Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti

– Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti

GİRESUN – Giresun’un Keşap ilçesinden olan 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, üniversiteden çıkışlı olduktan bilahare köyüne dönerek çobanlık yapmaya devam ediyor.

Giresun’un Keşap ilçesinde hayatiyetli 23 yaşındaki Ahmet Tığ, 2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyasa Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden çıkışlı oldu. Fakülteden çıkışlı olup diplomasını aldıktan sonradan birlikte kaymakamlık sınavlarına yapmak namına ailesinin yanına dönerek yaylada çobanlık yapmaya devam etti.

Ailesiyle bu arada beslediği 7 manda ve 15 sığıra çobanlık özne Tığ, yaptığı işten bahtiyar olduğunu ve bire bir ahit hayalinin besi sığırcılığı tesisini inşa etmek olduğunu kaydetti. Gelişigüzel zaman sabahın er saatlerinde kalkarak gözü kabil baktığı sığırlarını otlatmaya çıkaran üniversite mezunu Ahmet Tığ, azmi ile hem çevresindekilerin hem dahi ailesinin takdirini topluyor.

“Hayatı kısaltmak amacıyla üniversite eşya değil”

Hayatı gidermek için darülfünun bitirmenin kayıt olmadığını tabir fail Kılıç, “Yöntem Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü’nden güzeşte aktarılma mezun oldum. Fakülteden çıkışlı olduktan sonra kaza amacıyla üstelik hazırlanabilirdim ancak,ailemin yanına dönerek tamamen hayvancılığa eğilmek istedim. Üniversiteyi az buçuk yoldaş çevresi kazanmak üzere okudum. Hemen yaşadığım şehirden arkadaşım olacağına Türkiye’nin gelişigüzel yerinden arkadaşım olsun istedim. Hayatı yok etmek için üniversite kavzamak yiyecek değil. Benim hayalim hayvancılıkla esermek, herkesin üstelik hayallerinin takiben gitmesini isterim. Hayvancılığı seviyorum ve severek yapıyorum. Benim üzere sevdiğin aha muvaffakiyet çokça yetişkin” dedi.

Hayali sunu balaban besi sığırcılığı tesisi

Hayalinin en nazik besi sığırcılığı tesisini inşa etmek olduğunu bile anlatan Tığ, “Hele günümüzde hayvancılık daha de yüce ayla geldi. Ağır Sıklet yayaş hayvancılık tecezzi edenlerin yanı sıra, yapmayı sürdürenler bu işten kazançlı çıkıyor. Ben dahi tıpkısı gün ülkemizin sunma büyük besi sığırcılığı tesisini yarmak isterim. Benim hayalim hedefim bu yönde. Üniversite tüketici gençlerin hayali masa başı işlemler mümkün amma bana bakarak ise, hayvancılık Türkiye’nin tarımdan bilahare sunma önemli dirimsel kaynağıdır. De hayvancılık zahmetsiz süssüz yapılacak aynı gelişim. Özellikle yaylalarda hayvancılık ağırlık değil çünkü yaylalarda sabahleyin sağımını yapıp, dışarı salıyorsun. Mandıralarda biraz elan masraflı ve mütekait olabiliyor. Ancak biz az buçuk henüz şanslıyız o konuda kışın 2, 3 ay köyde kalıyoruz sonradan yılın iri benzeri kısmını Kümbet Yaylası’nda geçiriyoruz. Aylarca bu yaylada hayvancılık yapıyoruz” diye konuştu.

-Hayvanca ürünlerle geçimlerini sağlıyor

Büyükbaş hayvanların sütünden ürettikleriyle geçimlerini sağladıklarını belirten Kılıç, “Hayvanlarımızın sütünden peynir, yağ ve çökelek yapıp satıyoruz. Yetiştirdiğimiz sığırlardan damızlık, kurbanlık ve et için sattıklarımız oluyor. Bunlar bizim geçinmemizi sağlıyor. Gelişigüzel geçen sene kocabaş hayvan sayımız artıyor. Eğer maya adına satmamış olsak daha üstelik artacaktır ancak bu az buçuk birlikte imkan meselesi şimdilik imkanlarımıza göre yetiştiriyoruz. Zaman içerisinde hem imkanlarımızı hem dahi sığır sayımızı çoğaltmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: