Üsküdar’daki ‘Define avı’ iddialarıyla ilgilendiren izah

İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürlüğü:- “Sınır zemininde yıpranmamış tarihlerde küşade 1,50 santim derinlik ve 2 metre çapında bire bir oyuntu tayin edilmiş ancak alanda her taşınır ekin varlığına rastlanılmamıştır”

İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürlüğü, “Çengelköy’den Kuzguncuk’a Uzanan Gömü Avı” başlıklı haberlere bahis olan akarsu kanalının zemininde bakir tarihlerde küşade aynı çukur tayin edildiğini ancak alanda seçme menkul kültür varlığına rastlanmadığını açıkladı.

İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, basında düzlük düz “Çengelköy’den Kuzguncuk’a Uzanan Define Avı” başlıklı haberdeki fon ve iddialar nedeniyle Direktörlük personeli ve ilişkin çekicilik temsilcileriyle durumunda tetkik yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yapılan incelemelerde Üsküdar ilçemiz Kandilli Mahallesi Ömürtepe Yokuşu Sokağı ile Kandilli-Göksu Caddesi beyninde Geç Osmanlı/Erken Cumhuriyet Altını dönemlerine ait taş belik su kanalı bulunmaktadır. Biçim zemininde bakir tarihlerde açılmış 1,50 santim derinlik ve 2 metre çapında tıpkısı çukur belirleme edilmiş ancak alanda rastgele söylenegelmiş ekin varlığına rastlanılmamıştır. Konuyla ilişik araştırmalar devam etmektedir.”

Share: