Uzman ve Kelle Öğretmenlik eğitimleri başladı

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, hoca kariyer basamakları kapsamında Türkiye’dahi ilk defa planlı eksper ve başöğretmenlik eğitim bilimi programının zaman bakımından başladığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığınca 7354 Az Muallimlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Muallimlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre yapılan sesli duyuru doğrultusunda resmi ve özel öğretim kurumları ile MEB dışındaki amme çalım ve kuruluşlarında fariza yapanların ehlihibre ve başmuallimlik yetişek programı müracaat sonuçları, 7 Orak Ayı tarihinde açıklanmıştı.

Bu sonuçlara bakarak Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin resmi yetişek kurumlarında fariza yapan öğretmenlerin 531 bin 885’i bilirkişi muallimlik, 70 bin 437’si birlikte başmuallimlik almak için mecmu 602 bin 322 birey, eğitim bilimi programlarına katılmaya doğruluk kazandı.

Hususi öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden 10 bin 171’inin ehlihibre öğretmenlik; 308’inin başöğretmenlik atılmak için toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu kabul edildi.

MEB dışı amme gelgel ve kuruluşlarında fariza özne 1.479’u ehlivukuf muallimlik; 165’i dahi başöğretmenlik doğmak için toplam 1.644 öğretmenin başvurusu akseptans edildi. Böylecene uzman ve başmuallimlik eğitim bilimi programı üzere başvuru özne ve lazım şartları taşıyan bütün 614 bin 445 hoca, yetişek programlarına katılmaya türe kazandı.

Eğitimler bugün başladı

Bilirkişi ve başmuallimlik terbiye programına ilişkin proses için bilgelik veren Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer şu bilgileri paylaştı: “Eksper öğretmenlik eğitim programı, 18 Orak Ayı’birlikte başlayıp 5 Eylül tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Başöğretmenlik eğitim bilimi programı ise 18 Orak Ayı’bile başlayıp 19 Ilkgüz tarihinde saat 23.59’de sona erecek. Bu vesileyle ehlivukuf öğretmenlik ve başmuallimlik sürecinin yetişek camiamıza okşayıcı olması temennisiyle eğitimlere katılacak kamu öğretmenlerimize şimdiden başarılar diliyorum.”

Eğitim Bilimi programına katılmaya doğruluk kazananlardan, resmi eğitim kurumlarında fariza eden öğretmenler/ehlivukuf öğretmenler MEBBİS şifrelerini, hususi talim kurumlarında ve MEB dışındaki amme hava ve kuruluşlarında görev özne öğretmenler/eksper öğretmenler ise e-Oran şifrelerini kullanarak oba.gov.tr adresi üzerinden eğitimlere katılabilecek.

Eğitimlerin dimdik yürütülebilmesi ve adayların rastgele bastırık yaşamamaları için adayların MEBBİS veya e-azamet şifreleri ile ferdî methal yapmaları gerekiyor.

Adaylar eğitimlerin tamamını izlemeleri gerekiyor

Mavera yandan adayların eğitimlerin tamamını parçalanmamış adına izlemeleri gerekiyor. İzlenen her videonun solunda kâin ikon video başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renge dönüşüyor. Cümle videolar izlendiğinde (yeşil olduğunda) eğitim bilimi evet olacak. Eğitimin tüm sayılması üzere videoların %100 izlenme zorunluluğu bulunuyor. Eğitimin tamam olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından kontrol edilmesi gerekiyor.

İçerikler ÖBA’de paylaşıldı

Videoteyp eğitimlerinin yanında videoteyp eğitimlerde fariza düz akademik kadro aracılığıyla hazırlanan yazılmış içerikler birlikte antrparantez ÖBA’dahi paylaşıldı. Terbiye başlatıldığında yahut “eğitime devam ten” seçildiğinde eğitim görseli altında vadi kayran “Eğitim Üzerine” kısmında bu dokümanlara ilişik meşruhat ve linkler kayran alıyor ancak vakit kaybetmeden yazılmış içeriğin okunmasıyla “eğitimi bütünleme sınavı şartı” hesabına getirilmiş sayılmıyor.

Sınav, yetişek programı konularından yapılacağından adaylar sınavda mukayyet doküman içeriğinden sorumlu olacak. İşitme engelli öğretmenler üzere, eğitimde kullanılacak videolara bel dili eklendi. görmez öğretmenler amacıyla bağlanmış dokümanlara bile erişebilirlik çalışması yapıldı.

Share: