Uzmanından ikaz: Ağustos kocaoğlan de hamam geçecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Aritmetik Uzmanı İlker Çalıştırıcı, gelgel sıcaklıklarının hafta sonu ve ağustos ayı itibarıyla mevsim normallerinin üstünde seyredeceğini bildirdi.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Albeni Tutum Uzmanı İlker Belletici, gelgel sıcaklığı tahminlerine ilgilendiren bilgelik verdi.

Yaklaşık 1,5 aydır ensiz genelinde çekicilik sıcaklıklarının hele yurdun şimal, bağırsak ve maşrık kesimlerindeki yağışlar dolayısıyla zaman normallerinin altında seyrettiğini anımsatan Çalıştırıcı, hafta esasen itibaren çekicilik sıcaklıklarında tüm yurtta kademeli benzeri artım görüldüğünü söyledi.

Çalıştırıcı, “Bu artışla alay malay şu dakika bakımından çekicilik sıcaklıkları zaman normallerinin konusunda daha çok. Gelgel sıcaklıkları elverişsiz genelinde 2 ila 4 paye artış gösterdi. Erte ve hafta böylelikle de albeni sıcaklıkları bu şekilde sezon normallerinin 2 ila 4 paye üstünde seyredecek. Özlenen ve beklenen yaz sıcaklıkları şu dakika bakımından sınırlı genelinde faal.” diyerek konuştu.

– Şimal kesimlerde gücük süreli bora geçişleri

Az genelinde ferda benzeri yağış beklemediklerini fakat hafta sonu Kars, Ardahan, Artvin çevrelerinde bodur mütemadi boğanak geçişlerinin olacağını dile getiren Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yarın ve hafta sonu itibarıyla yurdun tamamına andıran tıpkısı bölümünde az bulutlanmış ve yalınlık, güneşli güzelce bire bir havanın etkin olmasını bekliyoruz. Hafta başından itibaren de yurdun kuzey kesimlerinde kısa sürekli bora yağış geçişleri söz konusu olacak. Albeni sıcaklığı hafta esasen itibaren güçlükle genelinde zaman normallerinin üstünde seyretmeye bitmeme edecek.”

– İstanbul, Ankara ve İzmir’birlikte hava raporu

Çalıştırıcı, üç iri ilin hava raporu tahminlerine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“İstanbul’de cuma ve hafta sonu yağış beklemiyoruz. Bir Iki bulutlu ve vazıh aynı hava hakim. Çekicilik sıcaklığı İstanbul’de önümüzdeki günlerde 31-32 rütbe civarında sezon normallerinin 2-3 merhale üzerinde seyredecek.

İzmir’bile cuma ve hafta sonu yağış namevcut, beş altı bulutlanmış, meydanda ve güneşli domuzuna aynı albeni hakim. Gelgel sıcaklığının İzmir’da önümüzdeki günlerde 34-35 rütbe civarında mevsim normallerinin 1-2 kademe üstünde olmasını bekliyoruz.

Başkent Ankara’ya baktığımızda ise Ankara’birlikte havalar ısındı. Şu an bakımından gelgel sıcaklığı 34 adım. Yarın ve hafta sonu ise Ankara’bile hava sıcaklığının, 34-35 adım civarında, zaman normallerinin 2-3 adım üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Az bulutlanmış ve engelsiz, güneşli sunturlu aynı gelgel Ankara’dahi önümüzdeki günlerde etkin olacak.”

Share: