Valilikten Tanju Özcan’ın ‘zehirlenme’ ile ilgili iddialarına cevap

Bolu Valiliği, merkeze kapalı Yuva köyünde ara sıra vatandaşların içmece suyundan etkilenmesiyle ilişik bakanlıklar başta koyulmak için Valilikçe idari, Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturmaların hassasiyetle yürütüldüğünü bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın gâh sosyal iletişim araçları platformlarındaki paylaşımlarına ve basın işaret organlarında saha düz haberlere ait bilgilendirme yapılmasının mecburi olduğu belirtildi.

Açıklamada, Yuva köyünde içme suyundan kaynaklandığı melhuz zehirlenme olayıyla ilişkin İl Hususi İdaresi ve olayın sorumluları karşı sormaca başlatılmadığı iddialarına ilişik, konuyla ait kamuoyunun asetat ve edimsel ayrımsız şekilde bilgilendirilmesi üzere 19 Temmuz’dan itibaren Valilikçe tınlamalı adına matbuat açıklamaları yapıldığı hatırlatıldı.

Vali Erkan Tığ marifetiyle basın-yayın organlarına yapılan açıklamalarda birlikte kamuoyunun, elde edilen bulgular ışığında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilerek konuyla ilgilendiren adli ve yönetsel soruşturmanın başlatıldığının tabir edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“25 Temmuz tarihinden 28 Temmuz tarihine büyüklüğünde Valiliğimizce yapılan yazılı matbuat açıklamalarında; Valiliğimizce başlatılan yönetimsel proses ile Bolu Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca başlatılan adli sürecin bitmeme ettiği üstüne ait bilgilendirmelere yüz kere düz verilmiştir. Tamlık bu açıklamalara rağmen Bolu Belediye Reisi’nın fenomen için soruşturma başlatılmadığıyla ilgilendiren kurgusal söylemlerde ve paylaşımlarda bulunması kamuoyunda kusurlu tıpkısı algı oluşturulmasına sebebiyet vermektedir. Devletimizin çokça taraflı olarak titizlikle ele aldığı söz konusu olayla ait bu şekilde kayışçı söylemlerin tek faydası olmayacağı kabilinden kamuoyunun akla yatkın bilgelik kabul etme hakkına gölge düşürmektedir. Bir defa daha ifade etmek isteriz kim görüngü için ilgilendiren bakanlıklarımız başta almak üzere Valiliğimizce ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığınca idari ve adli soruşturmalar hassasiyetle yürütülmektedir.”

Share: