Uzmanından başvuru: Yeğleme listesini serbest aralıklarla oluşturun

Psikolojik Müşavir ve Delil Öğretmen Özgür Akoğlan, YKS’üstelik tercih yapılırken açık aralıklarla çizelge oluşturulması gerektiğini söyledi.

Ruh Bilimsel Danışman ve Kanıt Hoca Hür Akoğlan şöyle konuştu: Söz Gelişi 100 bin sükse sırası olan aday 40 bin başarısı sıralarına büyüklüğünde yeğleme yapabilir.

Adayların yapması müstelzim bölümleri ve üniversiteleri durumunda girmek, bilgelik kabul etmek ve tercih yaparken işin uzmanı kişilerden bindi almaktır.

Hele bu yıl sükse sıranızın daha üstünde 5-6 bölümü; sükse sırası sizden yüzdelik 35-40 henüz yukarıda görünse birlikte yazabilirsiniz. Fakat siz ‘Ne olursa olsun tıpkısı üniversiteye yerleşmeliyim’ diyorsanız, sükse sıranızın yüzdelik 35 altında muvaffakiyet sırasına sahip olan yükseköğretim programlarına dahi yeğleme listenizde kayran verip kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Kendinizi garanti altına kabul etmek amacıyla sükse sırası sizden haddinden fazla geride olan, kazansanız bile araç olmayı düşünmediğiniz aynı programa yeğleme listenizde saha vermemeniz gerekiyor. Çünkü vadi verir ve yerleşirseniz taşıt olmasanız birlikte benzeri ahir sene ortaöğretim sükse puanınız nısıf yarıya düşecektir.

MAHMUT ÖZAY

Share: