başladı.

Van Valiliği, Edremit Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü aracılığıyla Arsıulusal Van-Edremit Satranç Turnuvası düzenleniyor.

Van Gölü kıyısındaki Aplikasyon Oteli’ndeki programın açılışında mütekellim Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Şair Balcı, kentte satrancın yaygınlaşması üzere 1500 okula satranç seti dağıtacaklarını söyledi.

Satranca ilgi duyanların sayısını arttırmak üzere ulusal ve arsıulusal etkinliklere bindi vereceklerini anlatan Balcı, “Elden satrançta değil, Türkiye’nin arz küçümseyici, sunma varlıklı kitaplarının olduğu diyar haline geleceğiz. Okullar açıldığı ahit kitabı olmayan, kütüphanesi olmayan okul kalmayacak. Çocuklara, gençlere, kadınlara ve özellikle dezavantajlı gruplara ait hayata, koca yüreğine raci, onların hayallerine katkı sağlayan, hayallerini gerçekleştirecek rastgele aha onlarla bu arada olmaktan nazik bahtiyarlık duyduğumuzu söylemek istiyorum.” dedi.

Edremit Belediye Reisi İsmail Mücahede da kenti turizm ve sporun merkezi haline değirmek üzere büyük projelere imza attıklarını tabir etti.

Etkinliğin bağ gördüğünü dile getiren Düzentileme, şunları kaydetti:

“Zaman 300’ün üstünde satrançseveri Van’birlikte, Edremit’te buluşturduk. Kısaca 10 bin kilometre mesafeden, 6 ülkeden misafirlerimiz geldi. Gine ülkemizde 30 şehirden satranç tutkunlarını ağırlıyoruz. görmez yarışmacılarımız var. Spor kardeşliktir, centilmenliktir, kültürlerin bire bir araya gelmesidir. Uluslararası çapta Edremit’te, Van’üstelik yapılan önceki turnuva. Beş aktarılma boyunca ayrımsız taraftan yarışmalar sürecek, bir taraftan de Van’ımızı kamu dünyaya ve ülkemize tanıtmış olacağız. “

Konuşmaların peşi sıra turnuva, birinci volta karşılaşmalarıyla başladı.

Share: