Ürettiği balı 35 yıldır Hıdırnebi Yaylası’nda satıyor

Trabzon’bile ata mesleği arıcılığı sürdüren İsmail Kandemir, ürettiği balı Hıdırnebi Yaylası’nda satıyor.

Akçaabat ilçesine sınırlanmış Kuruçam Mahallesi’nde durma fail Kandemir, amiyane yaşlarda babasından öğrendiği arıcılığı 35 yıldır sürdürüyor.

İlkbaharda doğanın canlanmasıyla 200 saf kovanı ile Karadeniz’in dağlarına göç eden Kandemir, yılın 6 ayını buralarda geçiriyor.

Konaklamak üzere Trabzon’un birlikte Bayburt’un dağlarını tercih fail Kandemir, oğlunun bile desteğiyle bal üretiminin bilek kısmını tamamlıyor.

Yılda ortalama 2 ton bal üreten 58 yaşındaki Kandemir, satışı ise Akçaabat ilçesine ilişkin 1600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası’nda yapıyor.

“Babadan oğula üç kuşaktır mesleği sürdürüyoruz”

Yılın dört mevsimi yerel ve ecnebi turistleri ağırlayan yaylada defa kapanmadığı sürece eş özne İsmail Kandemir, AA muhabirine, arıların bin bir soy çiçekten bal elde ettiğini söyledi.

Kandemir, arıcılığın zorluklarına dikkati çekerek, “Babamdan öğrendim, oğullarıma derken babadan oğula üç kuşaktır mesleği sürdürüyoruz. Ömrümüzün sonuna kadar bile sürdüreceğiz. Arıcılık kapalı ayrımsız aksiyon ama isteyerek yaptığımız üzere sıkıntılarına bile katlanıyoruz. Serencam yerine bu balı koymak çok adamakıllı.” dedi.

İsmail Kandemir, bala özellikle yaylaya gelen yabancı turistlerin ilişki gösterdiğini vurguladı.

Üretim aşamasında babası ile etkin Yüce Osman Kandemir, 7 yaşından beri babası ile Bayburt’a gidip geldiğini söyledi.

Arıcılığın çetin iş olduğunu dile getiren Kandemir, “Ailecek arıcılık yapıyoruz. Tanrı afiyet verdikçe bu işi inşallah yürüteceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Balın satışını özne Bülent Kandemir ise familya mesleği olduğu için işi sürdürdüğünü tabir etti.

Sadece öz ürünlerini sattıklarını tamlayan Kandemir, “Şu zaman kendimize ilgili 200 kovanımız var. Seneden seneye değişiyor ama bu yıl verim güzeldi. Ortalama 2 tona mümasil mahsulümüz oldu.” dedi.

Kandemir, satışların bereketli gittiğini anlatarak, “Kar nedeniyle öğün kapanmadığı, çıplak kaldığı sürece biz de açığız. Buraya gelen misafirlerimize imkan sağlıyoruz. Alelhusus Koy ülkelerden mevrut misafirlerimiz bundan sonra temenni gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan’dan tatil üzere Trabzon’a gelen Ulvi Alnakhli, Hıdırnebi Yaylası’nı haddinden fazla beğendiğini söyledi.

Alnakhli, balın tadına baktığını belirterek, “Bu bal haddinden fazla fena hâlde.” ifadesini kullandı.

Share: