VAN TSO’NUN TEKRARLANAN SEÇİM GRUBUNU MAVİ LİSTE KAZANDI; GERGİNLİK ÇIKTI

VAN Tecim ve Endüstri Odası’nın (TSO) 22 Ekim’bile yapılan iz grupları seçimlerinde, hile karıştığı gerekçesiyle, yapılan itirazla sonucu İl Intihap Kurulunca halel edilen Tarım ve Hayvancılık Grubu (1. Takım) seçimi baştan tekrarlandı. Mavi, parafin ve al grupta 3 adayın yarıştığı ve 161 seçmenin rey kullandığı seçimi, Necdet Takva’nın başı çektiği mavi liste 79 oy alarak kazandı. 77 rey alarak seçimi kaybeden Kandaşoğlu’nun başı çektiği parafin liste taraftarları ise yapı uğrunda yüklülük çıkardı. Polis Güçleri, uyarı anonsları yaparak grubu uzaklaştırdı.

İpekyolu 2. İlçe Seçim Müesses tarafından belirlenen seçme takvimine göre, TSO’nun iz grubu seçimleri 22 Ekim’birlikte yapıldı. Selahattin Eyyübi Anadolu Lisesi’nde düşünce eksiltmek amacıyla mevrut esnaf ve iş insanları, iki ayrı asayiş noktasında üst aramasından geçirildikten sonradan okula alındı. 5 bin 599 seçmenin nazik çoğunluğu, kurulan 27 sandıkta düşünce kullandı. Mevcut başkan Necdet Takva mavi, Degaje Kandaşoğlu parafin, Faruk Biner sarı, İzzet Güdücü al ve Hamdullah Koçan yeşil cetvel ile seçimlere katıldı. 19 patika grubunun katıldığı seçme fikir sayımı sonucu beyaz zehir çizelge ile seçime giren Kemiksiz Kandaşoğlu 10 meslek grubunu kazanırken, kâin başkan Necdet Takva ise 9 kol aldı. Mavi Çizelge adayı Necdet Takva’nın ülke ve kaymakamlık seçim kuruluna yaptığı itiraz sonucu, 1. Takım (Tarım ve Hayvancılık) grubu İl Intihap Oturmuş’nca, yapılan değerlendirme sonucunda, seçimde düzme yetki belgeleri ve görüş pusulaları kullanıldığı gerekçesiyle bozma etti.

SEÇİMİ MAVİ LİSTE KAZANDI

İptal olan Ekincilik ve Hayvancılık Grubu’nun seçimi bugün yeniden Tecim ve Uran Odası Salonu’nda tekrarlandı. Polisin açık güvenlik önlemi aldığı ve oy örtmek üzere gelen esnafların art aramadan geçirildiği seçime gökçe çizelge, parafin ve kırmızı çizgilik katıldı. 161 seçmenin görüş kullandığı seçme sonucunda semavi liste 79 düşünce alarak seçimi kazanırken, parafin 77, kırmızı çizelge dahi 3 fikir aldı. 2 oy üstelik batıl sayıldı.

Daha esbak seçimde 9 grup düzlük mevcut Komutan Necdet Takva’nın başı çektiği gökçe çizelge, aynı kol elan alıp, takım sayısını 10’a yükselterek seçimi kazanırken, Belirtik Kandaşoğlu’nun aday olduğu beyaz çizelge ise 9 grupta kaldı.

‘KAZANAN VAN OLDU’

Van Tecim ve Uran Odasının semavi liste adayı Necdet Takva, seçme boyunca kendisiyle alay malay geceleyin- devir demeden çalışan ekibine ve kendisine destek veren esnafa teşekkür ederek, Bilindiği üzere 22 Ekim’dahi yapılan çığır odaları seçiminin bir grubu tağyir edilmişti. Bu grubun seçimi dahi zaman yapıldı. Bu süre süresince arkadaşlarımızla birlikte çokça faaliyet verdik, çalıştık ve sonucunda dahi seçimi kazandık. Bize bindi veren ve vermeyen herkese teşekkür ediyoruz. Kazanan Van oldu. Imdi üstelik ilimiz üzere iyice hizmet ve projeler yapıp yolumuza devam edeceğiz dedi.

GERGİNLİK ÇIKTI

Seçme böylelikle Belirtik Kandaşoğlu’nu destekleyen tıpkı grup, kazanan Necdet Takva’yı protesto etti. Gerginlik çıkaran grubu, polis güçleri, uyartı anonsları yaparak uzaklaştırmaya çalışırken, grubun ortamında koşarak TSO binasına başlamak talip benzeri gönül, polis ekiplerince engellendi.

Share: