Uzmanlardan ailelere uyartı: Ayrıntılar çocuk kabilinden olmalı

Minik kız çocuklarının aynı yetişkin gibi giydirilmesi ve makyaj yapıldıktan sonradan fotoğraflarının sosyal medyada yayınlanması modası yayılıyor. Birçok oluşum firması de bu akımı besliyor. Temel babalar ‘çocuk kıyafeti’ bulamamaktan şikayetçi. Ruh Bilimci Zehra Binici aileleri uyarıyor: Yavru, yavru olmalı, yavru kalmalı. Yavru istismarı artarken, çocukları hele ebeveynin koruması gerekiyor.

Alelhusus kız çocuğu annelerinin son dönemde yaşadığı arz balaban sıkıntılardan biri çocuklarına “bala kıyafeti” bulamamak. Içtimai medyanın ve tekstil sektörünün moda haline getirmesiyle kız çocukları daha çok şanlı kadınlar kabilinden giydiriliyor. Ayvaz çocuklara ise makyaj yapılıyor. Bazen ebeveynler ise bunları toplumsal medyada paylaşarak, artık izlenmeye yahut bu durumu “normalleştirmeye” çalışıyor. Milyonlarca insana vasıl bu eşkâl paylaşımlar, pop bire bir hale gelerek, bambaşka aileleri bile etkiliyor. Tamam bu nitelik çocukların ruh dünyasında ne garip hasarlara sebep oluyor?

AYRINTILAR KORUNMALI

“Çocuğun bocalamaması için yaşına akla yatkın davranılması ve yaşına akla yatkın giydirilmesi gerekir” diyen Bilirkişi Klinik Ruh Bilimci Zehra Binici Tekin, bu konudaki tehlikelere ilgi çekti. Ebeveynlere büyük fariza düştüğünü belirten Uğurlu, şöyle devam etti: “Çocuğun bala olduğu, öncelikle ebeveyn eliyle unutulmamalı. Tıpkı büyük şüphesiz parkta bala gibi oynamıyorsa, ayrımsız bala da yetişkinlerin yaşam alanlarında yetişkin kabilinden davrandırılmamalı. Gözümüze bu görüntülerin alıştırılmasına müsaade vermemeliyiz. Bunun için sosyal farkındalık muktezi. Yavru, yavru olmalı, yavru kalmalı. Yavru istismarının ve pedofilinin arttığı tıpkı dönemde çocukları alelhusus ebeveynin koruması gerekiyor.”

BÜYÜYÜNCE FILHAKIKA GİYER

Bire Bir çocuk annesi olan Hattıhareket Melissa Uygun, şunları söyledi: “Alelhusus siftinlik yaşlardaki çocuklara makyaj yapılmasını, eş kadar giydirilmesini akla yatkın bulmuyorum. Hele pedofili insanlar açısından çok tehlikeli. Bala, çocuk olmalı. İleride heybetli bir birey olduğunda filhakika kaldırmak istediği üzere giyinir. Er yaşta dış görünüşüyle büyütülmeye çalışılması çocuğa engel veriyor.”

ÇOCUKLUK ÇOKÇA ÖZEL BİR DOLAŞMA

Çocukluğun katiyen dümbelek gelmeyecek özel ayrımsız dolaşma olduğunu belirten şeş çocuk annesi Ukraynalı Yat Limanı Yurdseven ise “Ayrintilar, televizyonda yahut içtimai medyada gördükleri karakterleri imitasyon ediyorlar. Ama bu onlara büyük hasar veriyor. Bu yüzden tığ annelere çocuklarımızı destek olmak düşüyor. Onları hem ruh bilimsel hem üstelik dış dünyada görecekleri zarardan korumalıyız” diyerek konuştu.

Share: