Üniversitenin arazisine buğday ektiler, 400 titrem hasat yaptılar

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 15 bin dekarlık kampüs alanının 800 dekarında tarım fakültesi vasıtasıyla üretilen 400 tonluk buğday hasadı ile Türkiye ekonomisine ulama sağlıyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi, ekincilik ile teknolojiyi bire bir araya getirerek üniversitenin 800 dekarlık buğday ekincilik arazisini dron sistemiyle ilaçlanırken, devir, yakıt, reçete ve su tasarrufu sağlandı. Kış ayında yapılan ilaçlamanın peşi sıra buğdayların, biçerdöver yoluyla hasadına başlandı.

Dünya üzerinde yaşanan hububat krizine alın Türkiye ekonomisine hasatla ulama sağlanmasını beklediklerini tamlayan Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Kuşçu, “Çiftliğimizde, kestirmece 800 dekarlık tıpkısı alanda tohumluk buğday üretimimiz bulunuyor. Şuan hasadımız bitmeme ediyor. Dekara yaklaşık 500 kilogram civarında ürün bekliyoruz. Bu üstelik 400 titrem civarında buğday tekabül etmektedir. Dünya genelinde ve Türkiye’üstelik yaşanan azık ihtiyacının temininde ve bu eksikliğin giderilmesinde Uludağ Üniversitesinin önemli katkılarının olduğunu düşünüyoruz. Vakit Kaybetmeden eğitim ve araştırma değil, aynı zamanda yapılan üretim faaliyetleriyle Türkiye ekonomisine katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Uludağ Üniversitesi’nin 15 bin dekarlık bire bir araziye topluluk olduğunu rapor fail Kuşçu, “Biz bu alanın tahminî 2 bin 400 dekarında zirai üretimlerde bulunuyoruz. Hem tarla, hem üstelik bostan bitkileri bulunmaktadır. Bunun birlikte seracılık faaliyetleri de kayran almaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Share: